Készült: 2024.09.20.07:16:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2012.02.13.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Réthelyi Miklós
Beosztás nemzeti erőforrás miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTHELYI MIKLÓS nemzeti erőforrás miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mint ahogy ön is említette, a Fidesz és a nemzeti együttműködés kormánya társadalmi érdeknek tekinti a fiatalok képzésének támogatását.

A Széll Kálmán-terv 2011 tavaszán azonban mindenki számára érthető módon bemutatta az ország gazdasági stabilitása és a pénzügyi egyensúly biztosítása érdekében a 2011 és '14 között szükséges intézkedéseket. Ezek között szerepelt a felsőoktatást érintő költségvetési támogatás, valamint az államilag támogatott férőhelyek számának csökkentése. Ezekre az intézkedésekre azért volt szükség, mert a szocialisták 2002 és '10 között eladósították az országot. Az államkasszát 2011-ben körülbelül 1100 milliárd forintos kamatkiadás terhelte. A 2012-es költségvetésbe pedig 1064 milliárd forintos kiadást tervezett be a kormány a szocialisták által felhalmozott adósság törlesztésére.

A tárca a Felsőoktatási és Tudományos Tanács javaslata alapján meghatározta képzési területenként a beiskolázási arányokat. A fenti javaslat alapján a kormányzati döntés a következő sarokpontok szerint született meg. A támogatott létszám mintegy 70 százalékát az informatikai, műszaki és természettudományi képzési területeknek kell biztosítani. Emellett az új felsőoktatási törvénnyel összhangban a kormány arról döntött, hogy 2012-ben 34 ezer fiatalnak teljes ösztöndíjat, közel 20 ezer fiatalnak teljes mesterképzési ösztöndíjat és 15 500 fiatalnak részösztöndíjat biztosít.

A nemzeti együttműködés kormánya nem mondott le arról, hogy minden tehetséges, továbbtanulni vágyó és alkalmas fiatal egyetemeken és főiskolákon tanulhasson. Ha az anyagi lehetőségeink - amelyeket a Gyurcsány-, Bajnai-kormánytól nyomasztó adósságterhek képében örököltünk - visszafogottságot parancsolnak, akkor sem mondhatunk le alapvető céljainkról. Ezért segítséget nyújtunk azoknak, akik nem tudnak az ingyenes képzésbe bejutni. A diákhitel a tanuláshoz nyújtott segítség egy olyan formája, amely a családok válláról veszi le a terheket. A megélhetés, illetve a költségtérítés fedezetét biztosító diákhitel minden kényszer nélkül az elmúlt tíz évben több mint 300 ezer hallgató számára nyújtott lehetőséget, és a már pályán lévők a jelen körülmények között is tudják törleszteni és pontosan törlesztik is a részleteket.

Képviselő úr, a kormány az ön állításával ellentétben kiemelkedő figyelmet fordít a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű hallgatók továbbtanulásának támogatására. Az idesorolható középiskolások részére az idei évben is biztosított a továbbtanulás esélyét növelő többletpont. A jövőre megváltozó felvételi eljárásban pedig a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény meghatározott keretszám elkülönítésével fogja biztosítani a felsőfokú tanulmányok megkezdését és folytatását.

A nemzeti együttműködés kormánya minden tehetős és kevésbé tehetős család gyermekének biztosítja a diploma megszerzését, és megkérdőjelezem azt a gyakran elhangzó véleményt, hogy a kevésbé tehetős családok gyerekei képtelenek lennének a megkívánt középiskolai eredmények, az ösztöndíjas helyek eléréséhez szükséges pontok összegyűjtésére.

Bízom benne, hogy képviselő úr elfogadja a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai