Készült: 2024.09.22.23:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2020.07.02.), 112. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nagyon egyetértek Gyüre Csabával, és egyetértek Mátrai Márta háznagy asszonnyal is, azt gondolom, hogy ez egy nagyon-nagyon fontos feladat, és különösen fontos ilyen előterjesztésekről, ilyen ügyekről beszélni száz évvel a gyalázatos trianoni diktátum után. Hiszen Gyüre Csaba is elmondta, óriási feladatunk van még a magyar épített örökség megőrzésében, és ezzel kapcsolatban valóban van nagyon sok elvesztegetett évtizedünk. Azzal is egyetértek, hogy itt erre a forrásokat bőkezűen kell mérni, és mindent meg kell tenni most, hogy még meg lehessen menteni azokat az építészeti emlékeket, amelyek az enyészeté lennének, ha nem történik ilyen irányú beavatkozás.Azt gondolom, hogy valóban az egyik legfontosabb feladatunk, ennél fontosabb talán az, száz évvel a trianoni diktátum után, hogy arról beszéljünk vagy azért cselekedjünk, hogy a szülőföldön magyarként meg lehessen maradni, meg tudjunk maradni a Kárpát-medence egészében. Tehát ezzel tökéletesen egyetértünk. Én magam is egyébként baranyaiként nyilván a legtöbbet Szlavóniába járok, és ott látom a rendkívül leromlott állapotú várakat, az egykor dicső várakat, és egyébként ott is látom, hogy még lehetne egyébként olyan konzerváló munkákat végezni, ami által később még bemutatható állapotban lenne. Ezért nyilván nagyon-nagyon fontos lenne más irányból is forrásokat bevonni.

Szintén nagyon komoly problémáról beszéltünk az általános vita során, hogy ez a javaslat viszont nem rendelkezik arról, hogy az ilyen módon megmentett építészeti örökséget adott esetben a határon túl élő magyar közösségek számára meg lehessen nyitni, hogy ez konkrétan szolgálhassa az identitásmegőrzést, egy olyan helyszíne lehessen az ott élő, még szórványban élő magyarságnak, ami egyfajta összetartozás-tudatot is erősíthet.

Itt is azt tudom mondani, amit az iménti napirendi pontnál, hogy nagyon-nagyon egyetértünk a deklarált célokkal, egyetértünk azzal, ami le van írva, csak szeretnénk látni azokat a bizonyos garanciákat. Sajnos  és erre utaltam az általános vitában is, hogy fontos cél, de szeretnénk olyan garanciákat látni, amelyek hiányoznak. Tehát például most, a jelenlegi szabályozás szerint az a helyzet, hogy az államnak később semmilyen ráhatása nem lesz az alapítvány működésére, még akkor sem, ha az alapítvány az átadott vagyont nem a rendeltetésének megfelelően használja fel. Itt van egy olyan kitétel, hogy van az államnak elővásárlási joga, de ez sincs megnyugtatóan szabályozva. Tehát mi félünk attól, hogy az állam, mondjuk, nem kíván élni az elővásárlási jogával, és utána esetleg illetéktelen helyre származhat el az a vagyon. Azt is hiányoljuk, hogy nincs elszámolási kötelezettség. Mi ezekre hívtuk föl a figyelmet, hogy szeretnénk, ha az általános vita után lennének ilyen módosítások, ilyen garanciális elemek beépülnének, mert ezek nagyon fontosak, hogy valóban ezt a célt érjük el.

Nagyon sajnáljuk, hogy ezek a garanciák nem kerültek bele, ezzel együtt ismét csak azt tudom hangsúlyozni, ez egy nagyon fontos cél, kell forrásokat biztosítani, de emiatt nagyon nehezen támogatható ez a javaslat, pontosan amiatt, hogy a garanciális elemek nincsenek benne. Hiszen én magam is és a frakcióm is elkötelezett, hogy mindent meg tudjunk tenni a határon túl még meglévő építészeti örökség megmentése érdekében. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai