Készült: 2024.09.19.09:35:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 243. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy elöljáróban mindenképpen hadd jegyezzem meg, hogy a kormány ezen a területen súlyos örökséget vett át, káoszt, rendezetlen viszonyokat a gyógyszerárak kérdésében, és a lakosság számára megfizethetetlenül magas gyógyszerárakat. Ezért nyilván nem ezt a kormányt terheli a felelősség, hanem az előző kormány jelentős mértékű szerepvállalása is benne van ebben a dologban, és azt gondolom, itt nem megkerülhető az előző egészségügyi miniszter felelőssége.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány a 2000. év végéig befagyasztotta a gyógyszerárakat. Ez az intézkedés a gyógyszerpiac kézben tartásának népszerűnek nem nevezhető, de igen gyakran alkalmazott eszköze, még a tőlünk nyugatra fekvő országokban is, mint például Németországban, Belgiumban, Dániában, Portugáliában. Az árbefagyasztás időszaka alatt zajlottak le a gyógyszerártárgyalások, amelyek utómunkálatai a mai napig tartanak. Az új szabályok nem titkoltan mind a betegeket, mind az orvosokat, mind pedig a gyógyszerészeket az olcsóbb gyógyszerek kiadásának irányába próbálják terelni, hiszen ez a lényege a generikus programnak. Az egy csoportba sorolt készítmények azonos terápiás értékkel bírnak, így a csoportból az olcsóbb készítmény választása a beteg számára semmilyen hátránnyal nem jár, sőt olcsóbban jut medicinához. A biztosító pedig az így felszabaduló forrásokból új innovatív készítményeket finanszírozhat.

Európában arra is találunk példákat, hogy a gyógyszerek tágabb csoportjaira állapítanak meg fix összegű támogatást, úgynevezett terápiás fixet, amikor nem feltétel a hatóanyag azonossága, csupán az azonos hatásmódot követelik meg, ilyen van például Dániában, Hollandiában, Franciaországban. A betegek nem is szoktak tiltakozni a helyettesítés ellen. Ezt mutatja jó néhány felmérés.

Az itt bevezetett ösztönzőknek köszönhetően a gyógyszerész növekvő mértékben helyettesít, mivel a betegek szinte száz százalékban elfogadják a helyettesítést. Hasonló eredményeket mutat az OEP felmérése is, mely szerint a betegek kevesebb, mint egyharmada gondolja azt, hogy a drágább gyógyszer jobb is. Ezek a vélekedések biztatóak a generikus helyettesítés sikere tekintetében. Sajnos, az orvosok és a gyógyszerészek véleménye jelentősen eltér ettől. A világ számos országában működnek generikus programok. Egyes országokban a dobozban mért gyógyszerforgalom jelentős részét generikusok teszik ki, például Dániában 60 százalékot, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és Kanadában körülbelül 40 százalékot. Itthon a generikusok árletörő hatását a fix összegű támogatások kiterjesztésével érhetjük el. Jelenleg az OEP kevesebb, mint egyharmadot fordít a fix összegű támogatásra. A fixesítés kiterjesztésével a normatív kategóriákban kifizetett támogatás aránya mintegy felére csökken.

A gyógyszergyártók és a kormány közötti hosszú távú megállapodások ígéretes szakaszba léptek. A részletekről, meg tudom ígérni a képviselő úrnak, a tárgyalások lezárása után haladéktalanul tájékoztatást fogunk adni. Nem jó dolog azonban megalapozatlan várakozást kelteni az új gyógyszer-támogatási rendszerrel kapcsolatban, hiszen annak alapelvei tekintetében teljes szakmai konszenzus van. Az alapelvek ismertek, sőt még azt is hozzá tudom tenni, hogy eurokonformak.

A részletes megvalósítást illetően viták az egyes érdekcsoportok között gazdasági és szakmai érdekeik sérülése miatt van. Mindenki számára az lenne az elfogadható, ha több és korszerűbb gyógyszert lehetne támogatni minél olcsóbban, azonban ezt az ellentmondást még a világ egyetlen országában sem tudták gyártói érdeksérelmek nélkül feloldani.

Tisztelt képviselő úr, tehát még egyszer hangsúlyozom, hogy a korábbi magas gyógyszerárak rendezetlen piaca helyett most letört gyógyszerárak vannak és nem emelkedő gyógyszerárak. Ha önnek ez problémát okoz, akkor a válaszom ne fogadja el, ha ezt el tudja fogadni, akkor kérem, hogy fogadja el a válaszomat.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  243  Következő    Ülésnap adatai