Készült: 2024.09.18.21:12:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2007.06.04.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Asszony! Azt gondolom, a hozzászólás több szempontból is kritikát válthat ki reagálásban is. Úgy tűnik, hogy a képviselő asszony megfeledkezett arról, hogy az egyéves értékelés egy parlamenti ülés formájában meg fog történni részleteiben, így amit most ön elmondott, az értékelésből kimazsolázott vagy kiragadott fél gondolatokként, azt gondolom, semmiképpen sem az egy év teljességét értékeli, hanem legfeljebb olyan elemeket, amely elemek eme sajátságos beállításban is elmondhatók, ahogy ön elmondta az imént.

Meggyőződésem szerint érdemi véleménykülönbség van közöttünk abban, hogy vajon az elmúlt évben Magyarországon azt lehetett, kellett tenni, mint amit a kormány a megalakulását követően tett. Úgy gondolom, gondolhatják még most utólag bárkik, hogy persze mást kellett volna csinálni, azonban nagyjából a nemzetközi megítélése az elmúlt időszakban tett lépéseknek egységes szakmai megítélést jelent. Ez az egységes szakmai megítélés pedig messze nem olyan, mint amit a képviselő asszony az imént mondott, hanem kifejezetten pozitív, hiszen valamennyi nemzetközi szervezet, amely Magyarországot az elmúlt időszakban, az elmúlt egy év kapcsán értékelte, pozitív jelzős szerkezetekben értékelte az ország előrehaladását és elmozdulását a magas hiány állapotából a csökkenő hiány állapotába; pozitívan értékelték azt, hogy olyan területeken indított el reformokat az ország, amely területek korábban egyáltalán meg nem változtatott területek voltak, az 1990-es rendszerváltoztatást követően változatlan formában működtek az államháztartásban.

(14.00)

Pozitív formában ítélték meg azt, hogy az öngondoskodás középpontba állítása mily fontos momentum a jövőbeni társadalomfejlődés szempontjából is, és azt gondolom, hogy pozitív formában ítélték meg azt is, hogy Magyarországon egy ilyen korrekciót reálisan mind bevételnövelési ággal, mind kiadáscsökkentési ággal lehetett végrehajtani. A kiadáscsökkentési ágat természetesen lehetett kritikával illetni, meg is szokták ezt tenni, ugyanakkor azt gondolom, hogy ennek a résznek a megkerülhetetlenségét, az elkerülhetetlenségét semmiképpen sem lehet elvitatni, és nem lehet olyan módon beállítani, hogy enélkül is meg lehetett volna csinálni magát a kiigazítást.

Úgy gondolom tehát, hogy az elmúlt időszakban követett kormányzati gazdaságpolitika irányát illetően már csak Magyarországon, némely ellenzéki párt részéről vannak olyan kritikák, amelyek elhangzanak, érdemben szakmai kritikát külföldről, hazai szakértő körökből azonban ez a kiigazítási program ma már nem kap, jóllehet, hogy sok vita volt menet közben, és sok vita van az egyes intézkedések tartalmát, mélységét, mértékét illetően.

Úgy gondolom ugyanakkor, hogy arra a fajta megközelítésre, hogy vajon milyen megfontoltsága, milyen hatáselemzése, milyen társadalmi előkészítettsége van a különböző változtatásoknak, arra a kormány odafigyelt, hiszen ez év első félévétől kezdődően több nagyon fontos társadalmi és gazdasági kérdésben is olyanfajta egyeztetési mechanizmusok indultak el, amelyek korábban nem voltak, jóllehet, ezek időigényessége nehezíti az adott kérdésekben szükséges döntéshozatal gyorsítását.

Csak utalni szeretnék arra, hogy a kerekasztal-tárgyalások során jelen pillanatban is folyik Magyarországon a nyugdíjrendszer fő kihívásainak áttekintése és az ebből következő feladatok meghatározása; érdemben folyik a munka a versenyképességi adózással kapcsolatos kerekasztal-tárgyalások során a gazdálkodó szervezetek, munkaadók, munkavállalók, a tudományos élet képviselőinek a bevonásával annak érdekében, hogy olyan javaslatokat formáljanak, amelyek a hosszú távú fenntarthatóságot szolgálják Magyarország érdekében.

Úgy gondolom tehát, hogy amikor a képviselő asszony az elemzéseket hiányolta, akkor vegye figyelembe azt is, hogy az ilyen típusú társadalmi partnerekkel lefolytatott egyeztetések elemzései is segíteni fogják a döntéshozatal megalapozottságát.

Végezetül, természetesen lehet azt mondani, hogy a takarékosság nem megfelelőképpen volt megvalósítva, ugyanakkor biztosítani tudom önt arról, hogy a kormányzati takarékosságnak a továbbiakban is meghatározó szerepe lesz abban, hogy a következő időszakban Magyarország tartósan fenntarthassa a makrogazdasági egyensúlyt.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai