Készült: 2024.09.21.00:25:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2006.11.16.), 138. felszólalás
Felszólaló Ékes József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:43


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr, tényleg türelmesen várva, hisz a tévéadás idején is be voltam jelentve. Gál Zoltán képviselőtársam úgy talált fogalmazni, hogy ez a költségvetés nem az öröm költségvetése. A nap folyamán délelőtt Kuncze Gábor frakcióvezető úr úgy fogalmazott, hogy a szomorú valóság költségvetése. (Kuncze Gábor: Én ilyet mondtam volna? - Babák Mihály: Ilyet!)

De szeretném elmondani Szanyi Tibor képviselőtársam hozzászólásával kapcsolatban, hogy ha délelőtt Lendvai Ildikó frakcióvezető asszony hozzászólását figyelte volna, ő úgy fogalmazott, hogy ez a költségvetés az emelkedés és a felzárkózás költségvetése. Ugyanúgy ez a költségvetés a társadalmi, foglalkoztatási és versenyképességi költségvetés. De ugyanúgy fogalmazott, hogy ez a társadalmi különbségek, életnívó-felzárkóztatás költségvetése, és kiemelt négy területet.

Az egyik a nyugdíj területén lenne végrehajtásra ítélve. Itt a nyugdíjreform. Mi történik? Akik 2007. január 1-jétől nyugdíjba vonulnak, 8 százalékkal kevesebb nyugdíjat fognak kapni. Nézzük! Mondta az oktatást. Az oktatásnál mi történt eddig, és mi fog történni 2007. január 1-jétől? Tandíj. Nézzük a gyermekek után járó többletköltségek biztosítását. Mi történt ez év szeptember után? Minden jövedelemmel rendelkező állampolgár minimum 2 ezer forinttal kevesebb fizetést kapott. Tehát így is lehet támogatni.

Nézzük a fejlesztés kérdését! Lendvai Ildikó frakcióvezető asszony elmondta, hogy a fejlesztéseknél a hazai kis- és középvállalkozások is érdemesek lesznek arra, hogy a költségvetésből támogatást kapjanak. Nézzük, mi történt idáig! A szolidaritási adó bevezetése, a miminálbér duplája után történő adózás, házipénztár, amelyet ugyan maga az Alkotmánybíróság eltörölt, de ne legyenek kétségeink: majd a kormány ki fog találni mást helyette; az elvárt adó; a magánszemélyek szolidaritási adója, egészségügyi hozzájárulás, és kérdés: mi fog még ezután következni?

(17.50)

De nézzük, a kormány alakítása után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr mit mondott: "Olyan programot fogunk letenni, amelyben, még ha a kormánykoalíciót negatív megítélés is éri, nem fogunk engedni." Mi történt ezelőtt pár héttel? Az egyik multinacionális cég - teljesen helyesen - megállapodott a kormánnyal, hogy a szolidaritási adót kutatás-fejlesztések mértékében leírhatja. Mit kérnek a hazai kis- és középvállalkozások? - és ezt a Vállalkozók Pártja nevében szívesen mondom önöknek. Szeretné a Vállalkozók Pártja is, ha a hazai szolidaritási adónál... Hiszen a vállalkozó mikor és hogyan tud szolidáris lenni? Úgy tud szolidáris lenni, ha munkahelyet teremt, úgy tud szolidáris lenni, ha fejleszt, a fejlesztéssel munkahelyet teremt. Egyrészt a vállalkozó jövedelemszerző képessége megnő, másrészt pedig a munkavállalónak is ad lehetőséget arra, hogy olyan jövedelemhez jusson, amivel az életminőségét biztosítani tudja. Ez a kérése a hazai kis- és középvállalkozásoknak. Szeretnénk mindenképpen ehhez módosító indítványt is benyújtani, hogy ez a kormány részéről elfogadásra kerüljön.

Van egy másik lépcsője ugyanennek a kérdéskörnek: a szolidaritási adó elengedéséből képezzen a kormány egy olyan alapot, amelyből valóban a hazai kis- és középvállalkozásoknak vissza nem térítendő támogatást fog tudni biztosítani.

