Készült: 2024.09.19.14:30:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2005.02.14.), 106. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr kérdése a magyar oktatási rendszer és a magyar oktatáspolitika egyik legfontosabb és talán legérzékenyebb kérdésére világított rá. Nem lehet sikeres az ország, ha nem tudjuk megteremteni azokat az eszközöket, amelyek a szakképzést sikeressé teszik, amelyek biztosítják azt, hogy a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő, korszerűen képzett és az egész életen át tartó tanulásra felkészített fiatalok kerüljenek ki a szakképző iskolákból.

Az idő rövidsége csak azt engedi meg, hogy néhány intézkedést soroljak fel azok közül, amelyekkel ez a kormányzat elő kívánja segíteni és már eddig is elősegítette a szakképzésnek a munkaerőpiachoz való alkalmazkodását. Az első ezek közül a szakiskolai fejlesztési program elfogadása. Ez egy olyan program, amely éppen azokra az iskolákra koncentrál - elsősorban hazai forrásokat felhasználva -, amelyek a leghátrányosabb helyzetű tanulókkal foglalkoznak.

A második ilyen program a területi integrált szakképző központok létrehozása. Több iskola összefogásával olyan térségi feladatokat ellátó intézmények jönnek létre, ahol a korszerű szakképzésnek, a korszerű szakműhelyeknek és gyakorlati képzésnek a feltételeit meg tudjuk teremteni európai uniós és hazai források felhasználásával. Ezekben az új integrált szakképző központokban a munkaerőpiac szereplői is módot kapnak arra, hogy közvetlenül befolyásolják a képzés tartalmát és magát a képzést.

Érdemes megemlíteni a tartalmi változást, a képzések tartalmának felülvizsgálatát, az úgynevezett Országos Képzési Jegyzék felülvizsgálatát, amelynek keretében csökkenteni szeretnénk a szakmák számát. Szeretnénk elérni azt, hogy ez a szakmaszerkezet jobban illeszkedjen a munkaerőpiac igényeihez, és emellett moduláris szakképzési szakmastruktúrát szeretnénk kiépíteni, ahol egymásra épülő elemek jelenhetnek meg.

Azt reméljük ezeknek az intézkedéseknek az együttes bevezetésétől, hogy jelentősen modernebbé tehetik a szakképzés szerkezetét, tartalmát, és alkalmasabbá teszik arra, hogy folyamatosan alkalmazkodjon a munkaerőpiac változó körülményeihez.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  106  Következő    Ülésnap adatai