Készült: 2024.04.26.13:40:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

163. ülésnap (2000.10.16.), 14. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Polgármester Úr! Valóban, a délkelet-európai stabilitási egyezmény folyamatából a magyar félnek sikerült kivennie a maga részét, és ebben nagyon fontos szerep jutott Szeged városának.

A stabilitási egyezmény folyamata, mint tudjuk, '99. június 10-én a kölni miniszteri értekezlettel kezdődött, majd néhány hétre rá a szarajevói csúcstalálkozón folytatódott. Magyarország, a kezdeti nagyon aktív szerepvállalásának köszönhetően 2001. január 1. és június 30. között elláthatta a demokratizálódásért felelős munkaasztal vezetésének a feladatát. És mikor ez a döntés megszületett, így kerülhetett sor arra a nagyon fontos eseményre, hogy '99 végén, októberében Martonyi külügyminiszter úr, illetőleg a stabilitási egyezmény főkoordinátora, Bodo Hombach úr meghívására létrejött az első szegedi konferencia, amelyből aztán kinőtt az úgynevezett szegedi folyamat.

Hadd hangsúlyozzam, hogy a politikai szerepvállaláson túlmenően fontos és nagyon jelentős volt az az anyagi szerepvállalás, amelyet az Esély a Stabilitásra Közalapítvány életre hívása jelentett; 25 millió forinttal Szeged város önkormányzata alapította, amelyet kiegészített a Magyar Köztársaság miniszterelnöke további 350 millió forinttal. Azóta lassan elkezdődött ennek az alapítványnak a gyarapodása; túl lassan - reméljük, hogy az elkövetkező időszakban ez gyorsulni fog.

A szegedi folyamat alapvető gondolata az volt, hogy Jugoszlávia nem egy totalitariánus diktatúra, hanem van értelme annak, hogy a nemzetközi közösség ebben a helyzetben is tegyen valamit. Tehát mondjuk úgy, hogy nem totalitariánus diktatúra, csupán diktatúra, amelyben jelen vannak a szabadság kis szigetei, amelyeket meg lehet erősíteni, gyarapítani lehet. Végül is ez a konkrét stratégia eredményesnek bizonyult, és azt hiszem, sikerült meghatározó szerepet vállalni abban a demokratikus átmenetben, amelyről a korábbiakban már szóltunk. Tehát van egy konkrét következtetés, hogy lehetett erősíteni a demokrácia szigeteit, és adott esetben, mondjuk, Belorusszia esetében a nemzetközi közösség számára ennek nagyon is egyértelmű következtetései adódnak. És van egy általános következtetés is, amely szerint mindig van mozgástér, csak azt a mozgásteret meg kell találni és ki kell használni.

Magyarország egyébként összesen 102 millió eurónak megfelelő összeget ajánlott fel a stabilitási egyezmény javára. Ebből mintegy 2 millió eurót tett ki a jugoszláviai demokratikus erők támogatása, de ehhez nagyon szorosan kapcsolódott például az a projekt, amely a dunai medertisztítással összefüggő előkészületek finanszírozása volt. Reményeink szerint hamarosan ez is elindulhat.

Ahogy a polgármester úr mondotta, a szegedi folyamatot általános elismerés övezi. A világ állam- és kormányfői megtanulták kimondani Szeged városának a nevét, és ez nagyon jelentős diplomáciai eredményünk is.

A jövőről néhány szót. Magyarország vállalta, hogy az elkövetkezendő három évben évente két utókonferenciát fog rendezni a szegedi folyamat keretében; és látjuk, hogy a demokratikus átmenetnek nagyon nehéz időszaka következhet most. Tehát a tapasztalatátadás, az önkormányzatiság, a testvérvárosi kapcsolatépítés, az önkormányzati finanszírozás területén ez rendkívül jelentős lehet. És nem kell magyarázni, hogy a másik fő tevékenységi irány, a független média tevékenysége milyen fontos szerepet játszott a demokratikus átmenetben. Ennek a független médiának a konszolidálódása a demokratikus rendszer működőképességét is nagymértékben befolyásolhatja.

Tehát befejezésül: láthatjuk, hogy mit tehet egy város. Gratulálunk Szeged városának, gratulálunk Szeged vezetőinek, és gratulálunk Szeged polgárainak is, akik ezt lehetővé tették. Szeretném minden városnak a figyelmébe ajánlani, hogy a szegedi folyamat keretében vegyenek részt a testvérvárosi kapcsolatépítésben (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hiszen ez nagyon jó eszköz a magyar diplomácia számára is.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai