Készült: 2024.09.19.18:06:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2002.06.25.),  1,23,34-73. felszólalás
Felszólalás oka Az ülés napirendjének megállapítása
Felszólalás ideje 3:05
3:11
51:10


Felszólalások:   24-33   1,23,34-73   55      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszöntöm önöket a mai reggelen. Köszöntöm valamennyi jelen levő képviselőtársamat és mindenkit, aki figyelemmel kíséri a parlament mai ülésnapját.

Az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszakának 3. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Füle István és Herényi Károly jegyző urak lesznek segítségemre.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági elnöki értekezlet alapján az Országgyűlés elnöke tárgysorozatba-vételre, illetve ajánlás készítésére kijelölte a bizottságokat. Az érdeklődők a bizottsági főosztályon, a főemelet 2. számú szobában kaphatnak tájékoztatást.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének országgyűlési képviselőcsoportja Gusztos Péter urat frakcióvezető-helyettesnek megválasztotta. Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében is kívánjak jó munkát a frakcióvezető-helyettes úrnak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt megkezdenénk mai munkánkat, kérem önöket, hogy a mobiltelefonokat kapcsolják ki. Megköszönöm az együttműködésüket.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! A Házszabály 42. § (1) bekezdése értelmében a köztársasági elnök, a kormány, továbbá bármely képviselő kérelmére az Országgyűlés a képviselők kétharmadának szavazatával zárt ülés tartását határozhatja el. A kezdeményezés a napirend előtti felszólalás zárt tárgyalása érdekében is benyújtható. Tájékoztatom önöket, hogy Deutsch Tamás képviselő úr, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjából ezt kezdeményező indítványát előterjesztette.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most tehát erről kell határoznunk. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a megválasztott képviselők kétharmadának szavazatával Simicskó István, "A közpénzek elherdálása" címmel benyújtott napirend előtti felszólalásának zárt ülésen történő megtárgyalásával. Tehát felhívom ismételten a figyelmüket, hogy 258 szavazat szükséges ahhoz, hogy a zárt ülést elrendeljük. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 122 igen szavazat, 194 nem szavazat és tartózkodás nélkül a zárt ülésen történő megtárgyalását ennek a napirend előtti felszólalásnak nem rendelte el.

 

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai napon napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gy. Németh Erzsébet frakcióvezető-helyettes asszony, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, "Autópályák =  halálutak?" címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes asszony.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Pokorni Zoltán frakcióvezető úr ügyrendben kért szót. Nincs alkalmam és módom a frakcióvezető úrnak ügyrendben szót adni; semmi olyan nem hangzott el, ami a napirend előtti felszólalásokat követően ezt az indítványát indokolná.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bánki Erik képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából: "Már a sportból is politikát csinálnak!" címmel, valamint Csapody Miklós képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából: "Miért akarja a kormány újratárgyalni az Orbán-Naš tase-megállapodást?" címmel.

Tisztelt Országgyűlés! A szerdai napon napirend előtti felszólalásra jelentkeztek: Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter úr: "Európai életkörülményekért Magyarországon" címmel; Varjú László frakcióvezető-helyettes úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából: "Mi történik az állam fejlesztési bankjában?" címmel; Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából: "Magyar Fejlesztési Bank - megfigyelő bank?" címmel; Lezsák Sándor frakcióvezető-helyettes úr, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából: "Az APEH Bűnügyi Igazgatóságának szükségességéről!" címmel; Áder János frakcióvezető-helyettes úr, a Fidesz képviselőcsoportjából: "A magyar demokrácia erkölcsi válsága" címmel.

Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Bánki Erik képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából: "Az állami tulajdonban lévő meddő szénhidrogénkutak helyzetéről" címmel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bejelentem, hogy a kormány a nyári rendkívüli ülésszak tárgysorozatát a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvény módosításáról szóló T/391. számú előterjesztéssel kiegészítette.

Tájékoztatom önöket, hogy a Házszabály 86. § (1) bekezdése a) pontja szerint ugyanabban a tárgyban azonos időszakban benyújtott előterjesztések közül a kormány által benyújtott előterjesztés a tárgyalási sorrendet illetően megelőzi a képviselői önálló indítványt. Jelen esetben tehát a pénzügyeket szabályozó egyes jogszabályok módosításáról szóló 2001. évi LXXIV. törvény módosításáról szóló T/353. számú törvényjavaslatot megelőzi a kormány-előterjesztés.

 

(10.20)

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! A kormány a beterjesztő levélben kezdeményezte, hogy az Országgyűlés a Házszabály 140. § (1) bekezdése rendelkezéseinek megfelelően a Házszabálytól való eltéréssel úgy tárgyalja meg, hogy a ma kezdődő ülésünkön az előterjesztés határozathozatalára is sor kerüljön.

Felkérem Füle István jegyző urat, hogy ismertesse a házbizottság javaslatát. Jegyző úr!

 

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tegnap a házbizottság ülésén egészen mást sikerült tapasztalni a frakciók álláspontjában, és én most kérném a gépi szavazás elrendelését, már csak azért is, mert úgy láttam, hogy a miniszterelnök úr egy-két pillanatig kézfelemeléssel igennel szavazott erre a javaslatra, kíváncsi vagyok, hogy ezt gombnyomással is megteszi-e majd. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak ügyrendben kért szót Pető Iván képviselő úr... (Jelzésre:) Balsai István képviselő úr kért, ugyancsak ügyrendben, szót, frakcióvezető úr? (Dr. Balsai István: Igen, ezzel kapcsolatban!) Szintén. Öné a szó.

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Tisztelt Képviselőtársaim! Én nagyon sajnálom azt, hogy önök vagy tévesen informálódtak, vagy pedig egyik percről a másikra olyan döntéseket hoznak... (Közbeszólások az MSZP soraiból: Ügyrend!) Ügyrendről beszélünk, igen. Olyan döntéseket hoznak, amelyek miatt...

 

ELNÖK: Kérem, képviselő úr...

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): ...nekünk is pirulnunk kell. Az önök által a házbizottságban (Az elnök csenget.) kifejtett álláspont alapján holnap délutánra...

 

ELNÖK: Frakcióvezető Úr!

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): ...terveztük ennek a tárgyalását.

 

ELNÖK: Frakcióvezető Úr! Indoklásra nincs mód, kérem, hogy tegye meg az ügyrendi javaslatát.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Kérem, szíveskedjék elrendelni a gépi szavazást, ahogy ez már elhangzott... (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): ...és kérem a képviselőket, hogy emlékezzenek a tegnapi szavukra, és a miniszterelnököt...

 

ELNÖK: Köszönöm szépen.

 

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): ...legalább ebben az ügyben ne hagyják magára. (Az elnök csenget. - Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Tehát érkezett két javaslat a gépi szavazás elrendelésére. (Jelzésre:) Göndör István frakcióvezető-helyettes úr kért a Magyar Szocialista Párt részéről ugyancsak ügyrendben szót.

Kérem szépen, frakcióvezető-helyettes úr, hogy tegye meg ügyrendi javaslatát.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Nekem valóban ügyrendi javaslatom van, csak szerettem volna kivárni a napirend elfogadását, mert a Házszabály szerint elvileg nem is kaphatnánk most szót ügyrendben.

Én tisztelettel kérem az elnök asszonyt, hogy vizsgáltassa meg az ügyrendi bizottsággal, hogy az ügyrendi bizottságnak a 6/1998-2002. közti általános érvényű állásfoglalása még érvényben van-e, mely szerint eseti bizottságra vonatkozóan is az általános vitát megelőzően az ügyrendi bizottság állásfoglalását ki kell alakítani. Mivel ezt az előterjesztést ma reggel itt kapták a képviselőtársaim kézhez, tehát ez a házszabályi feltétel a mai ülésünkön nem áll fenn. Éppen ezért kínos és zavarba hozó az, amit Rogán és Balsai képviselő urak elmondtak (Közbeszólások. - Az elnök csenget.), miután nem történt meg a...

 

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes Úr! Abban a vitában ügyrendi felszólalásról volt szó, amiben gombnyomást kértek. Kérem, hogy fejezze be a felszólalását. (Folyamatos zaj.)

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Akkor összesen egy mondatom van, elnök asszony: amennyiben ez az előterjesztés megfelel a házszabályi követelményeknek, a frakciónk a következő ülésen ezt támogatni fogja.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tehát érkezett egy indítvány, ami a gombnyomásos szavazás elrendelésére irányult, ezt meg fogom tenni.

Érkezett egy másik indítvány a Magyar Szocialista Párt frakciója részéről, amelyben kérték, hogy ügyrendi bizottsághoz forduljak a 6/1998-2002. állásfoglalás hatályosulása tekintetében, és abból, amit Göndör István frakcióvezető-helyettes úr elmondott, azt az érvelést véltem kihallani, hogy csak a sürgősség az, amit egyébként a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nem támogat, egyébként az előterjesztést nem vonja kétségbe.

Akkor kérném szépen, hogy még egyszer gombnyomással szavazzunk.

Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy most szavazzanak! (Szavazás.)

Köszönöm szépen. Megállapítom, hogy az Országgyűlés 168 igen szavazattal, 188 nem szavazattal, 5 tartózkodással a sürgős napirendre vételt nem támogatta.

Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy a sürgős tárgyalással kiegészíti-e a ma kezdődő ülés napirendjét az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvélemény-formáló tisztségeket betöltő személyek ellenőrzéséről és a Történeti Hivatalról szóló 1994. évi XXIII. törvény módosításáról szóló T/409. számú törvényjavaslattal, amelyet Demeter Ervin képviselő úr a Fidesz képviselőcsoportjából és Balsai István frakcióvezető úr a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjából a tegnapi napon terjesztettek elő. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Köszönöm szépen. Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirend kiegészítését nem fogadta el. (Jelzésre:) Rogán Antal frakcióvezető-helyettes urat illeti a szó.

 

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Az előbbiekből kiindulva... (Nincs bekapcsolva a mikrofonja.)

 

ELNÖK: Kérném szépen a mikrofonját bekapcsolni a frakcióvezető-helyettes úrnak. Öné a szó.

 

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Még egyszer, köszönöm szépen, elnök asszony. Az előbbiekből kiindulva, mind a vonatkozó napirend-kiegészítésnél, mind a hátralévő napirend-kiegészítéseknél arra kérem a tisztelt elnök asszonyt, hogy gombnyomással szavaztasson a Házban.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérném akkor a tisztelt képviselőtársaimat, hogy most ismételten ugyanebben a tárgyban szavazzanak gombnyomással. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás.)

Köszönöm. Megállapítom, hogy az Országgyűlés 167 igen, 195 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül a napirend kiegészítését, illetőleg a sürgősséggel történő kiegészítést nem fogadta el.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz képviselőcsoportja a rendkívüli ülésszak tárgysorozatán lévő előterjesztések közül a ma kezdődő ülés napirendjének kiegészítését is kezdeményezi három előterjesztéssel. Most ezekről határozunk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy kiegészíti-e a ma kezdődő ülés napirendjét "A magyar termőföldvagyon hatékony védelmét célzó tárgyalási koncepció kialakításáról az Európai Unióval folytatandó csatlakozásra" címmel benyújtott H/86. számú, Farkas Sándor és Hörcsik Richárd képviselő urak által előterjesztett országgyűlési határozati javaslattal. Kérem, gombnyomással szavazzanak, az előző ügyrendi indítvány alapján! (Szavazás.)

Köszönöm. Megállapítom, hogy az Országgyűlés 168 igen, 195 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a kiegészítést nem fogadta el.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy kiegészíti-e a ma kezdődő ülés napirendjét a hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény módosításáról szóló T/29. számú, Rogán Antal képviselő úr által előterjesztett törvényjavaslattal. Kérem, gombnyomással szavazzanak! (Szavazás.)

Köszönöm. Megállapítom, hogy az Országgyűlés 169 igen, 195 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a napirend kiegészítését nem fogadta el.

 

(10.40)

 

Kérdezem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy kiegészítik-e a ma kezdődő ülés napirendjét a gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvény módosítását kezdeményező T/23. számú, Latorcai János képviselő úr által előterjesztett törvényjavaslattal. Kérem, gombnyomással most szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 169 igen szavazattal, 195 nem ellenében, tartózkodás nélkül a napirend kiegészítését nem fogadta el.

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Most a hétvégi futárpostával kiküldött, elnöki jogkörömben előterjesztett napirendi ajánlásról döntünk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a napirendi ajánlást. Kérem, ahogy azt az ügyrendi indítványban képviselőtársunk kérte, gombnyomással szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 194 igen szavazattal, 160 nem ellenében, tartózkodás nélkül a napirendi javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány előterjesztések sürgős tárgyalásba vételét kezdeményezte.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az Európa Tanács 1999. január 27-én kelt Korrupció Elleni Büntetőjogi Egyezményének megerősítéséről szóló 67/2000. (IX.13.) országgyűlési határozat módosításáról szóló H/390. számú országgyűlési határozati javaslat sürgős tárgyalásba vételét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 358 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 1 tartózkodás mellett a javaslat sürgős tárgyalásba vételét elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a 2002. évi önkormányzati és kisebbségi, valamint országos kisebbségi választások pénzügyi támogatásáról szóló H/392. számú országgyűlési határozati javaslat sürgős tárgyalásba vételét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 359 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül a javaslat sürgős tárgyalásba vételét elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat általános vitájára ma, 14.40-kor kerül sor, a részletes vitára bocsátásról... Elnézést!

 

Tisztelt Képviselőtársaim! Indítványozom a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló T/108. számú törvényjavaslat részletes vitára bocsátását. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Köszönöm szépen.

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 166 nem ellenében, tartózkodás nélkül a törvényjavaslatot részletes vitára bocsátotta.

 

Indítványozom a családok hajléktalanságának megelőzéséről szóló H/63. számú országgyűlési határozati javaslat részletes vitára bocsátását. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 153 nem ellenében, 12 tartózkodás mellett az országgyűlési határozati javaslatot részletes vitára bocsátotta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról és felelősségéről szóló 1997. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/65. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/65/5. számon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy Hankó Faragó Miklós államtitkár úr a részletes vita végén már válaszolt a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Az előterjesztő a T/65/5. számú ajánlás 1-2. és 3., tehát minden pontját támogatja, ezért a módosító javaslatokról történő határozathozatal egyetlen döntést igényel.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 196 igen szavazattal, 164 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a támogatott módosító javaslatokat elfogadta. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény, valamint a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/66. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/66/7. és 9. számokon kapták kézhez.

Megadom a szót Lamperth Mónika belügyminiszter asszonynak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra a napirendi ajánlás értelmében ötperces időkeretben.

Öné a szó, miniszter asszony!

 

DR. PETŐ IVÁN (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! A napirend elfogadása előtt vita bontakozott ki az MDF által javasolt vizsgálóbizottság ügyében; én csak a napirend elfogadása után kívántam ehhez az ügyrendi vitához hozzászólni.

Csak a félreértések elkerülése végett szeretném leszögezni, hogy frakciónk, mint azt a házbizottságban tegnap jeleztem, továbbra is egyértelműen támogatja a kezdeményezést, tehát hogy alakuljon vizsgálóbizottság (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból, többek között: Meg kell nyomni!). Nem a Fidesz frakciójából beszélek, akik általában nem szokták a vizsgálóbizottságokat támogatni, hanem az SZDSZ frakciója nevében beszélek, csak fideszes képviselőtársaimnak mondom, akik kiabálni viszont szoktak. (Derültség az MSZP padsoraiból.)

Azt szerettem volna és szeretném elmondani, hogy tehát frakciónk támogatja a vizsgálóbizottság felállítását, az az ügyrendi akadály van, amiről Göndör képviselőtársam beszélt. Ügyrendi jellegű az a megállapításom, hogy ennek a vizsgálóbizottságnak a tagjai át kell hogy essenek az úgynevezett "C" típusú vizsgálaton, tehát ezen a héten, bármilyen sürgősséggel is tárgyalja a parlament ennek a vizsgálóbizottságnak a felállítását, nem tud a vizsgálóbizottság megalakulni. (Folyamatos zaj.) Azt kezdeményezem, hogy a frakciók jelöljék ki a vizsgálóbizottság tagjait, kezdődjék meg az átvilágításuk, és egy hét múlva semmi akadálya nem lesz annak, hogy a vizsgálóbizottság megalakuljon.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:   24-33   1,23,34-73   55      Ülésnap adatai