Készült: 2024.04.26.05:43:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 6. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Megszokhattuk már, hogy a mezőgazdasággal kapcsolatos kérdéseknél és problémáknál nincs uborkaszezon, ami, úgy vélem, teljesen rendjénvaló egy olyan ágazat esetében, amely az elmúlt évtized változásainak nem egyértelműen a nyertese.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt sosem tagadta, hogy a mezőgazdasággal kapcsolatos súlyos hiányosságokat fel kell számolni, de elődeivel ellentétben tettekkel is hozzá kívánt és kíván járulni a végre pozitív irányú változásokhoz.

A parlament őszi ülésszakát a mezőgazdaságból élők számára rendkívül fontos törvények módosításával, és egy új, a Nemzeti Földalapról szóló törvény megalkotásával zárta. A polgári kormány birtokpolitikájának alapját képező törvénycsomagnak már rövid távon is kedvező hatásai lehetnek, hiszen például a következő hetekben az ország valamennyi megyéjében nyilvántartásba vehetik a családi gazdálkodókat, és várhatóan márciustól már meghirdetésre kerülnek azok a hitelek és egyben finanszírozási konstrukciók, amelyek új lehetőséget és megnyugtató gyarapodást jelentenek majd a mezőgazdaságból élők számára, már rövid távon is.

Ennél azonban hangsúlyosabb az a közép- és hosszú távú folyamat, amely a törvényi keretek mellett az agrárium nemzetgazdaságban betöltött szerepének a helyére kerüléséhez vezethet. Ez a törvénycsomag egyrészt lezárja a birtokviszonyok átalakításának tíz éve tartó folyamatát. A kilencvenes évek elejétől beinduló termőföld-magánosítás elaprózódáshoz vezetett, a statisztikák szerint a földtulajdonosok 80 százaléka egy hektárral vagy annál kisebb területű földekkel rendelkezik.

A tulajdonosok egy része nem képes vagy nem kívánja maga művelni a földjét, ami nem csoda, hiszen ilyen birtokméret mellett hatékony mezőgazdasági termelés nem képzelhető el tömegesen. Ráadásul a kialakult helyzet nyomott földárakat eredményezett, és kedvezett a spekulációs célú, valamint a zsebszerződés néven elhíresült földvásárlási törekvéseknek.

E problémák megoldása, valamint az eredményes termeléshez elengedhetetlen optimális birtokviszonyok kialakítása és a gazdálkodáshoz szükséges források megteremtése állami szerepvállalás nélkül nem képzelhető el. Márpedig a kormányprogram kiemelt célként határozza meg a családi gazdaságok kialakítását és megerősítését, végső soron pedig a vidék polgárosodását. Úgy vélem, hogy mindannyiunk számára megnyugtató rendezést hozhat a törvénycsomag gyakorlati megvalósulása, és a jövőben remélhetőleg a családi agrárvállalkozások adhatják meg a mezőgazdasági termelés gerincét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez utóbbi kijelentéssel szeretnék áttérni arra a kérdéskörre, ami az elmúlt héten nagy vihart kavaró európai uniós bővítés finanszírozását illetően alakult ki. A megszavazott törvények és a hozzájuk kapcsolódó rendeletek célja a fent említetteken túl az is, hogy hazánkban kialakuljon az európai uniós agrármodell, hiszen már középtávon a csatlakozással lehet és kell számolnunk. Nem véletlen tehát, hogy az uniós agrárgazdaság gerincét jelentő kis- és középbirtokos tulajdonszerkezet kialakítása a hazai szabályozás feladata is kell hogy legyen. Az Európai Bizottság tárgyalási pozícióit látva valóban komoly csatát kell vívni a kormánynak az elkövetkezendő időszakban, a nemzet érdekét szem előtt tartva. Valóban nem kérhetünk kevesebbet, mint amennyit az egyenlő versenyfeltételek megkívánnak.

Ugyanakkor hangsúlyoznom kell, hogy itthon is van tennivaló, hiszen az említett törvénycsomag gyakorlati megvalósítása felett is őrködnünk kell. Ez nem kis feladat, de mindannyiunk felelőssége, hogy a mezőgazdaság minden szükséges forrást megkapjon a megerősödéshez és gyarapodáshoz. Ez is hozzájárulhat az ország tárgyalási pozícióinak erősödéséhez az uniós országokkal folytatott egyeztetésben. A törvényalkotási munka nehezén tehát már túl vagyunk, de a gyakorlatban bizony még sok teendő vár ránk.

Mindezek fényében a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportjának nevében annak szeretnék hangot adni, hogy a magyar gazdák egyenlő elbírálásának biztosítása érdekében mindent meg kell tennünk az Európai Unió viszonylatában, de a hazai pályát tekintve következetesen tovább kell haladnunk a törvénycsomag nyitotta úton. Az új agrár- és birtokpolitikához a Fidesz-Magyar Polgári Párt e törvények megalkotásában betöltött szerepén túl a gyakorlatiasabb kérdések megoldásához is hozzá kíván majd járulni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai