Készült: 2024.09.18.23:55:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 196. felszólalás
Felszólaló Dr. Maruzsa Zoltán Viktor
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARUZSA ZOLTÁN VIKTOR, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jelen törvényjavaslat kapcsán az általános vitában a hozzászóló képviselők pártállástól függetlenül egyetértettek abban, hogy az iskolákban nincs helye erőszaknak, a pedagógusok elleni fenyegetésnek, verbális vagy tettleges bántalmazásnak. Rögzítettük azt is, hogy ebben a kérdésben nem célvitát, hanem eszközvitát folytatunk. Ma ismét megerősítem, hogy a kormány célja az iskolai erőszak megszüntetése és megelőzése. Ebből a célból több megközelítést tartalmazó koherens intézkedéscsomag megvalósítására van szükség, melynek elsődleges célja a prevenció, illetve szélsőséges szituációk esetén a gyors és hatékony fellépés lehetőségének biztosítása. Szeretném kiemelni, hogy a kormány az elmúlt években is számos intézkedést hozott az iskolán belüli erőszak megelőzésére, ezeket az általános vitában ismertettem.

Az elmúlt tíz évben megdupláztuk az iskolapszichológusok számát, 2018. szeptember 1-jétől az óvodai és iskolai szociális segítés új, kötelezően megvalósuló tevékenység a gyermekjóléti ellátórendszeren keresztül, megerősítettük a tanodák rendszerét, megerősítettük a bűnmegelőzési tanácsadás rendszerét, új pedagógus-továbbképzési programokat vezettünk be. A meghozott intézkedések között indokolt megemlíteni, hogy a kormány 2016-ban fogadta el Magyarország digitális gyermekvédelmi stratégiáját, melynek kiemelt célja a tudatos értékteremtő internethasználat támogatása, a tudatos médiahasználat fejlesztése, illetve a gyermekek és a személyiségi jogok védelmét szolgáló szabályok és intézkedések érvényesítésének hangsúlyozása.

(16.20)

A stratégia kiterjed a resztoratív sérelemkezelés iskolai elterjesztésére is. Most azt mondjuk, egyes feladatellátási helyeken ezen túl, ezt kiegészítve, illetve ezen programok további folytatása mellett szükség van az iskolaőrség felállítására, és ez az új szervezet érdemben hozzá tud járulni az iskolai erőszak csökkenéséhez.

Az iskolaőrség a javaslat értelmében külön rendészeti szervként, a rendőrség irányítása alatt jön létre, tagjai 2020. szeptember 1-jétől teljesítenek majd szolgálatot, azon nagyságrendileg ötszáz, kritikusabb helyzetben lévő köznevelési és szakképzési intézmény feladatellátási helyén, amelyekben az intézmény rendjének fenntartása az intézményvezetők véleménye alapján ezt leginkább igényli.

Én is szeretném kiemelni, hogy az iskolaőrök rendszerét jelenleg kizárólag állami intézményekben vezetjük be, és csakis olyan intézményekben, ahol az intézményvezetők ezt maguk is kérik, tehát a kormány senkire nem erőltet rá egyetlen iskolaőrt sem. Bevezetőül ennyit szerettem volna elmondani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai