Készült: 2024.09.22.15:21:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 227. felszólalás
Felszólaló Keleti György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:41


Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Negyedik ciklusban vagyok Komárom-Esztergom megye 3. számú választókerületének országgyűlési képviselője; annak a választókerületnek, ahol a Vértesi Erőmű Oroszlány székhellyel található. Ez a jó néhány esztendő arra inspirál, hogy kijelentsem: remélem, a Vértesi Erőmű kálváriája véget ér.

(19.20)

Azért mondanám, hogy a Vértesi Erőmű kálváriája ezzel a törvényhozással véget érhet, mert ugyanis amióta ott képviselősködöm, a Vértesi Erőmű, annak ellenére, hogy tudatos létszámleépítést, piachoz való alkalmazkodást hajtott végre, soha nem érezhette magát biztonságban a költségvetést, a működését és az áramvásárlást illetően.

Azt gondolom tehát, egy olyan törvénymódosításnak lehetünk most a tanúi - és nagyon remélem, hogy ez meg fog történni, a Ház elfogadja, legalábbis a különböző frakciók nyilatkozata alapján igen -, ami EU-konform, és hosszabb távú, legalább 2014-ig szóló problémamegoldást fog jelenteni a Vértesi Erőmű számára.

Egy kicsit persze bánom, hogy a kormány ezt csak most, novemberben terjesztette be, hiszen ha valaki ismeri, akkor tudja, hogy június környékén döntött az Európai Unió ebben a kérdésben. Azt gondolom, egy ilyen kis lélegzetű törvénymódosítást már korábban is meg lehetett volna indítani, annál is inkább, mert tudom - és nem titkolom, nem nagyon értettem -, vita is folyt a szakmán belül, a minisztériumon belül, hogy most ehhez kell-e törvénymódosítás vagy nem kell, és ahogyan ez ilyenkor lenni szokott, a vita következtében ez a törvénymódosítás bizony csúszik. Engedjék meg, hogy ezért azt mondjam, jó lett volna ebben a kérdésben valamelyest előbb dönteni, mert a Vértesi Erőmű Komárom-Esztergom megye legnagyobb foglalkoztatója, és az ott dolgozók, munkavállalók és érdekképviseletek bizony meglehetősen nagy feszültséggel konstatálták, hogy bár az Európai Unió döntött az úgynevezett szénfillér bevezethetőségének eurokonform megoldásában, a magyar törvényhozás ebben a kérdésben nem lépett tovább.

Megmondom őszintén, ezért egy picit bánom Lázár Mózes képviselőtársam bejelentését, hogy több apró módosító javaslattal él, mert a mai bizottsági elnöki értekezleten kiadott anyag szerint még azt lehetett látni, hogy nem érkezett módosító javaslat. Ez azt jelenthette volna, hogy ilyen támogatottság mellett két hét múlva a végszavazásra is sor kerülhet. Nyilván Lázár Mózes úr jó szándékú, nem erős - nem tudom, pontosan hogyan fogalmazott - módosításai ezt két-három héttel eltolhatják. Akárhogyan is van, november végét írunk, és itt rendkívül fontos, hogy ne csak a törvénymódosítás, hanem a kormányrendelet és a szükséges miniszteri végrehajtási utasítás módosítása is megtörténjen. Ezért tisztelettel kérem az államtitkár urat, legyen kedves figyelemmel kísérni azt, hogy ne a törvény kihirdetését követően, ne a közlönyben való megjelenése után lássanak neki a minisztériumban a jogalkotók a saját és a kormány szükséges intézkedései végrehajtási utasításának a módosításához, hanem a várható, elfogadott módosítás szellemében kezdjenek hozzá, és a törvény kihirdetését követően, lehetőleg minél előbb, ha lehet kérni, még ebben az évben megtörténjen ezeknek a módosításoknak a végrehajtása.

Talán azt is lehet kérni itt a tisztelt képviselőtársaim előtt - viszonylag sokan maradtak itt, és ez azt jelenti, hogy ez a kérdés érdekli önöket -, hogy ha ennyire egyetértés van a frakciók között, bár egy frakció, az MDF még nem nyilatkozott, de abban bízom, hogy ők sem fogják ellenezni az ilyenfajta megoldást, hogy egy sürgős kihirdetésre vonatkozó javaslat szülessen meg, mert az is lerövidítheti ennek az útját. Nem akarok nagy számot mondani, de a Vértesi Erőmű számára egy hónap kiesés a régi rendszerű támogatás megszüntetésével - hiszen erről a törvény intézkedik - és az új rendszerű, úgynevezett szénpénz bevezetésének a hiánya 800 millió forint körüli veszteséget jelent; veszteséget abban az értelemben, hogy a retrofitprogram miatt felvett bankkölcsönök és egyéb állami garanciák, illetve tőkeemelések törlesztésében kifizetendő kamatok növekedésével jár együtt.

