Készült: 2024.09.22.09:35:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Nemény András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NEMÉNY ANDRÁS, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahogyan hallatszott, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság ülésén azért éles politikai vita bontakozott ki, ami talán nem is csoda, hiszen ebben a formában ez a törvény nem tisztán szakmai kérdés, és láthatjuk, ez politikai kérdéssé minősült. Mint ahogyan az előzménye is már az volt, hiszen két alkotmányellenes törvényt hozott a kormány javaslatára a parlament. Egészen pontosan az egyiket nem is a kormány javaslatára tette, hanem az itt lévő államtitkár úr és miniszter úr egyéni képviselőként nyújtotta be, hogy még az egyeztetés se legyen lehetséges a szakszervezetekkel vagy egyéb, egyeztetésre jogosult szervezetekkel.

Ami szomorú ebben az egészben, hogy ezekkel az alkotmányellenes törvényekkel több kormánytisztviselő és köztisztviselő veszítette el az állását. A bizottságban persze volt arról vita, hogy hány, de azt gondolom, nem is érdemes belemennünk semmilyen számmisztikába, hiszen nem ez a lényeg. Akár ha csak egy ember is veszítette el az állását, akik ezek a törvényeket hozták, felelősséggel kell hogy tartozzanak ezért. Persze az kérdés, hogy hogyan tudnak jogorvoslathoz jutni, hiszen éppen a bírósághoz fordulás joga volt az egyik olyan jog, amelyik csorbult ezzel a törvénnyel.

Az új szabályozás - ahogy már elhangzott - formálisan eleget tesz az Alkotmánybíróság döntésének, de tartalmilag ugyanolyan helyzetbe hozza a köztisztviselőket és a kormánytisztviselőket. Ez a helyzet egy szóval: a kiszolgáltatottság helyzete, és ennek a két legfőbb eszköze - ahogy már elhangzott - a bizalomvesztés, amelyik a szubjektív elem, amit mindannyian kritizáltunk, amelynek nincs helye egy ilyen törvényben, a másik pedig a kormány-tisztviselői döntőbizottság létrehozása, amely egyrészt növeli a bürokráciát, amely ellen mindannyian kellene hogy küzdjünk, másrészt pedig azért beszédes, hogy a miniszterelnök nevezi ki az elnökét és tagjait az igazságügyi miniszter javaslatára.

(11.20)

Az is elhangzott, és talán ez a bizottsági kisebbségi vélemény zárszava, hogy ez volt a köztisztviselői életpálya első eleme, ez volt a kormány képviselőinek a véleménye és mondata. Igen, mi azt gondoljuk, hogy sokaknak egyben az utolsó is ez a mostani törvényi szabályozás, ezért a három ellenzéki frakció ebben egyetértve általános vitára sem találta alkalmasnak a bizottsági ülésen.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai