Készült: 2024.05.05.00:24:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2005.07.05.), 40. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Nem mindennapi érzéssel ül itt az ember, hiszen egy orvossal vitatkozni közgazdasági kérdésekről, az azért, úgy gondolom, ritkán történik meg parlamentben. Hát, a magyar parlamentben ezek szerint minden megtörténik; még az is, hogy a gazdasági miniszterét cserbenhagyja a koalíció, és láthatjuk, hogy egyedül próbál monológokkal, demagógiákkal, a tények meghamisításával törekedni arra, hogy legalább önmagát meggyőzze a valóságról.

Tisztelt Miniszter Úr! Visszafelé tekintenék egy kicsit azért, hogy próbáljuk meg azt elemezni, hogy miért vagyunk most ilyen helyzetben, miért van ilyen helyzetben az ország. Ha megengedi, a versenyképességünk egyik tényezőjéről beszélnék, mégpedig az adókérdésekről; arról, hogy miért mondjuk ma azt, hogy Magyarország jelentős versenyhátrányban van, hogyan létezik az, hogy a csatlakozó országok közül most már mi a vezető pozíciónkat elvesztettük, és a sereghajtók között vagyunk.

 

(11.40)

Ezért inkább arra térnék rá, hogy figyelmeztetem és emlékeztetem néhány döntésükre, amelyek előidézték ezt a helyzetet az országban. Ha megengedi, akkor az ön példáját veszem alapul: be fogunk ülni az ön helikopterébe, és elindulunk. Tehát beülünk a Kóka úr helikopterébe, és elindulunk. Beültetünk egy családot. Az első gomb, amit figyelünk, a jövedelem- és az szja-gomb lesz, hogy mikor kezd el villogni.

Először akkor kezdett el villogni, amikor önök az egészségügyi hozzájárulást 3 százalékról 4 százalékra emelték, így 1 százalékkal rontották az országban minden jövedelmet szerző reálkereseti pozícióját. Másodjára akkor kezdett el villogni, amikor a nyugdíjjárulék adókedvezményét megszüntették, a 8 százalékos nyugdíjjárulék 25 százalékos adókedvezményét megvonták. Harmadjára ennél a családnál - amely ott ül ön mellett a helikopterben - akkor kezdett el villogni ez a gomb, amikor a lakáshitelek adókedvezményét 240 ezer forintról 120 ezer forintra csökkentették.

Azt javasolom önnek, ha olyat mondok, amellyel nem ért egyet és nem tényszerű - ön állandóan a tényekkel jön, hogy a tényeket mondjuk -, emelje fel nyugodtan a kezét, le fogok ülni, átadom önnek a szót, és cáfolja meg.

A következő gomb, illetve a következő villogás akkor jött, amikor az életbiztosítási kedvezmények hozamát adókötelessé tették. A következő az… (Dr. Kóka János: Találtam egy olyan mondatot…) Ez nekem szól? Nem értem ezt a jelzést, hogyan kerül ez ide. A következő, amikor azt mondják, hogy mi a befektetéseket ösztönözzük, ennek ellenére az adóhitel-kedvezményeket megvonták a hosszú távú befektetésekkel szemben. A következő már nem is olyan régen villogott, amikor a családi adókedvezményeket korlátozták, és az egyéb adókedvezményeket korlátozták maximum 100 ezer forintban. Már majdnem szétrobban a lámpa most, amikor bejelentették ugyanennek a családnak, hogy majd eltűnik a családi adókedvezmény.

Nos, tisztelt miniszter úr, a helikopter még nem szállt le, még nem zuhant le, haladunk tovább, és egy kicsit rátérünk az áremelésekre. Nézzük meg, mikor villog ez a gomb. Lényegében ez a lámpa az ön helikopterében, az önök kormányának a helikopterében el sem alszik; mondom, hogy miért. Megszűnt a nullaszázalékos áfa, 5 százalékra; ez leginkább a gyógyszer árát emelte. Az önök és az ön nagymamáját is érinti a következő villogó lámpa, amikor az áfakulcsokat 12-ről 15 százalékra emelték fel. Semmiféle EU-s előírás nem volt, egyszerűen csak a költségvetés éhsége diktálta azt, hogy ezt megtegyék, így az élelmiszer, a gáz, a távfűtés, a szén, a tűzifa ára jelentősen emelkedett.

A következő villogás az, amikor a villamos energiát a 12 százalékosról átsorolták a 25 százalékos áfába, és emellett még négyszer felemelték a villamos energia árát, így most már 30 százalékkal drágább, mint amikor önök elkezdtek kormányozni. Az ötödik emelés a már említett áfakulcsemelés volt.

Álljunk meg egy pillanatra itt, a gázáremelésnél! Önök augusztus 1-jével együtt hatszor emelnek gázt. Azért mondom, hogy a gázár lámpája biztosan el sem alszik, mert az folyamatosan villog, hogy itt valami probléma van. A gáz ára a lakosság számára mintegy 50 százalékkal emelkedett. A hetedik emelés az áfakulcsok emelése volt, ahogyan említettem, 12-ről 15 százalékra.

Itt például sorolhatnám azt a lámpát, amelyre az van írva, hogy gépjármű-üzemeltetés: az üzemanyagok árának a kérdése, a gépjárműadó kérdése vagy az autópályadíjak kérdése. De idesorolhatnánk a közlekedési lámpánál a diákbérlet árának az emelését, amely 1315 forint helyett most már 2250 forint, vagy az illetéklámpát, amely azóta is folyamatosan villog: másfélszeresére emelkedett az önök ideje alatt az örökösödési és az ajándékozási illeték.

Összességében ennek az lett a következménye, hogy önök három év alatt több mint 1000 milliárd forintot vettek ki az emberek, a családok zsebéből, és még nem is beszéltünk a vállalkozásokról. 1000 milliárd forintot! Erre mondják önök, hogy kirobbanó sikerű ország. A családok, amelyeket ez az áremelés, adóemelés, illetve adókedvezmény-megvonás érintett, egészen biztosan nem ezt mondják.

Node üljön be az ön helikopterébe egy kisvállalkozó, egy olyan kisvállalkozó, akinek nincsenek milliárdjai, egyszerűen csak dolgozni, termelni és tisztességesen adózni szeretne, a gépjármű-üzemeltetésről nem beszélek. Nézzük, milyen új adónemeket vezettek be önök, mikor villan, mikor veri már ki a biztosítékot ez a kisvállalkozónak szóló adólámpa. Levegőterhelési díj, vízterhelési díj, talajterhelési díj, energiaadó. Bevezették, miniszter úr? Nem kapok választ. (Jelzésre:) Bevezették. Innovációs járulék 0,2 százalék, bevezették; vállalkozói járulék 4 százalékkal, bankadó, regisztrációs adó és az új telefonadó. Rendben vagyunk ezzel? Ez mind-mind terheli a kisvállalkozói kört, tisztelt miniszter úr? Terheli? Nem kapok rá választ.

A cégautóadó a duplájára emelkedik, a cégbejegyzési illeték nő, a fejlesztési adókedvezmények korlátozása, áfa-visszaigénylések megtiltása; tudniillik állami támogatás után a beruházásoknál most már nem lehet az áfát visszaigényelni. Ami a legborzasztóbb, az áfavisszatartás; több mint 300 milliárd forinttal terhelte a magyar vállalkozásokat, hogy önök minimum három hónapra nem adták vissza az áfát. Folytathatom az EU-s pénzek visszatartásával, ami az elmúlt egy évben minimum 150-200 milliárd forinttal csökkentette a versenyképességüket, illetve a likviditásukat.

Tisztelt Miniszter Úr! Amelyik lámpa viszont, hála istennek, nem villan meg, mert ez azt jelentené, hogy valaminek ismét emelkedik a tétele, ugyanakkor nagyon szomorú, az a társadalombiztosítási járulék. Miniszter Úr! Tessék elmondani, mi az elképzelésük, a 29 százalékos társadalombiztosítási járulékot hogyan, miként akarják csökkenteni, hogyan akarják ezzel versenyképessé tenni a magyar vállalkozásokat.

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Sajnos vagy hála istennek, nekem nincs olyan lehetőségem, mint önnek, hogy egyfolytában 30-40 perceket beszéljek, ezért azt gondolom, fontolják meg, miért került ide az ország, miért kellettek ezek az adóemelések. Fontolják meg az olyan adócsökkentő lépéseket, mint amilyeneket a szomszédos országokban képesek voltak megtenni, és elsősorban itt Szlovákiét, Romániát említeném önnek. Úgy gondolom, szembe kell nézni a tényekkel és a valósággal, és úgy kell ideállni, úgy kell a parlamenti padsorokban a vitát lefolytatni.

Tisztelt Miniszter Úr! Azt javasolom, a helikopterével szálljon le a földre, addig, amíg az a helikopter le nem fog zuhanni.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai