Készült: 2024.04.26.06:10:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

154. ülésnap (2008.06.09.),  93-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:   91-92   93-100   101-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia a kérdésre.

Demeter Ervin és Pesti Imre, a Fidesz képviselői, kérdést kívánnak feltenni az egészségügyi miniszternek: "A török után most más fenyeget?" címmel. A képviselő úré a szó.

DEMETER ERVIN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mit tud és mit kíván tenni az egri kórház működőképességének megtartása érdekében? Ugyanis a Heves megyei önkormányzat felemelte a kezét, megadta magát, és úgy döntött, hogy nem tudja és nem is akarja tovább működtetni a súlyponti kórháznak kijelölt egri Markhot Ferenc Kórházat. A működtetésre pályázatot írtak ki, amit erősen vitatható körülmények között egy HospInvest nevezetű társaság nyert meg. Ebből adódóan a kórház jövőbeli működését az üzleti élet szabályai fogják irányítani.

A kórházi dolgozók ebben a helyzetben példaértékű és bátor kiállást tettek: 1060 aktív dolgozóból 917 dolgozó nem írta alá a több vonatkozásában is aggályos új munkaszerződést. Kiállnak a jogaikért, és ragaszkodnak a közalkalmazotti státusukhoz. Meggyőződésünk, hogy ennek a súlyponti kórháznak csak önkormányzati keretek közötti működtetése jelent megnyugtató garanciát az ellátásra, ellenkező esetben ugyanis a profitorientált szemlélet érvényesülése miatt veszélybe kerülhet az emberek egészségügyi ellátáshoz való alkotmányos alapjoga.

A dolgozók fellépése példanélkülien eredményes összefogás és áttörés. Megfelelő szakmai létszám hiányában ugyanis a működtetésre kiszemelt társaság nem tudja megszerezni a szükséges engedélyeket, és így nem tudja átvenni a kórházat.

A dolgozók elszánt ellenállása nemcsak az egri és a Heves megyei embereket védi, hanem az egész országra kisugárzó hatású, és példaértékű lehet arra, hogy az önkényes hatalmi lépésekkel szemben jogvédő célzatú népakarat érvényesíthető. Persze, az önkormányzat csökönyösen ragaszkodik rossz döntéséhez.

Mindezek alapján azt kérdezem a miniszter úrtól, hogy mit tud és mit kíván tenni az egri kórház működőképességének megtartása érdekében? Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Székely Tamás miniszter úré a szó.

DR. SZÉKELY TAMÁS egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Urak! Miniszterjelöltként az egészségügyi bizottság ülésén történt meghallgatásom során mondtam, hogy miniszteri tevékenységem egyik fő céljának tekintem, hogy az egészségügy szükségtelen és véleményem szerint rendkívül káros mértékű átpolitizáltságát fokozatosan számoljuk föl.

Az a határozott benyomásom, hogy önök nem kívánnak támogatni engem az egészségügy politikamentességében. Egy héttel ezelőtt azonnali kérdésként ugyanebben a témakörben Lukács képviselő úr intézett hozzám kérdést. Úgy gondolom, hogy ez a korábbi kérdés és a mostani kérdés is abban az irányban kíván engem befolyásolni, hogy vonjak el hatáskört az önkormányzattól, és avatkozzak bele ebbe az ügybe.

(15.40)

Szeretném elmondani, hogy fogadtam részben az önkormányzat képviselő-testületének képviseletében a megyei közgyűlés elnökét, a kórházi dolgozók képviselőjét, valamint Eger város polgármesterét. Az egyeztetések során a következő kérdésköröket tárgyaltuk meg.

A hatályos törvényi rendelkezések értelmében az önkormányzat kiírhat-e pályázatot? Megegyeztünk, hogy igen. Felmerült kérdésként, hogy van-e érvényes és jogerős bírósági ítélet, amely megállapítaná, hogy ez a pályázat, amit kiírt az önkormányzat, törvénysértő. Ilyen nincsen. Tett-e ajánlatot a HospInvest? Erre a válasz igen volt. Vajon az OEP-szerződés és az ÁNTSZ-es működési engedély megszerzésére nyitva álló határidő szeptemberben jár-e le? Igen. Tárgyal-e a HospInvest képviselője és a kórház egymással a kórházi dolgozók átvétele ügyében? Igen, olyannyira, hogy Lukács képviselő úrtól kaptam meg ezen tárgyalásoknak a menetrendjét.

Ezek alapján nem hiszem, hogy igaz lenne az a vád, amely szerint engem mint minisztert nem izgat a kórház sorsa, és nem ösztönöz cselekvésre a kialakult helyzet. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Igenis figyelemmel kísérem az eseményeket, de továbbra is tartózkodni kívánok olyan döntésektől, amelyekre nincs hatásköröm.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr viszontválasza következik. Pesti Imréé a szó.

DR. PESTI IMRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Átpolitizáltságról beszél. Egyetértek önnel, valóban átpolitizált az ügy akkor, amikor az egyetlen szocialista vezetésű megyében, szocialista támogatással, szocialistákhoz köthető üzleti körök abban a megyében több alkalommal a közbeszerzési döntőbizottság véleménye alapján törvénysértő módon jutottak kórházakhoz.

Valóban átpolitizált. Szeretném felhívni a miniszter úr figyelmét arra, hogy Soros György korábban, aki abszolút nem nevezhető a tőke ellenségének, azt monda, hogy van néhány alrendszer, ahol nincs helye a magántőkének, ilyen az egészségügy és az oktatás. Nem fogalmaznék ilyen keményen, mint ő, de miniszter úrnak most állást kell foglalnia - vagy most, vagy az elkövetkezendő napokban -, hogy a rablóprivatizációt támogatja, vagy 900 egészségügyi dolgozó és a megye és Eger városának érdekeit védi-e.

Van joga az ÁNTSZ-en és a biztosításfelügyeleten keresztül beavatkozni ebbe a rendszerbe. Kérem, a tisztesség nevében éljen ezzel!

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: A miniszter úr egyperces viszontválasza következik.

DR. SZÉKELY TAMÁS egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen a Heves megyei betegek ellátása érdekében mindent meg fogunk tenni abban a pillanatban, amikor kiderül, hogy ez a konstrukció valamiért nem működőképes. A jelen pillanatban június közepén vagyunk, ennek megfelelően a szerződésben foglalt határidőig bárki módosíthatja a véleményét a 918 aláíró orvos közül.

Szeretném még elmondani, hogy az egészségügy területén számos helyen teret nyert a magántőke. A teljesség igénye nélkül például a dialíziskezelésben közel 100 százalékos, egyébként a háziorvosi ellátásban 90 százalék fölött van, a betegszállításban 100 százalék körül van, a CT-MR szolgáltatások környékén 30 százalékban van. Úgy gondolom, hogy ezekben az ellátási formákban a magántőke maximális empátiával és tökéletes minőségben látja el a feladatait.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   91-92   93-100   101-110      Ülésnap adatai