Készült: 2024.09.23.10:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 178. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:52


Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány az 1155/1998-as kormányhatározatában döntött a Postabank Rt. és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. helyzetének rendezése érdekében tett szükséges állami intézkedésekről. Ennek alapján a Postabank esetében 152 milliárd forint összegű tőkerendezésre került sor. A tőkerendezés során kapott összeget a bank a meg nem képzett céltartalék és folyó banküzemi veszteség rendezésére használta fel. A postabanki portfolió kezelését a tőkeemelést követően három gazdasági társaság végzi: a Postabank Rt., a Postabank Rt. által létrehozott Workout Kft. és a Reorg Apport Rt.

A Postabank igazgatósága döntött abban a kérdésben, hogy az egyes portfolióelemek a tőkerendezést követően melyik gazdasági társasághoz kerüljenek. A döntés során figyelembe vették a hitelek mögötti biztosítékokat, az adós fizetési képességét és a fizetési készséget. Hadd jegyezzem meg zárójelben, hogy ezt három független könyvvizsgáló cég elemzése támasztotta alá. Az eladott portfoliót a bank a Reorg Apport Rt.-re és a saját Workout cégére engedményezte, amiről az adósokat értesítették.

A Postabank a 41,5 milliárd forint nettó értékű céltartalékkal csökkentett követeléseket és befektetéseket adta el a Reorg Apport Rt.-nek. A vételárat az állam által garantált, a Reorg Apport Rt. által kibocsátott kötvénnyel teremtették elő, melyet a bank jegyzett le. A Reorg Apport Rt.-vel kötött szerződés alapján a követeléseket és befektetéseket nyilvános pályázat útján kell értékesíteni. Az értékesítés során elért árbevételt a működési költségekre és a kötvények törlesztésére kell fordítani, és amennyiben ezek után is marad az árbevételből, azt a költségvetés részére vissza kell fizetni. Hadd mondjam el, hogy ilyen nyilvános pályázattal önök már találkozhattak országos napilapokban, és ezekből folyt is vissza pénz a központi költségvetésbe.

Sajnálattal kell megállapítanom azonban, hogy képviselő úr nem ismeri a hatályos törvényeket: a Bankár Kft. adósságával kapcsolatban csak abban az esetben adható felvilágosítás, ha a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény banktitokra és üzleti titokra vonatkozó rendelkezései ezt lehetővé teszik. Ha a Bankár Kft. a rá vonatkozó kiszolgáltatható banktitokkört pontosan megjelölve közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan kéri, akkor lesz csak kiadható harmadik személynek. A képviselő úr nyilván feltételezi rólam, hogy nem akarok törvénysértést elkövetni. (Közbeszólás az SZDSZ soraiból: Ó!)

A konszolidációs szerződés és a portfolió kezelésével kapcsolatos szerződés biztosítja a Pénzügyminisztérium részére a tájékoztatást és a folyamatos ellenőrzést. Az intézményekkel kötött szerződések mellett a kormány felkérte az Országgyűlés legfontosabb ellenőrző szervét, az Állami Számvevőszéket, valamint utasította a Kormányzati Ellenőrzési Iroda elnökét a Postabank Rt.-nél feltárt veszteségek keletkezésével kapcsolatos felelősségi kérdések átfogó, a döntések meghozatalában és ellenőrzésében részt vevők teljes körére kiterjedő vizsgálatra, továbbá a Postabank Rt.-nél és a Reorg Apport Rt.-nél az állami pénzeszközök felhasználásának rendszeres ellenőrzésére. Erről egyébként a pénzügyminiszter úr a parlament bizottságai előtt rendszeresen be szokott számolni, legutóbb éppen a költségvetési bizottság meghívásának tett eleget.

Mindezek alapján kérem a tisztelt képviselő urat, hogy a március 2-ai válasznak megfelelően ezt a választ elfogadni szíveskedjék. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  178  Következő    Ülésnap adatai