Készült: 2024.09.19.15:59:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

261. ülésnap (2017.11.27.), 279. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! A közbeszerzések kérdése egy olyan vita, ami évről évre vagy adott esetben egy ülésszakon belül is többször visszakerül az Országgyűlés elé abból a célból, hogy a mindenkori kormányzatnak lehetőséget biztosítson arra, hogy a közberuházásokon keresztül is tudja támogatni a gazdasági növekedést.

Egy másik vita, ami ugyancsak a közbeszerzések kérdéséhez kapcsolódik, az, hogy a kormány hogyan és miként tud elszámolni a választók irányában a parlamenti képviselőkön keresztül az elköltött közpénzekkel, legyenek azok az európai uniós fejlesztési források vagy akár a magyar költségvetés által biztosított források.

2010 óta a közbeszerzési törvény módosítása ebben a két irányban történt meg: hogyan tud egyre magasabb számban magyarországi kis- és középvállalkozás részt venni a közberuházások kivitelezésében, másrészt hogyan tudja a kormány teljeskörűen garantálni a transzparenciát. A jelenlegi törvénymódosítás alapvetően ezt a területet érinti, hiszen bevezeti az Európai Bizottság, az Európai Parlament, illetve az Európai Közösség által eldöntött határidőt jóval megelőzően az elektronikus közbeszerzés rendszerét.

(19.10)

Tesszük ezt abból a célból, hogy ne csak annak a bizonyítása legyen adott és törvényileg garantált, hogy a közpénzek felhasználása valóban közösségi célokat a lehető legjobb ár-érték arányban szolgál, hanem abból a szempontból is, hogy azok, akik erről meg szeretnének győződni, meg tudjanak győződni, illetve ne legyen olyan Magyarországon működő kis- és középvállalkozás, aki információhiányból fakadóan nem tud hozzáférni a közbeszerzések rendszeréhez.

Azonban mindig fontos, és az elmúlt hét év kormányzását abszolút jellemezte az a párbeszéd, ami most is a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával megtörtént, aki a magyar kis- és középvállalkozói szektornak mint potenciális ajánlattevői szektornak az érdekét megemlítve kérte azt a kormányzattól, hogy a 2017. december végi határidő helyett 2018. április 15-tel kerüljön bevezetésre kötelező jelleggel az elektronikus közbeszerzés működési gyakorlata. A kormány ennek a gazdasági kérdésnek eleget téve azt a döntést hozta, és ehhez kéri az Országgyűlés felhatalmazását, hogy bár elkészültünk az elektronikus közbeszerzési rendszer informatikai hátterének a felépítésével, megvan az az állami apparátus, aki ezt képes kezelni, ezt az intézményrendszert 2018. január 1-jétől hadrendbe is állítjuk, azonban egészen április 15-ig ez egy opcionális joga legyen az ajánlatkérőknek, hogy a közbeszerzési eljárásokat ezen a rendszeren keresztül vagy az ajánlattevők által már ismert, korábbi, papíros rendszeren keresztül üzemeltetik.

A kötelezően bevezetendő határidő pedig április 15-re tolódna ki, ami így is közel fél évvel korábbi, mint amit az Európai Unió a tagállamok feladatául szabott, tehát Magyarország ismételten az elsők között teljesíti egy olyan kötelezettségét, ami a közpénzek felhasználásában az állampolgárok, a cégek és az Európai Közösség minden szereplője számára megfelelő garanciát nyújt arra, hogy valóban legyen lehetőség minden kis- és középvállalkozásnak hozzáférni ezekhez a közberuházásokhoz, és a kis- és középvállalkozások, illetve a magyar gazdaság egészének a növekedését ezen keresztül is garantálni lehessen.

Azt gondolom, hogy nagyon sok parttalan vitának vethet itt véget az Országgyűlésben az, hogy akár újságírók, ellenzéki újságírók vagy képviselők az elektronikus közbeszerzés rendszerében naprakész információkat kaphatnak, tegyük hozzá, olyan adatokról, amelyek kisebb utánajárással most is elérhetők mindenki számára, hiszen az elektronikus közbeszerzés csak rendezi, rendszerezetté teszi a közbeszerzések amúgy is nyilvános dokumentációjának a körét.

Tehát a közbeszerzések rendszere e tekintetben még nyilvánosabb, még transzparensebb és reményeink szerint még inkább a magyar kis- és középvállalkozásokat támogató rendszer lesz. Ehhez kéri a kormány holnap az Országgyűlés támogatását. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai