Készült: 2024.09.22.09:15:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2007.10.02.), 246. felszólalás
Felszólaló Tátrai Miklós
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁTRAI MIKLÓS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Kedves Puskás Képviselő Úr! A több-biztosítós modellel kapcsolatos kérdéseket lesz lehetőség néhány héten belül a parlamentben megvitatni, de legalább meg kellene várni azt, hogy a kormány benyújtsa a javaslatát, mielőtt a kritikáit megfogalmazza.

Volt viszont sok olyan érdekes és lényeges eleme a hozzászólásának, amelyre szeretnék a két perc adta lehetőségek között reagálni. Az a 114 százalékos növekedés, pontosabban 14 százalékos növekedés 2003 és 2006 között, amelyet ön említett, az mindössze a gyógyító-megelőző kasszára vonatkozó számítás, legalábbis úgy szerepel a Számvevőszék anyagában. Ennél lényegesen nagyobb a gyógyászati segédeszközök esetében, és különösen lényegesen nagyobb a gyógyszertámogatások esetében a kiadásoknak, illetve a támogatásoknak a növekedése.

Teljesen igaza van a képviselő úrnak abban, hogy legalábbis problémákat vet fel vagy kétségeket vethet fel, ha a bírálóbizottságokban olyanok ülnek, akik valamilyen módon kötődnek a döntésekhez is, akik az eldöntött összegekből részesedhetnek valamilyen módon. Képviselő úr, ez egy valós dilemma minden ilyen esetben.

Ha elfogadjuk azt, hogy az egészségügyi szakembereink a kórházakban dolgoznak, akkor két választási lehetőség van. Vagy olyanok ülnek a szakmai bírálóbizottságban, akik jó szakemberek, kórházakban dolgoznak, de az ő intézményüket ezért nem volna szabad kizárni a támogatotti körből, vagy olyanok ülnek, akik nem kórházakban dolgoznak, nem gyakorlati szakemberek, ebben az esetben szakmailag nem biztos, hogy megfelelő döntés fog születni. De az aggodalom jogos, ezt én is hasonlóan gondolom.

(19.00)

A teljesítményvolumen-korlátokkal kapcsolatban azok az emelések és átcsoportosítások, amelyekre ebben az évben sor került, megoldják azokat a helyzeteket, tompítják azokat a konfliktusokat, amelyek a rendszer beállása kapcsán kialakultak. Nem lehet azt előre pontosan megmondani, hogy mely intézményekben hogyan alakul az adott évi ellátás, az elmúlt évhez lehet viszonyítani. Amennyiben viszont eltérés van, valahol kevesebb, máshol több, akkor ezt eddig is kezeltük intézmények közötti átcsoportosításokkal, és ezután is kezelni fogjuk.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai