Készült: 2024.09.22.09:18:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

170. ülésnap (2000.11.07.), 229. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:46


Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Október végén a kormány eldöntötte, hogy jövő januártól az újonnan kötött lakás-takarékpénztári szerződéseket csak feleakkora mértékben támogatja, mint jelenleg. A bejelentés váratlanul érte a lakosságot és a pénzintézeteket egyaránt.

Még csak három éve, hogy hatályba lépett a lakás-takarékpénztárakról szóló törvény. Az első évben az ügyfelek megtakarításaik után 40 százalék állami támogatást kaptak. Ezt követően 30 százalék lett a támogatás, évente maximum 36 ezer forint. Most ezt a mértéket akarja visszavenni a kormány felére, azaz 15 százalékra, ami 18 ezer forint éves támogatást jelent. (Állandó zaj.)

A Szabad Demokraták Szövetsége szerint az elképzeléssel többféle probléma van. Egyrészt elbizonytalanítja a pénzintézeteket, másrészt elveszi a kedvét a lakosságnak a szerződéskötéstől. Egy ilyen horderejű döntést indokolt lenne legalább egy évvel korábban bejelenteni, amint ezt a Lakás-takarékpénztárak Egyesületének elnöke, Gergely Károly is nyilatkozta. Egy ilyen gyors és jelentős változás bizonytalanná teszi a lakástakarék tervezését, pedig a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete húsz évre előre mutató tervezést is megkövetel a pénztáraktól. Átgondolatlannak és kapkodónak tűnik az intézkedés azért is, mert október közepén a Pénzügyminisztérium még olyan anyagot küldött egyeztetésre a Magyar Bankszövetségnek, amelyben 20 százalékos, azaz 24 ezer forintos támogatás szerepel.

A kormány vélhetőleg az infláció csökkenésével magyarázza, hogy csökkenti a támogatást, pedig épp ellenkezőleg, valójában növelni kellene a támogatást ahhoz, hogy az értékét megőrizze. A Fidesz-kormány ezzel a döntésével elveszi az emberek kedvét attól, hogy lakáscélú előtakarékossági szerződést kössenek.

Kérdezem az államtitkár urat, miért akarják csökkenteni ilyen radikálisan a lakástámogatást. Miért akarja ilyen kapkodva megváltoztatni a feltételeket? És miért akarja végül is elvenni az emberek kedvét a lakás-előtakarékosságtól? Várom a válaszát. (Taps az SZDSZ és az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  229  Következő    Ülésnap adatai