Készült: 2024.09.23.03:23:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 246. felszólalás
Felszólaló Molnár Albert (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR ALBERT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az előttünk lévő 2007-es költségvetés a megalapozott, tartós, tartható egyensúly bevezetésének költségvetése, a reform költségvetése és a fejlesztések költségvetése, egyben a konvergenciaprogram vagy magyarul az európai uniós felzárkózás programjához való magyar alkalmazkodás gazdasági programja. 2006-tól 2009-ig megteremtjük a tartós egyensúlyt a lehető legkisebb növekedési áldozattal, majd 2009 és 2011 között az egyensúly bázisán javítjuk a gazdaság, illetve a lakosság életkörülményeit.

Én mindössze két elemmel szeretnék foglalkozni, az egyik az államháztartási hiány, a másik pedig az önkormányzatok helyzete. Az államháztartási hiánnyal kapcsolatban: a tervezett hiány 6,8 százalék, ehhez fogható csökkentést nagyon kevés ország foganatosított az elmúlt évek során, ez mintegy 3 százalékpontos csökkentést jelent a bruttó hazai termék százalékában. Ez azt feltételezi, hogy társadalmi összhang, a társadalom részéről megértés kíséri ezt a programot, hiszen szükség van arra, hogy az elmúlt tizenöt-tizenhat év helyben járása után új alapokra helyezzük a gazdaságot. Miről is van szó? A reformok sikere abban áll, hogy minél lejjebb tudjuk szorítani az állam kiadásait, annál többet tudunk majd adni a vállalkozásoknak, illetve a lakosságnak.

Azt gondolom, hogy az a tartalék, amit a kormány képzett a költségvetésben az előre nem látható kiadásokra - itt szeretném megemlíteni a 42,2 milliárdos általános tartalékot vagy a központi egyensúlyi tartalék 50 milliárdját, illetve egy új elemet, a 79,6 milliárdos fejezeti egyensúlyi tartalékot -, ez az a garancia, amely biztosíthatja azt, hogy egy feszes pénzfelhasználás mellett tartani tudjuk azokat a számokat, amelyeket magunk elé állítottunk.

A helyi önkormányzatokat figyelembe véve - hiszen a helyi önkormányzatok mintegy 3100 milliárdot használnak el a 8340 milliárdos kiadásból, tehát nagyon jelentős felhasználók az önkormányzatok -: több mint 8 százalékkal haladja meg az 1600 milliárdos támogatás a tavalyi évit. Ez úgy áll össze, hogy az átengedett személyi jövedelemadóból 1345 milliárd, illetve EU-forrásból 141, illetve hazai EU-társfinanszírozási forrás mintegy 110 milliárd forint. Ha figyelembe vesszük még a fővárosi 4-es metróvonalat vagy a BKV-t, akkor az EU-források növekménye és a központi költségvetés növekménye több mint 30 százalékos az elmúlt évhez képest.

2009-re, illetve 2010-re már pozitív költségvetést kell elérnünk, illetve ezt tervezzük. Ez azt jelenti, hogy az elsődleges egyenleg gyakorlatilag mintegy 0,8 százalék lesz 2009-ben, 2010-ben pedig 1,9 százalék.

Két gondolatot szeretnék szólni ellenzéki képviselőtársaimhoz. Megéltem az elmúlt hat évben, hogy képviselőtársak olyan módosítványtömeget adtak be, amely kezelhetetlen volt.

Arra kérem önöket, hogy próbálják egymást vagy legalább a Fidesz-frakcióvezetés próbálja ezeket a módosításokat egy kézben tartani, hogy ne egymásnak ellentmondó módosításokat adjanak be, hiszen az elmúlt évben előfordult az, hogy egy tételt, mondjuk, 96 fideszes képviselő felhasznált.

(21.00)

Én azt gondolom, hogy ezt elkerülendő célszerű mindenképp... - hiszen ők képesek arra, hogy koordinálják az egyes képviselőknek a beadott módosításait. Nem várjuk azt, hogy elfogadják ezt a költségvetést, de azt igenis várjuk, hogy jobbító szándékú módosításaikat beadják, és ezzel segítsék azt, hogy minél jobban megfeleljünk a társadalmi elvárásoknak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  246  Következő    Ülésnap adatai