Tehát itt most összefogásra van szükség, mint ahogyan annak idején a Fidesz-kormány szavazta meg 2002 márciusában a retrofitprogram teljesíthetőségét, a Fidesz-féle ÁPV Rt. igyekezett megakadályozni, de közvetlenül a választást követően az új kormány, a Medgyessy-féle kormány a leghatározottabban kiállt a retrofitprogram érdekében.

Lázár Mózes képviselőtársam felvetette a hosszú távú áramvásárlási szerződés hiányát. Hadd mondjam azt, hogy immár a negyedik ciklusban ezt a kérdést minden egyes alkalommal felvetettem. Azt gondolom, ezzel kapcsolatosan a baloldali kormányzás időszakának is vannak tartozásai, de a Fidesz-kormánynak vagy a jobboldali kormányoknak is van. Lázár Mózes úrnak bármennyire is tetszett ez az önkritikus megjegyzés, egy kicsit emlékezzen rá, annak idején az önök kormánya sem hatott oda az ÁPV Rt. tulajdonos vagy az MVM Rt. tulajdonos felé, hogy egy ilyen hosszú távú áramvásárlási szerződést megkössenek.

Sőt arra is szeretném emlékeztetni, hogy a városi hőellátás tekintetében is csak ennek a kormánynak az időszakában született olyan döntés, amikor itt a törvényben adott lehetőség alapján úgynevezett kötelező áramvásárlás történt emelt áron. Tehát nem hinném, hogy ez egy olyan vicces helyzet lenne.

Azt is hozzá kell tenni, hogy mint képviselő, végigéltem: a jobboldali kormányok időszakában mindig be akarták zárni a bányát, a baloldali kormányok időszakában, 1994 és 1998 között több mint 4,2 milliárd forintos tőkeemelés történt; a mostani intézkedések is azt mutatják, ennek a kormánynak is az a szándéka, hogy ez az erőmű megmaradjon és életképes legyen.

Azt is szeretném hozzátenni a hátralévő néhány percben, ami a rendelkezésemre áll, hogy az erőmű vezetése rendkívül előrelátó abban a tekintetben, hogy egy olyan programot dolgoztak ki, amely szerint megújuló energia felhasználására is sor fog kerülni. Ez természetesen nemcsak az erőmű és a környezet számára lesz kedvező, bár a kéntelenítő beüzemelését követően a környék levegőszennyezettségi mutatói jelentős mértékben megjavultak, bőven az európai uniós szabványértékeken belül vannak, de az ilyenfajta megújuló energiával - nem vagyok nagy értője, de ez bionád-, bioszalma- és egyéb más felhasználást jelent - a környék gazdálkodói számára is munkalehetőséget fog biztosítani. Vagyis azt gondolom, kifejezetten hasznos, hogy ez a törvénymódosítás most már valóban véget vet a bevezetőmben említett kálváriának, és a Vértesi Erőmű 2014-ig nyugodtan dolgozhat, ami a város és a környék szempontjából sem közömbös.

Egy dolgot még szeretnék mondani, talán egy picit az államtitkár úrnak szánva, hiszen a hosszú távú áramvásárlási szerződés tekintetében nyilván nekik van jelentős szavuk. Talán visszaemlékszik rá: tavaly, a nagy télben volt áramszünet azért a magyar villamosenergia-ellátásban, mert az erőművek nem tudták azt az áramszükségletet termelni, amit kellett volna. Hadd jegyezzem meg: egyedül a Vértesi Erőmű volt az azokban az igen hideg és szélsőséges időjárású napokban, amelyik tudta a szerződésben vállalt teljesítését leszállítani. Számomra ebből egy olyanfajta tanulság következik, hogy ez egy megbízható erőmű, a magyar villamos szolgáltatás tekintetében nem magas árért - ahogyan képviselőtársam, Szalay Gábor az előző hozzászólásában elmondotta -, vagyis érdemes vele hosszú távú szerződést kötni, annál is inkább, mert olyan törvényi kötelezettségünk is van, hogy az úgynevezett 8 százalékos eszközarányos nyereséget biztosítani tudjuk az erőművek számára. És sajnálattal, de ki kell mondanom, hogy ez sajnos csak a privatizált erőművek esetében érvényesül. A magyar állam tulajdonával így bánunk, hogy egy ilyen kötelezettséget bizony nem teljesítünk vele szemben. (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Befejezve a hozzászólásomat, kérem önöket, hogy ezt a törvényt a lehető legrövidebb időn belül fogadják el. És kérem, ahhoz is járuljanak hozzá, ha a szocialista frakció kezdeményezi, hogy a soron kívüli kihirdetésre kerüljön sor.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

(19.30)




Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai