Készült: 2024.09.23.05:55:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2007.06.04.), 244. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A részletes vitában a 19. számú módosító javaslathoz szeretnék hozzászólni.

A 19. számú módosító javaslat a törvényjavaslatnak a kistérségek, a kistérségekbe tartozó települések és a kistérségek székhelye című mellékletében szereplő Baranya megyei siklósi kistérségből 26 településnek egy új, harkányi kistérség nevet viselő kistérségbe történő átsorolását javasolja.

Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumnak benyújtott kezdeményezés tartalmazza az érintett 26 település képviselő-testületének önálló kistérség kialakítására irányuló határozatát a siklósi többcélú kistérségi társulás tanácsának határozatát, valamint a Baranya Megyei Területfejlesztési Tanács határozatát.

Harkány város és 25 kistelepülés Harkány központtal egy új kistérség kialakítását kezdeményezte. Ezt a kezdeményezést a siklósi kistérség településsoros szavazással, 29 igen, 13 nem szavazattal, 6 tartózkodás mellett támogatta. A Baranya Megyei Területfejlesztési Tanács támogatta a harkányi kistérség kialakításának kezdeményezését. A Dél-dunántúli Regionális Területfejlesztési Tanács 16 igen, 1 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett, vagyis nagy többséggel szintén támogatta a kezdeményezést.

Mindezek után a törvényjavaslatban az alábbi indokokkal utasították el az indítványt. "A kezdeményezést több szempontból nem indokolt támogatni, különös figyelemmel arra, hogy Siklós mint a jelenlegi kistérség székhelye és Harkány között a földrajzi távolság igen csekély. Továbbá Harkánynak még mikrotérségi szerepe is csak kevés területen van."

Valóban, maguk a javaslatban szereplő kistérségi települések - Siklós és Harkány - közel vannak egymáshoz, de ez nem lehet meghatározó, mivel a hozzájuk sorolandó települések viszont két elkülöníthető földrajzi egységet alkotnak, más jellegű problémákkal küszködnek.

A harkányi kistérségbe javasolt települések zöme ormánsági, amelyeknek teljesen más jellegű gondjaik vannak, mint a többieknek. A munkanélküliség több helyen 80 százalék fölött van, az elnéptelenedéssel küszködnek. Az óvoda-, iskola- és postabezárások, legutóbb pedig a vasúti közlekedés megszüntetése is ezeket a településeket sújtotta leginkább. Ezeket a problémákat Harkány a helyzetéből adódóan jobban ismeri, mint Siklós. Ezért kezelni is jobban tudja.

Ezek mellett Harkánynak az adottságai is megvannak ahhoz, hogy kistérségi székhely legyen; ilyenekre gondolok, mint kistérségi közlekedés. A sellye-villányi vasúti szárnyvonal megszűnt a közelmúltban, vagyis közlekedés szempontjából máris leszakadtak az új kistérségbe sorolandó települések, aminek következtében éppen a harkányi Volán-járatokra hárul a tömegközlekedés.

Második: oktatás-nevelés. Harkány két ilyen intézménnyel rendelkezik. Ezek a harkányi napközi otthonos óvoda és a Kitaibel Pál Általános Iskola és Zeneiskola. A település több iskolajáratot is üzemeltet, amelyek segítik a bejáró tanulók iskolába, illetve óvodába járását.

Harmadik: szociális gondoskodás. Harkányban két idősotthon is van: az idősek szociális otthona és az idősek napközi otthona.

Egészségügyi ellátás. Harkány egészségügyi ellátását az 1989-ben átadott egészségházban végzik. Itt kapott helyet két felnőtt-háziorvosi, gyermekorvosi szolgálat, valamint két fogászati szakrendelő, ezenkívül gyermek fül-orr-gégészeti szakrendelés is van; továbbá védőnői szolgálat is működik az intézményben.

(19.00)

Közigazgatás. A harkányi okmányiroda alkalmas kistérségi székhely okmánykezelésére is.

Család- és gyermekvédelem. Harkány központtal 13 település együttműködésével működik a családsegítő, gyermekjóléti és házi gondozó szolgálat, ami 26 település ellátását is koordinálni tudná.

Biztonság. A harkányi rendőrőrs 1990 óta működik, jelenleg 20 település területén, amelyek közül 18 szintén az új kistérségbe sorolandók közé tartozik. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Összefoglalva - befejezem, elnök úr -, szükségesnek látom a siklósi kistérség megbontását két kistérségre az eltérő adottságok miatt. Másrészt Harkányt alkalmasnak tartom az új kistérség székhelyi szerepének betöltésére.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai