Készült: 2024.04.26.07:18:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 195. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Én köszönöm szépen a vitában elhangzott támogató és kritikus megjegyzéseket, én azért mégiscsak azt próbálom az itt elhangzottakból és az együtt töltött egy órából dekódolni, hogy többpárti és kormánypárti oldalakon túlmutató támogatással fogják tudni önök ezt a törvényjavaslatot elfogadni. És ha valóban így lesz, azt köszönöm szépen. Azt hiszem egyébként, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek, a magyar felsőoktatás ügyének kifejezetten jó lenne, ha ez így tudna bekövetkezni.A képviselő urak által felvetett kérdésekkel összefüggésben: azért érdemes az alapvető szereposztást tisztázni. Tehát ebben az egész konstrukcióban és felsőoktatás átalakításában a magyar kormánynak van egy szerepe, a magyar parlamentnek van egy szerepe és a magyar katolikus egyháznak mint a felsőoktatási intézmény fenntartójának van szerepe. És akkor még van szerepe az MSZP-SZDSZ-kormánynak, meg még egy csomó mindenkinek van ebben szerepe. De ez a három szereplő egymástól elkülönül, és az, hogy ők ebben a vagyonátadásban és ebben a felsőoktatási átalakítási projektben az általuk kívánatosnak vélt célokat el tudják érni, ehhez nekik még különböző tárgyalásokat, együttműködéseket kell lefolytatni. Tehát például, az itt nem hangzott el, de egyébként a törvényjavaslatban is szerepel, hogy az Apostoli Szentszékkel is szükséges e tekintetben egyeztetni, és adott esetben ott is megállapodás megkötésére kerül sor.

Ezt csak azért jeleztem volna a képviselő uraknak, hogy értsék azt, hogy hiába születik meg, mondjuk, 2018-ban egy kormányzati szándék arra, hogy ezt a konstrukciót alapvetően, elvi szinten támogathatónak nyilvánítja a magyar kormány, ezt követően azért kell abba időt, erőforrást, energiát tenni, hogy ez a konstrukció ilyen formájában előálljon, ahogy önök most látják. És egyébként az, hogy ez egy csereügylet, ahogy önök is utaltak erre, azt maga a törvényjavaslat nem is tudja tartalmazni, mert ott  most polgári jogi értelemben mondom  egy magánszereplő az államnak fog juttatást adni. Ezt nyilván a parlament nem tudja törvényben megerősíteni, mert ez az ő szuverén döntésük kell hogy legyen, különben alkotmányellenes törvényt fogadna el a magyar parlament.

Tehát csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy mindaz a helyzet, ami most előállt, az többkörös, többszereplős tárgyalások eredménye. És az, még egyszer mondom, hogy mi fog történni a piliscsabai képzési központtal, majd az állami tulajdonba való átvételt követően, a fenntartási költségek pontos ismeretében, akkor lehet döntést hozni. Én azt megelőlegezem, hogy egy ilyen típusú intézményben valamilyen közcélú feladatot kell ellátni, valamilyen oktatási, kulturális, művészeti, tudományos célú tevékenységnek kellene folynia, és minden olyan, egyébként fontos kérdés, amit képviselő úr is említett, hogy ennek milyen szerepe lesz a helyi gazdaságra, hogy milyen szerepe lesz ennek a funkcióváltásnak a helyi választópolgárokra, mit szól ehhez a település, nemcsak az egy település, hanem a környéken lévő településeknek a képviselő-testülete, a vezetése, ezek azok a kérdések, amelyeket meg kell vizsgálni az állami tulajdonba vételt követően, és erről majd megalapozott döntést kell hozni a végén.

Egy utolsó felvetésre szeretnék reagálni. És azért nem fogok konkrétumot mondani, mert az ezzel kapcsolatos döntéseket is a kormány később kívánja meghozni, de már előre szeretném jelezni azt, hogy a kormány egyébként minden felsőoktatási intézménnyel összefüggésben finanszírozásbővítést tervez. Tehát a következő években a legtöbb felsőoktatási intézmény esetében finanszírozásbővítésre lesz lehetőség. Az ezzel összefüggő kormányzati döntésekkel önök is fognak vagy itt a parlament előtt, vagy a Magyar Közlönyben, vagy esetleg a kormányzati kommunikációban találkozni. Tehát én arra szeretném kérni önöket, hogy nem érdemes ez ügyben összeesküvés-elméleteket gyártani.

Igen, előfordulhat, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem mint az egyik egyébként zászlóshajó oktatási intézmény fog plusz költségvetési forrást kapni a következő időszakban, ugyanúgy, ahogy más állami és egyházi felsőoktatási intézmények is reményeink szerint és a magyar gazdaság teljesítőképességének függvényében fognak kapni ilyen pluszjuttatásokat. Annak örülünk, hogy végre eljutottunk egy olyan helyzetbe, hogy nemcsak az tud igaz lenni, amit Nacsa képviselő úr említett, hogy 606 milliárd forinttal több van az oktatással kapcsolatos költségvetési fachban, mint 2010-ben, hanem reményeink szerint ezeket az összegeket még a ciklus vége előtt továbbra is bővíteni tudjuk. Úgyhogy ehhez is, így előrevetítve, általános jelleggel szeretném kérni, ha megengedik ezt nekem, az önök támogatását.

Köszönöm szépen még egyszer a vitában elhangzottakat. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  195  Következő    Ülésnap adatai