Készült: 2024.09.20.22:19:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2011.11.23.), 460. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:25


Felszólalások:  Előző  460  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én úgy gondolom, hogy az előttünk fekvő törvény természetesen megfelelő, apróbb módosításokkal, mint ahogy itt elhangzott, hogy bőséggel adtak be a képviselőtársaim, a Fidesz-KDNP-frakció is adott be módosítást, hiszen nem tartjuk magunkat tökéletesnek, viszont azt gondoljuk mindenképpen, hogy egy jó törvénytervezet van előttünk, mégpedig azért is jó törvénytervezet, mert végre egy olyan rendet próbál vágni az önkormányzatiságban is, amelyre régóta szükségünk van.

A vitában főleg az hangzott el, és a legnagyobb érvelés, amely az LMP-s Osztolykán Ágnes képviselőtársam is itt volt és a felszólalását elmondta, elsősorban az oktatás biztonsága mellett érvelt ő, tették ezt többen ellenzéki képviselőtársaim közül. Szeretném megnyugtatni önöket, hogy a szintén előttünk fekvő köznevelési törvénytervezet azt tartalmazza, hogy minden településen, ahol legalább nyolc gyermek szülője kéri, kötelező óvodát létrehozni, kötelező alsó tagozatos iskolát működtetni, és ha a felső tagozatos iskolával együtt legalább 70 százalékban tudnak alkalmazni az iskolában főállású tanítót, tanárt, abban az esetben a teljes általános iskola szintén működhet a településen, létszámtól függetlenül. A létszámnak az iskolában kell meglennie. Azzal talán egyetértenek a képviselőtársaim, hogy gyerekek nélkül nehéz működtetni egy iskolát.

A másik fő vitapont a polgármesteri hivatal milyen módon való működtetése volt, amelynél pedig valahogy úgy érzem, nem igazán sikerült meggyőznünk önöket annak biztonságáról, hogy a település működése és annak a hosszú távú biztonsága nem a polgármesteri hivatal helyben létének és méretének a függvénye, hanem annak a függvénye - ahogy igyekeztem kifejteni én is több alkalommal is -, hogy az a közösség, amely azon a településen él, milyen települést szeretne magának, milyen polgármestert választ, milyen képviselő-testületet választ, és azok milyen döntéseket hoznak meg.

(22.40)

Néhány nappal ezelőtt Tatán a Magyar Önkormányzatok Szövetsége megyei összejövetelén vettem részt, és ott volt egy érdekes kistelepülési felszólaló, aki azzal próbált érvelni a törvény tervezete ellen, hogy az már mégiscsak nem szép dolog, hogy az ő településükön nem épül Tesco, és ezért a náluk élő és ott élő lakók, polgárok nem tudnak ugyanolyan módon vásárolni, mint a városban élők. Nagyon helyesen válaszolt egy másik kistelepülés polgármestere, aki pedig azt mondta el, hogy Isten őrizze az ő települését meg attól, hogy ott Tesco épüljön, viszont ő azért harcol, és úgy gondolja, hogy a településének akkor lesz hosszú távú jövője és biztonsága, ha munkájuk lesz az ott élőknek elsősorban, és egyáltalán nem a polgármesteri hivatal létén aggódott, hanem azon, hogy az ott élők dolgozni tudnak-e majd továbbra is, vagy azok számára is lesz-e munka, akik jelenleg munkanélküliek.

És éppen erről beszélt, hogy milyen megoldásokat, milyen lehetőségeket kell ahhoz találni, és ebben milyen módon tud segíteni ez az új önkormányzati törvény, illetve a többi kapcsolódó, parlament által meghozott, illetve a kormányunk által meghozott intézkedés, hogy minél kisebb településen is a munkavállalás lehetősége mindenki számára biztosított legyen. Ehhez is sok olyan jogszabályt javítottunk és változtattunk már meg az elmúlt másfél esztendőben, ami ennek a biztonságát is segítheti, de a legutóbbit is mondhatom akár, azt a Start-munkaprogramot, amivel 200 ezer munkanélkülinek, segélyből élőnek szeretnénk a jövőben munkát adni. Tehát azt gondolom, hogy az a lehetőség, amely a településeink előtt most még inkább kinyílik, az ott élőkön múlik, hogy milyen módon tudják azt biztosítani, felhasználni a maguk számára.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy a kistelepülés vagy akármekkora település a család mintájára épül föl: ha jó családjaink vannak, és a családban rend van, akkor lesz rend a településeken is. Ha mindenki tudja otthon, hogy mi a feladata, mi a dolga, és abból teljes mértékben ki is veszi a részét, és nem arra vár, hogy helyette mások elvégezzék a feladatokat, abban az esetben megnyugtatóan tud erősödni és növekedni egy település. Ha Ausztrián keresztül autózunk, akkor nagyon jól látszik, hogy a néhány házból álló kis közösség is micsoda rendben, tisztaságban és szépségben tudja gondozni a környezetét és rendben tartani, még akkor is, ha nincs saját iskolája vagy saját óvodája. Én is azért harcolok, hogy legyen saját iskolája minden településnek, mert én is azt gondolom, hogy az iskola az egyik nagyon erős megtartó erő, annak a szervezési kérdése viszont nem veszélyezteti azt, hogy ennek a megvalósulása is meglegyen.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  460  Következő    Ülésnap adatai