Nézzük tovább, mit mondott Lendvai Ildikó! Az eddigi gázártámogatás, ami 150 milliárd forint volt a 2006. évben, le fog csökkeni 100-110 milliárdra. Mire a költségvetés el lesz fogadva, abból lesz 80 milliárd körülbelül. Akkor mitől lesz ez a támogatási rendszer szolidáris? Ha azt nézzük, hogy minden társadalmi rétegre, minden állampolgárra azokból az általam is felsorolt adónemekből és egyéb járulékcsökkenésekből milyen terhek fognak családonként jelentkezni, abban az esetben, ha emellett lecsökkentik a támogatási rendszert, tehát azt a szociális kosarat, fogalmazzunk így, amelyből kiveszik a 150 milliárdot, ha azt ott hagynák, és szociális elv alapján osztanák el, akkor azt mondom, hogy a kormány igen lojális a magyar állampolgárokkal szemben szociális alapon. De ha ezt az összeget lecsökkenti, és egy más rendszerben próbálja meg ugyanazt a forrást biztosítani szociális alapon, akkor jóval kevesebbet kapnak az állampolgárok. És ezt mondom azért is, hiszen ez év szeptemberi fizetése minden állampolgárnak, aki jövedelemből él, kevesebb. Tehát innentől fogva nyugodtan lehet azt mondani, amit Kuncze Gábor is mondott: ez a szomorú valóság költségvetése.

Ha a környező országokat nézzük, amelyeknek jóval magasabb a jelenlegi gazdaságfejlődési szintje, hiszen Szlovákiának 9,8 százalék környékén mozog, és minden olyan adókönnyítést meglépett ugyanúgy Románia is, innentől fogva ezek az országok igenis sorra mind Magyarország mellett el fognak húzni.

Nézzük a hazai kis- és középvállalkozások kérdését! Ez év végére, úgy érzem - és ezt egy parlamenti vitában már elmondtam -, durván 8 százalékos lesz a munkanélküliség. És higgyék el, képviselőtársaim, ez be fog következni, mert ha megnézi valaki a statisztikát, ha beszél bárki önök közül a kamarákkal, akik nyomon tudják követni a hazai vállalkozások jelenlegi csődhelyzeti állapotát, a körbetartozásokat az önkormányzatok hitelmegduplázódásából adódóan, meg lehet nézni, hogy hány vállalkozás fog tönkremenni. És ez csak a kezdet. Abban a pillanatban, amikor 2007-től azok a további adónemek és járulékcsökkenések be fognak következni, amelyek sújtják a hazai kis- és középvállalkozásokat, ennek a száma drasztikusan nőni fog. Vele arányosan nőni fog a munkanélküliségi ráta is.

Önök beszéltek a 2002 előtti időszakról. Emlékezzenek vissza, '98-ban az infláció mértéke 9,4 százalék volt. Ezt Kuncze Gábor is elfelejtette, amikor a vezérszónoki mondandóját mondta el. Ez csökkent le 4 százalék környékére. Tehát amikor önök azzal vádolják az előző kormányt - nem az önök előző kormányát, hanem a Fidesz-kormányt -, hogy az infláció mértékét növelte, ez egy óriási nagy tévedés, mert 9,4 százalékról jött le 5 százalék környékére. (Kuncze Gábor: Ezzel nem vádolunk! Alulbecsülték!) De ugyanez az államadósság kérdése, Kuncze Gábor képviselőtársam, amikor 60 százalékról 53 százalékra tudták csökkenteni. Most jelen pillanatban 70 százalék környékén mozog.

Miről beszélünk? És itt jön be az, amit ön is mondott, hogy ez a szomorú valóság. Akkor tessék beismerni, és ne tessenek olyan jelzőket használni, ami azt sugallja az állampolgároknak, hogy igenis ez a kitörés költségvetése. Ez igenis a szomorú valóság költségvetése. Ezzel mindannyiunknak szembe kell nézni, és sajnos az állampolgárok fogják ennek a levét meginni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai