Készült: 2024.09.23.10:08:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

15. ülésnap (2002.07.09.),  25-28. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Miniszterelnök Úr! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Balsai István frakcióvezető úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából, "Rendszerváltozás vagy restauráció?" címmel. (Moraj a kormánypártok soraiban.)

Öné a szó, frakcióvezető úr.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A két hónappal ezelőtti választások alkalmával eddig soha nem tapasztalt számban érkezett panasz a választási szervekhez, és eddig nem tapasztalt számban, nagyon sokan igényelték, hogy a szavazatokat a választási bizottságok - kedves miniszter asszony, nem a szavazókörök: a választási bizottságok - számolják újra. Azonban az a törvény, amelyet önök 1997-ben C. szám alatt meghoztak, ezt nem teszi lehetővé. Ezért a parlamenti pártok természetesen a választások eredményét tudomásul vették; elsőként, mint azt tudják, Orbán Viktor gratulált az MSZP miniszterelnök-jelöltjének.

Ettől függetlenül azonban az állampolgárok igazságérzetét és alkotmányos jogainak vélt vagy valós megsértését elsősorban igenis a kormánynak kellene kezelnie, mivel az alkotmány 57. § (5) bekezdése alapvető jogként biztosítja a jogorvoslathoz való általános jogot (Moraj a kormánypártok soraiban.), amelyet csak kétharmados törvénnyel lehet módosítani. Ebből következően minden választópolgárnak joga van ahhoz, hogy a szavazatok újraszámlálása iránt benyújtott kérelmét, az alkotmányos jogát mint alapvető jogorvoslati jogot az alkotmánnyal összefüggésben is értékeljék - nem látszólag, hanem valóságosan. Amennyiben tehát a Horn-kormány alatt meghozott törvény ezt kizárja, akkor azt kell mondanunk, hogy ez a törvény nem alkotmányos.

Ezt a kérdést tehát csak felelősen, a demokratikus jogállamhoz méltóan kellene kezelni. (Közbeszólások a kormánypártok soraiban.) Azonban sajnálattal állapítottuk meg, hogy az ellenzék parlamenti kezdeményezéseit az említett ügyek kapcsán a kormánytöbbség nem volt hajlandó napirendre sem venni, nemhogy megtárgyalni. A múlt héten pedig azt tapasztalhattuk, hogy azok a polgárok, akik alkotmányos jogaik érvényre juttatása érdekében, nem a jogszabályok előírása szerint, ez kétségtelen, hanem azok mellőzésével kívántak érvényt szerezni annak, a kormányzati erődemonstráció aránytalan, brutális, törvényellenes rendőri eszközeivel kerültek szembe (Derültség és moraj a kormánypártok soraiban.), pontosabban fogalmazva: egészen brutális rendőri fellépéssel. (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.)

Kedves Miniszter Asszony! Mikor rántottak itt fegyvert békés tüntetőkre Magyarországon? (Felzúdulás a kormánypártok soraiban. - Közbeszólás az MSZP soraiból: Békés tüntetőkre?! Hol voltak itt békés tüntetők?! - Az elnök csenget.) Ezt lehet úgy nevezni, hogy "nem szerencsés" dolog - nem szerencsés, ha a rendőrség ilyeneket nyilatkozik, kedves miniszter asszony. Vizsgálja ki, hogy mikor rántottak utoljára fegyvert békés tüntetőkre! (Közbeszólások a kormánypártok soraiból. - Az elnök csenget.) Az Erzsébet hídon, a Kossuth téren, a Károly körúton válogatás nélkül verték az embereket, megfélemlítésként fegyvert fogtak, nem csak ott, újságírókat bántalmaztak és előállítottak.

Ezenközben a Kossuth téren hetek óta folyik a Lelkiismeret '88 szervezet bejelentett és nem kifogásolt tiltakozó akciója a szavazatok újraszámlálása érdekében; ehhez csatlakoztak csütörtökön délután több százan. És ahelyett, hogy a rendőrség meggyőződött volna a demonstráció jogszerűségéről - ami tehát az volt -, itt is erőszakos szétoszlatás történt, ahelyett, hogy a gyülekezés lebonyolítását biztosították volna. Ezt követően már semmi sem igazolta, hogy az állampolgárokat követve, őket ismételten súlyosan bántalmazva, végül is - megint csak példátlan módon - könnygázt alkalmazva vetettek véget a csoportosulásnak. (Moraj, közbeszólások a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondottak alapján kénytelen vagyok megállapítani, hogy az önök többsége által megválasztott kormány képtelen tudomásul venni, hogy a rendszerváltozás egyúttal paradigmaváltás is volt, és képtelen megérteni azt, hogy az egykori állampárt hatalomgyakorlási módszere a jogállamban nem járható. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Úgy van!) Ez az út biztosan nem visz Európába.

