Készült: 2024.09.24.18:47:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Március 10e van, s tudjuk azt, hogy 1854-ben ezen a napon Marosvásárhelyen végezték ki a székely vértanúkat. 2012 óta ezen a napon ünnepeljük a székely szabadság napját, ezen a napon megemlékezünk a vértanúkról, és ezen a napon beszélünk arról a nagyon-nagyon fontos törekvésről, ami egy jogos törekvése a Székelyföldnek az önrendelkezés és a területi autonómia kivívása érdekében. Szomorú, hiszen ezen a napon én magam is Marosvásárhelyen szoktam megemlékezni ezen a jó pár éve most már hagyományos tömegrendezvényen és felvonuláson, ami rendkívül felemelő esemény, és sajnálatos, hogy éppen idén, a gyalázatos és tragikus trianoni békediktátum 100. évfordulóján az aktuális fejlemények miatt erre a rendezvényre nem kerülhet sor. Ezért is fontos az, hogy beszéljünk erről a kérdésről napirend előtt, és fontos, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy Budapesten viszont ma öt órakor a Hősök terén lesz egy megemlékezés, és nagyon fontos, hogy ott minél többen kifejezzük az ügy melletti kiállásunkat.

Nagyon fontos a megemlékezés mellett, hogy kimondjuk, hogy ebben a kérdésben feladatunk van, egy olyan feladatunk, ami egy közös nemzeti feladat, egy közös nemzeti ügy. Amint már említettem, ez a székely autonómia és egyáltalán a magyar közösségek önrendelkezésének a biztosítása. Egyértelmű mindannyiunk számára, hogy az egyik legnagyobb kihívás, ami a magyar nemzetet érinti egyébként az anyaországban és a teljes Kárpát-medencében, az a szülőföldön maradás lehetőségének biztosítása. Ez nagyon komoly kihívás az anyaországban, és nagyon sok leszakadó vidéki térség van, ahol főleg a gazdasági problémák miatt felerősödött az elvándorlás, de különösen óriási kihívást jelent ez a határon túli térségekben, egyébként, mondjuk, a Székelyföldön is, ahol nem csak gazdasági problémákkal kell megküzdeni.

Ezért is van nekünk feladatunk abban, hogy mind a hazai politikában, mind európai szinten felhívjuk a figyelmet erre a problémára. Rendkívül fontos, hogy megmutassuk és megtanítsuk a szomszédos országoknak és Európának is, hogy az nem elfogadható, hogy az európai uniós csatlakozás után sok-sok évvel még egyes politikusok magyarok elleni gyűlöletkeltéssel, a magyarok jogainak a csorbításával kívánnak politikai tőkét kovácsolni.

Azt is meg kell tanítanunk a szomszédos országoknak és az európai politikai elitnek is, hogy az sem elfogadható, hogy magyarlakta térségeket vagy bárhol Európában ilyen jellegű nemzeti régiókat hátrányosan megkülönböztessenek mind a gazdasági folyamatok, mind pedig a fejlesztéspolitika tekintetében. Azt is meg kell tanítanunk, meg kell mutatnunk Európának, hogy azok a rendkívül fontos jelszavak, az európai sokszínűség, az európai kulturális értékek és hagyományok megőrzése, mit sem érnek, ha csak szavak maradnak, és nem tudnak érvényesülni.

Ebben a rendkívül fontos küzdelemben egy nagyon fontos és hatékony eszköz lehet a Székely Nemzeti Tanács által elindított, nemzeti régiók fejlesztése érdekében kezdeményezett európai polgári kezdeményezés. Nagyon örömtelinek tartom azt, hogy egy igen széles körű konszenzus alakult ki a magyarországi politikában is e tekintetben. Nem oly rég, néhány héttel ezelőtt egy országgyűlési határozat 158 egyhangú igen szavazattal fejezte ki a támogatását, csak egy frakció maradt ki ebből a nagyon széles nemzeti konszenzusból.

De azt is ki kell mondani  és erről beszéljünk őszintén , hogy nem áll jól ennek az aláírásgyűjtésnek az ügye. Tudjuk azt, hogy ez a fontos európai polgári kezdeményezés akkor lesz sikeres, ha sikerül egy év alatt az Unió hét tagállamában egymillió aláírást összegyűjteni. Már önmagában nagyon komoly eredmény, hogy ez a fajta széles nemzeti konszenzus ki tudott alakulni az ügy kapcsán, és az is örömteli, hogy nemcsak az Országgyűlésben, nemcsak különböző területeken, de nagyon sok önkormányzati ülésen is megfogalmazódtak nagyon széles, tehát nemcsak kormánypárti, hanem ellenzéki képviselők részéről is támogató kijelentések.

(9.40)

Ugyanakkor most ebben a május 7-ig fennmaradó két hónapban rendkívül fontos és nagyon-nagyon komoly feladat mindannyiunk számára, hogy ez a fontos kezdeményezés sikeres is legyen, tehát sikerüljön összegyűjteni azt az 1 millió aláírást, amely szükséges ahhoz, hogy kötelező jelleggel az Európai Bizottság asztalára kerüljön ez a jogalkotási szándék.

Ezért én arra kérném képviselőtársaimat is  amellett, hogy nagyon örülök annak, hogy kifejezték a támogatásukat , hogy mindenki olyan széles körben, amilyen széles körben csak el tudja képzelni, terjessze ennek a támogatásnak a hírét, és tegyen meg mindent, hogy ezek az aláírások a lehető leggyorsabban összegyűljenek. Egyébként mindenképpen örömteli és biztató az a fejlemény, hogy az elmúlt néhány hétben a többszörösére növekedett az online beérkezett aláírások száma, és tudjuk azt, hogy már papíralapon is több százezer aláírás lehet. Jó eséllyel mondhatjuk azt, hogy már meghaladta a felét, tehát meghaladta a félmilliót a rendelkezésre álló aláírások száma, tehát semmiképpen nem reménytelen az a küzdelem, hogy május 7-ig, az aláírásgyűjtési határidőig sikeres legyen a kezdeményezés, és valóban meglegyen az 1 millió aláírás.

Innét is kérek mindenkit, hogy aki még nem élt ezzel a lehetőséggel, a nemzetiregiok.eu oldalon szánjon rá egy-két percet, hogy kézjegyével, aláírásával online módon kifejezze a támogatását.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP, a Jobbik és a DK soraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai