Készült: 2024.09.19.07:03:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2020.03.10.), 137. felszólalás
Felszólaló Dr. Völner Pál (Fidesz)
Beosztás Igazságügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslatok célja két, Horvátország Európai Unióhoz való csatlakozása folytán szükségessé vált jegyzőkönyv kihirdetése és kötelező hatályának elismerése.Egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Izrael Állam közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyv és az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti keretmegállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozására tekintettel készült jegyzőkönyv.

A Horvát Köztársaság csatlakozási okmánya alapján Horvátország vállalja, hogy az Unió és tagállamai által aláírt vagy megkötött nemzetközi megállapodásokhoz az e megállapodásokhoz csatolt jegyzőkönyvek útján csatlakozik. Ennek megfelelően a kihirdetendő jegyzőkönyvek célja Horvátország csatlakozása a tárgyi megállapodásokhoz.

Az egyrészről az Európai Közösségek és tagállamaik, másrészről Izrael Állam közötti társulás létrehozásáról szóló euromediterrán megállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozásának figyelembevétele céljából készült jegyzőkönyvet 2018. december 20-án írták alá Brüsszelben. A jegyzőkönyv megerősítése jelenleg folyamatban van, így még nem lépett hatályba. A jegyzőkönyvet 2013. július 1-jétől kezdődően a hatálybalépéséhez szükséges eljárások befejezéséig ideiglenesen kell alkalmazni.

A jegyzőkönyv alapjául szolgáló megállapodás már 2000. július 1-je óta hatályban van Izrael és az Európai Unió között. A megállapodás a politikai párbeszéd fenntartása mellett lehetőséget ad a biztonság és a stabilitás erősítésére. A megállapodás együttműködést teremtett olyan területeken, mint az illegális migráció, a pénzmosás, a drogkereskedelem, a szervezett bűnözés és korrupció elleni küzdelem, de kiterjed a kommunikációs, továbbá az audiovizuális és kulturális területekre is.

A második tárgyalt törvényjavaslat tárgyát képező, az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a Koreai Köztársaság közötti keretmegállapodáshoz a Horvát Köztársaság Európai Unióhoz történő csatlakozására tekintettel készült jegyzőkönyvet 2017. június 21-én írták alá Brüsszelben. A jegyzőkönyv 2018. augusztus 1-jén hatályba lépett, a tagállamok részéről így annak kihirdetése szükséges.

Tisztelt Országgyűlés! Az EU számára Dél-Korea nyugati kötődése, gazdasági súlya és regionális kapcsolatai miatt fontos partner. A kétoldalú kapcsolatok további mélyítése számos előnyt hordoz Magyarország számára. Ennek egyik pillére a 2009 őszére véglegesített szabadkereskedelmi egyezmény, a másik a 2010-ben aláírt keretmegállapodás, amely magasabb szintre emelte az EU és Dél-Korea közötti politikai, környezetvédelmi, fejlesztéspolitikai, tudományos és oktatási kapcsolatokat. A keretmegállapodás együttműködést irányoz elő olyan területeken, mint a terrorizmus elleni küzdelem vagy a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozása. Az együttműködési területekhez tartozik még az éghajlatváltozás, az illegális migráció, a drogkereskedelem, a pénzmosás, a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem.

Tájékoztatom önöket, hogy a jegyzőkönyvek a törvényben kihirdetett megállapodások részét képezik, így azokat is törvényben kell kihirdetni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy a törvényjavaslatokat támogatni szíveskedjenek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  137  Következő    Ülésnap adatai