Szomorú és egyben félelemkeltő, hogy a mai Magyarországon az uralkodó pártok számára a baloldali értékrend alfája és ómegája az állampárti rendszerhez való pozitív, lehetőleg személyes viszony, és ami ezzel nem egyezik, az szélsőséges. Ezt azok állítják egyébként, akik olyan miniszterelnököt állítottak az ország élére, aki valóban egy szélsőséges, elnyomó rendszer hű katonája, pontosabban főhadnagya volt, D-209-es fedőnéven. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Úgy van! - Nagy taps az ellenzék soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Igaza van a miniszterelnöknek: nem a múlttal kellene foglalkoznunk, azt le kellene zárni - mi is ezt szeretnénk. De sajnos, a kormányra került pártok vezető politikusai és az általuk művelt hatalomgyakorlás napról napra a múltat juttatja eszünkbe; ahogy Csoóri Sándor írta a minap: ez restauráció.

Magyarország jobbat érdemelne, tisztelt képviselőtársaim. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból: Úgy van! - Nagy taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. A kormány nevében megadom a szót Lamperth Mónika belügyminiszter asszonynak. Öné a szó, miniszter asszony. (Moraj, közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.)

 

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Balsai képviselőtársam a jogsértésről és az alkotmánysértő eljárásról olyan jogi eszmefuttatást mondott el, amely nem méltó jogászhoz (Felzúdulás és szórványos derültség az ellenzék soraiban. - Taps a kormánypártok soraiban.), nem méltó egy korábbi igazságügy-miniszterhez.

Tisztelt Képviselőtársam! Ez a jog megerőszakolása, amit ön itt okfejtésként elmondott.

A tényekről: sajnálom, hogy a napirend előtti hozzászólásomban elmondottak, ami az ellenzék és az utcára demonstrálni küldő embereket biztató politikai megszólalások felelősségéről szólt, nos, hogy ez képviselőtársamnak nem volt elégséges ahhoz, hogy végiggondolja a mondanivalóját, mert amit most ön itt elmondott, az pontosan... (A mobiltelefonján hívást fogadó dr. Balsai Istvánhoz fordulva: ) - megvárnám, amíg befejezi a telefonálást. Szeretném, ha most legalább odafigyelne a képviselő úr arra, amit mondok. (Derültség és közbeszólások a kormánypártok soraiban. - Felzúdulás az ellenzék soraiban. - Dr. Balsai István kikapcsolja a telefonját. - Az elnök csenget.) Ugyanis amit önök itt a parlamentben most és amit az előző napok kommunikációjában elmondtak (Folyamatos közbeszólások az ellenzék soraiból.), az pontosan az, amiről én a napirend előtti hozzászólásban beszéltem. Jelesül, önök tudva tudják, hogy az önök által vezetett kormány, az önök belügyminisztere irányításával és törvényességi ellenőrzésével lefolytatott választás érvényes és eredményes volt, mégis azt az érzetet keltik az emberekben, mintha ez nem így lenne, mert önöknek politikailag érdekében áll, hogy izgalmi állapotban tartsák a szavazóiknak a legszűkebb és legelszántabb magját.

Tisztelt Képviselő Úr! Nem volt brutális a rendőrség föllépése. (Felzúdulás az ellenzéki pártok soraiban.) A rendőrség azt tette, ami demokratikus jogállamban a dolga: helyreállította a közlekedés rendjét Budapesten. (Dr. Kontrát Károly: Miért verték az embereket?! - Folyamatos közbeszólások.) Ezt az illetékes... - az emberi jogi bizottság egyébként meghallgatta a vezető rendőröket, módjuk volt önöknek a demokrácia szabályai szerint ezt ellenőrizni, és demokráciákban ez így szokás.

Képviselő Úr! Volt még egy olyan jogi csúsztatás, amelyik, azt gondolom, méltatlan minden országgyűlési képviselőhöz; és ezzel szeretnék reagálni Áder János képviselő úrra is, hiszen ő is azt mondta, amit ön: a Lelkiismeret '88 által bejelentett demonstráció törvényessé tette a Kossuth téri demonstrációt. Ez nem így van. Ez valóban be volt jelentve, de ez a bejelentés nem vonatkozik arra, hogy ha a 2-es villamos pályájára vagy az útra állnak a demonstrálók, akkor a közlekedést fönntartani törvényesen lehet. Nem lehet, képviselő úr! Ez törvénytelen volt, ezért a rendőrség ott is helyreállította a közlekedés rendjét, méghozzá békés eszközökkel, kényszerítő eszközök alkalmazása nélkül. (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.)

 

(10.10)

 

Végezetül: ön a jogállamról beszélt, képviselő úr. Jogállamban az szokás, hogy a törvényeket mindenkinek be kell tartani, a közlekedés rendjére vonatkozó törvényeket is be kell tartani, jogállamban ugyanis a betegnek joga van ahhoz, hogy a mentő elvihesse a kórházba és ott ellássák; jogállamban a gyerekeknek joguk van ahhoz, hogy az édesanyjuk (Zaj. - Az elnök csenget.) időben odaérjen értük az óvodába; jogállamban mindenkinek joga van közlekedni (Dr. Áder János: '90-ben hogy volt?); és jogállamban mindenkinek kötelessége a törvényeket betartva demonstrálni. Erről szól a jogállam, képviselő úr. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

 




Felszólalások:   21-24   25-28   29-32      Ülésnap adatai