Készült: 2024.09.20.09:14:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2009.09.28.), 228. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyenesei István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYENESEI ISTVÁN (független): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Nekem nagyon tetszett Ódor Ferencnek az a két szava, amikor úgy fogalmazott, hogy oldjuk meg. Azt hiszem, hogy mindenkinek ez a szándéka, és ez az igény fogalmazódik meg abban is, abban a formában is, hogy nem először foglalkozik a parlament ezzel a megoldási kényszerrel.

(19.00)

Több alternatíva, több variáció szerepelt a Ház előtt vitaként, és mint korábban önkormányzati miniszter is, több alkalommal próbáltam, ha úgy tetszik, az ismert háttértárgyalásokat folytatni azokkal a szakértőkkel, szakemberekkel, ellenzéki képviselőkkel, akik hasonlóképpen gondolkodnak, és akik hasonlóképpen azt fogalmazták meg, mint ahogyan a kormánypárti képviselők is, akik ezen a területen tevékenykednek, hogy ez a helyzet hosszú időn keresztül nem tartható. Alapvetően azért nem tartható, mert egy alkotmányellenes helyzet jött elő, és ebben él a közel 3200 önkormányzat, amelyek - ha úgy tetszik - törvényességi ellenőrzésének ma nincs meg a feltétele, a szervezeti feltétele és a törvényes feltétele.

Alapvetően csak azon múlik ma az önkormányzatok törvényes működése, hogy nem élnek vissza ezzel a helyzettel, vagy alapvetően és többségében nem élnek vissza ezzel a helyzettel. Miért tennék ezt, hiszen saját maguknak nem ellenségei, egy rendezett helyzetet kívánnak nyilván teremteni, és nem vágyik egyetlen önkormányzat sem arra, hogy egy alkotmányos helyzet létrejöttét követően korábbi döntéseit netalántán megtámadják vagy megtámadhatják, még akkor is, ha ennek bizonyos részei már visszafordíthatatlan állapotokat is teremtenének.

Tehát csak azon múlik ma a rendszer normális működése, hogy nem élnek vissza ezzel a helyzetükkel az önkormányzatok. Ugyanakkor pedig az látható, az érzékelhető, hogy az ellenzéki képviselők - most itt a szakértő képviselőket értem ez alatt, mert a többség nyilván hallgat a szakértőkre - és a kormánypárti képviselők bár ugyanarról beszélnek, mindegyik érti a másik oldalt, mégsem tudják azt az egy kicsi lépést megtenni egymás felé, ami most a módosító javaslatokban is megfogalmazódik. Tulajdonképpen a kevésbé hozzáértő, ha elolvassa ezt a két módosító javaslatot, amit részben az önkormányzati bizottság tett szeptember 23-án, majd hat nappal később két ellenzéki képviselő, Ódor és Hargitai képviselőtársaink tettek meg, ez mindössze két szóban különbözik egymástól. Ez a két szó, ez a két plusz szó pedig nem más, mint a "fővárosi" és a "megyei" szó bekerülése ebbe a fogalmazásba.

Vagyis a vita arról folyik, hogy a korábban létrehozott regionális közigazgatási hivatalok jelen pillanatban regionális államigazgatási hivatalokként működnek, de közigazgatási feladatot nem tudnak végrehajtani, hiszen az Alkotmánybíróság e vonatkozásban korlátozta őket. Én csak bízom abban, hogy ez a két álláspont előbb-utóbb közelebb fog kerülni egymáshoz, mert semmi értelme nincsen újra és újra ugyanazt megkísérelni, a kormány részéről egyik oldalról jó szándékkal, hogyha nincs fogadókészség erre, mert a másik oldalról a "fővárosi" és a "megyei" jelzőt, kifejezést kérik ebbe megfogalmazni, beleépíteni, érthető módon. Nyilván ezzel azt jelzik, hogy a jelenlegi regionális szerveződési formát az alkotmánybírósági döntést értelmezve nem fogadják el, és egy megoldást próbálnak javasolni.

Nekem most is az a véleményem, hogy ha itt ebben nincs, nem lesz közeledés és egyezkedési szándék vagy megegyezési szándék, akkor a kétharmados többségnek semmi esélye nincs a parlamentben. Legfeljebb a kormányoldal kipipálhat egy újabb kísérletet, egy olyan szándékot, egy őszinte szándékot, hogy a megoldásra törekszik, nem lehet azt mondani, hogy nem törekszik a megoldásra, a parlament azonban nem veszi a lapot, mert az ellenzéki oldalról nyilván nem kívánnak elmozdulni abba az irányba, hogy a regionális forma megmaradjon, hanem a megyei, fővárosi forma felé kívánnak elmozdulni, joggal, okkal.

Meggyőződésem, hogy itt csak akkor tudunk előrejutni, hogy valóban a két oldal közelít egymáshoz, és ebben az esetben én úgy érzem, hogy a kormányzati oldalnak kellene megtennie azt a lépést, ami odavezetne, hogy a megoldás valóban elérhető lenne, és végre újra működhetne a törvényességi ellenőrzés, az államigazgatási feladat, mert a közigazgatási feladatoknak is eleget tennének ezek a szervezetek.

Köszönöm szépen, elnök asszony. (Dr. Dragon Pál tapsol.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai