Készült: 2024.09.19.02:12:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2007.06.04.), 77. felszólalás
Felszólaló Dr. Baja Ferenc (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BAJA FERENC, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A Duna Televízió Közalapítvány azóta sem pályázott a Szülőföld Alaphoz, ez a legjelentősebb probléma. Lényegében szeretném világossá tenni és újra elmondani: abban érdekelt a kormány, hogy a Duna Televízió a feladatát el tudja látni, a határon túli magyaroknak minél több tájékoztatást tudjon adni, azonban a Duna Televízió a kormánytól független, mint ahogy a Szülőföld Alap is a kormánytól független.

Megvizsgáltam személyesen a kialakult helyzetet, szeretnék idézni ehhez kötődően az Állami Számvevőszék vizsgálatából: ugyancsak pályázat nélkül, a határon túli televíziózás támogatási koncepciója megváltoztatása után döntötte el a kuratórium a Székelyudvarhelyért Alapítvány és a Video Pontes Alapítvány, valamint a Videoklip Kft. támogatásaként megjelenő, Matáv által nyújtott képjelátviteli szolgáltatás öt éven keresztüli támogatását. Erre a szolgáltatásra az adott szervezet 2004. június végéig 60 millió forint fejlesztést fizetett ki. A jelentéstervezetből az is kiderül, hogy a helyszíni vizsgálat során az ellenőrzésnél anomáliákat tapasztaltak, nem lefedett műsorgyártó kapacitást, illetve az optikai kábelek kihasználtsága elenyésző volt, mondja az Állami Számvevőszék vizsgálata.

Ugyanakkor az Állami Számvevőszék arra is figyelmeztet, hogy nem támogatja azt a gyakorlatot, hogy egyébként állami szervek más egyéb alapítványnál pályázzanak. Az Állami Számvevőszék arra inti ezeket a szervezeteket, hogy a saját költségvetéseikből lássák el ezt a feladatot. A Duna Televízió költségvetése egyébként 8 milliárd forint, ez a 17 millió forint tehát adott esetben rendelkezésre állhatna erre a feladatra.

De a legfontosabb dolognak azt tartom, hogy a Szülőföld Alap ma nem utasítható - szerencsére. Azt hiszem, képviselő úr, ebben egyetértünk, a kormánynak erre vonatkozó intézkedési joga nincs és szerencsére nem is lehet. A Duna Televízió ugyanakkor levelekben a Miniszterelnöki Hivatalt kereste meg, és nem pályázott a Szülőföld Alapnál, holott a Szülőföld Alapnak van egy olyan pályázata egymilliárd forint keretösszegben, amely önkormányzati együttműködési, informatikai és médiakollégiumi címen oszt el forrásokat. Júliusban bírálta el a kuratórium azokat az igényeket, amelyeket beterjesztettek, de a Duna Televízió ilyen igényt nem terjesztett be. Levelekkel fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz, de a Miniszterelnöki Hivatal nem fogja utasítani a Szülőföld Alapot semmilyen körülmények között. Ha olyan rendkívüli fontosságú, hogy a 8 milliárd forinthoz képest a 17 millió forintot nem tudja kifizetni, akkor pályáznia kellene az alaphoz, és akkor meg lehetne oldani.

Más egyéb kérdésekben pedig fenntartom, hogy ha arról van szó, hogy a határon túli szervezetek számára, azon túl, hogy ezek az intézmények megfelelő költségvetéssel bírnak, és autonóm módon szolgáltatnak digitális átjátszás és egyéb területeken, amit ön is mondott javaslatként, valami új hálózat létrehozása felmerül, akkor az a javaslatom, hogy ebben a hiteles intézmények, tehát a Duna Televízió maga, esetleg a Magyar Távirati Iroda járjon el egy koncepció keretei között, az kerüljön az illetékes hatóságokhoz, és azon keresztül oldjuk meg a problémát.

Még egyszer szeretném tehát leszögezni: érdekeltek vagyunk ezen szervezetek maradéktalan jó működésében, ugyanakkor sokadszorra nem érezzük azt, hogy beavatkozási lehetősége lenne a kormánynak ebben a tekintetben. Az érintett szervezetek a mi megítélésünk szerint tudják a problémát kezelni, és az autonómia miatt így is helyes. Javasoljuk a Duna Televíziónak, hogy ha szükséges, akkor pályázatot nyújtson be az alaphoz (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ez a megfelelő mód.

Köszönöm szépen. Kérem válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai