Készült: 2024.09.19.00:36:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 8. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A múlt héten napirend előtt is szóltam a szélsőjobboldal térnyeréséről Magyarországon, és az ember azt gondolná, hogy egy ilyen alkalommal, amikor erről beszélünk itt a parlamentben, természetesen ennek van hatása és van következménye is, de elegendő ezt egyszer szóvá tenni, hiszen tudunk közösen megoldásokat találni, tudunk közösen javaslatokat tenni a mai magyar közéletben.

Hát, eltelt közben egy hét, és azt látjuk, hogy sajnos az események azt bizonyítják, hogy folyamatosan, rendszeresen jönnek az újabb hírek, amelyek azt mutatják, hogy nem elegendő csak egyszer, kétszer vagy háromszor napirend előtt erről beszélni, sajnos itt többről van szó, és többre van szükség.

Mire van szükség, képviselőtársaim? Azt látjuk a két héttel ezelőtti választások eredménye kapcsán is, hogy amióta Magyarországnak szembe kellett azzal nézni, hogy van egy szélsőjobboldali politikai erő, amely megerősödött, és amelynek a táborához nyilván odatartoznak olyanok, akik elfogadhatatlan és támogathatatlan, szégyenteljes eszméket képviselnek, és olyanok is, akik ezekről az eszmékről kevés tudomásuk lévén, elsősorban elkeseredésből sodródtak ide; tehát amióta ezt a helyzetet látjuk, azóta azzal is szembe kell néznünk, hogy valójában egy olyan vita alakult ki a magyar közéletben, hogy ki is tehet a szélsőjobboldal megerősödéséről, és a vita nem arról szól, hogy mit tehetünk ezen jelenséggel szemben, mit tehetünk ellene, hogyan léphetünk fel ellene.

Igazából erről kellene vitatkoznunk, képviselőtársaim, nem bűnbakot kellene keresnünk arra vonatkozóan, hogy kinek a felelőssége az, hogy most a szélsőjobboldal megerősödött. Én nem is szeretném most ezt tenni, és nem szeretnék itt senkire sem rámutatni házon belül és házon kívül, hogy na, most ő tehet arról, hogy a szélsőjobboldal idejutott, hanem arra szeretném felhívni a figyelmet - megint, képviselőtársaim -, hogy közös a felelősségünk. Mert abban, hogy megerősödött egy olyan eszmerendszer Magyarországon, amely Magyarországra kívül és belül is csak szégyent hoz, mindannyiunknak van közös felelőssége, és tenni ellene is csak úgy tudunk, hogyha képesek vagyunk együtt fellépni. Mert ez nem a liberálisok ügye, nem a szocialisták ügye, nem a jobboldaliak, nem a konzervatívok ügye, hanem ha van ma Magyarországon nemzeti ügy, akkor ma ez az első számú nemzeti ügy, hogy hogyan tudunk fellépni a szélsőjobboldali gondolkodásmód és politika ellen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt látjuk, hogy folyik egyfajta bűnbakkeresés természetesen ezen eszmék megjelenítői részéről, hiszen azok az eszmék, amelyekről ki kell mondani Magyarországnak, hogy elő nem fordulhat, hogy a XXI. századi Magyarországon teret nyerjenek, polgárjogot nyerjenek vagy szalonképesek legyenek olyan eszmék, amelyek már egyszer nemzeti sorstragédiát okoztak nekünk, és Európát is romba döntötték, ezek az eszmék rendszeresen bűnbakot keresnek ma is itt Magyarországon. Hiszen folyik a zsidózás, folyik a cigányozás, folyik az erőszakra való felbujtás, és ezzel őszintén szembe kell néznünk. Nem véletlen, hogy a múlt heti parlamenti felszólalásom után is sor kellett hogy kerüljön egy olyan demonstrációra, nagyon helyesen egyébként Budapesten, amikor sok jóérzésű ember azért vonult ki a Duna-partra, hogy kifejezze felháborodását az ottani szoborral kapcsolatban - mint tudjuk, cipők vannak kirakva szoborként a Duna-partra -, amely emlékeztet mementóul mindig arra a gyalázatra, amit a nyilasok követtek el zsidó származású magyarokkal szemben Magyarországon; ezekbe a cipőkbe disznólábat raktak.

Tehát olyan felháborító dolgok történnek Magyarországon, hogy az ember elképedve nézi ezeket a fejleményeket, és a legborzasztóbb valójában a közöny, amely körbeveszi mindezt a mai magyar társadalomban. Felháborodnak néhányan - pár százan, pár ezren -, de jóval riasztóbb az a közöny, amely a magyar társadalomban, a médiában, a politikai közéletben is megnyilvánul. Márpedig fellépni, hatékonyan fellépni ezekkel az eszmékkel szemben csak összefogva, közösen lehet.

Azt is látjuk, hogy az elmúlt hetek eseménye volt, hogy letartóztatták az egyik szélsőjobboldali vezetőt, Budaházy Györgyöt, és láttuk e letartóztatás kapcsán - és ezért is ez a címe a felszólalásomnak: a labda -, hogy többek között olyan terrorcselekményekre készültek a szélsőjobboldali vezetők, bombát rejtettek focilabdába, és ezt próbálták volna elhelyezni különböző politikusok, vezető személyiségek házánál, amely bomba egyébként egy házat fel tud robbantani. Tehát nem egyszerű apróságokról beszélünk, hanem véres, súlyos ügyekről. Ezekkel szembe kell néznünk, hogy idáig jutottunk! A Jobbik mint egyfajta politikai szárny jelenik meg, a Magyar Gárda mint valami katonai szárny, a kuruc.info mint a szája valójában ezeknek a szervezeteknek, és mi itt ülünk, egymást vádoljuk sokszor ezekben a kérdésekben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és nem találjuk meg azt a közös pontot, ahol együtt kellene fellépnünk. Márpedig erre szükség van, képviselőtársaim!

Ezért azt kérem mindenkitől, hogy közösen együtt deklaráljuk azt, hogy sem ilyen politikai szervezetekkel, sem ilyen nézetekkel semmilyen körülmények között közösséget nem vállalunk, és nem tartjuk őket szalonképesnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az SZDSZ és az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai