Készült: 2024.09.25.08:02:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

150. ülésnap (2000.06.19.), 32-34. felszólalás
Felszólaló Mécs Imre (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Honvédelmi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÉCS IMRE, a honvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, hogy méltósággal meg kell tisztelnünk azt a több mint kétszázezer magyar állampolgárt, aki aláírásával fordult a Magyar Országgyűléshez, és a Magyar Országgyűlést az alkotmány erejével arra késztette, hogy ezt a témát feltétlenül tárgyalja meg. Úgy gondolom, hogy a közvetlen demokrácia igen fontos eszközének a birtokbavételét jelenti ez, ennek a tanúi vagyunk, és úgy gondolom, hogy sokkal nagyobb tiszteletet és megértést kellene ezen állampolgárok felé nyújtani.

(15.20)

 

Ezért kérem az elnök urat, szíveskedjék felkérni azokat a képviselőket, akik itt beszélgetni kívánnak, hogy ezt máshol tegyék...

 

ELNÖK (Megkocogtatja a poharát.): Figyelmet kérnék szépen!

 

MÉCS IMRE, a honvédelmi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: ...mert ez a kérdés nagyon sok embert érdekel. Ha csak azt nézem, hogy 204 ezer magyar állampolgár írta alá az íveket - ők a hozzátartozóikkal, kedveseikkel, szüleikkel együtt több mint félmillió embert jelentenek -, a sorkötelesek száma, akik 18 és 31 éves kor között behívhatók, jóval meghaladja az egymilliót, tehát egy nagyon széles, fiatal réteget érint ez a kérdés, valamint hozzátartozóikat, családjukat, olyan fiatalokat, akiknek a munka világában kell részt venniük, tanulniuk kell, akikre igen erősen építjük a jövőnket és az Európai Unióban való részvételünket.

Úgy gondolom, hogy oda kell figyelni ezen emberek nagyon határozott megnyilvánulására, és ehhez kell igazítani a mi lépéseinket. Nem népszavazást kértek, hanem a népi kezdeményezés keretében arra kérik fel az Országgyűlést, hogy ezt a kérdést rendkívül alaposan, széleskörűen vizsgálja meg, vegye figyelembe az ő érdekeiket, az ő jövőjüket, és ennek megfelelő döntést hozzon.

Magyarországon az Országgyűlésben lévő pártok közül egyetlenegy van, amelyik tartósan és kitartóan ellenzi a hadkötelezettség igénybevételének csökkentését vagy adott esetben annak teljes megszüntetését; valamennyi többi párt előbb vagy utóbb át kíván térni, elfogadja az áttérést az önkéntes, hivatásos hadseregre. Éppen ezért rendkívül fontos lenne, ha a pártok újból megvizsgálnák a nézeteiket, és nem lépnének vissza a korábban hangoztatott álláspontjuktól, hiszen mind a mai, emelt szintű feladatoknak, az ország védelme követelményeinek, mind pedig a szövetségi rendszerben a NATO-n belüli együttműködésnek a Magyar Honvédség, a magyar fegyveres erő csak akkor tud eleget tenni, ha igen magasan képzett, megfelelően megválogatott, kitűnő személyi állománnyal rendelkezik, és azt megfelelő kiképzésben részesítik.

Jelenleg két hadsereget tart fenn az ország. Az egyik hadsereg a sorozott katonákat használja - egy meglehetősen gyenge és elégtelen kiképzés keretében, kilenc hónapon keresztül foglalkoztatja őket -, ugyanakkor a valódi katonai feladatokra, a NATO-n belüli feladatok végrehajtására egy másik hadsereget kell fenntartanunk - az sincs még kész, az is fejlődés alatt van, és az is csak részben hasznosítható.

Az ország nem elég gazdag ahhoz, hogy két hadsereget tartson fenn, és úgy gondoljuk - és így gondolja az a 204 ezer állampolgár is, aki aláírta -, hogy ez teljesen felesleges. Nekik most önmagukat kell építeni, tanulniuk kell, családot kell alapítaniuk - hiszen az országnak ezen a téren is nagyon sok problémája van -, meg kell erősödniük, és a nemzeti munkamegosztás keretében más feladataik is vannak, mint hogy söprögessék a laktanyák udvarát.

Úgy gondolom, hogy rendkívül fontos ezeknek az embereknek a véleménye, és ez egybecseng a szakemberek álláspontjával, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a tárgyalás során mindezt vegye figyelembe.

Köszönöm szépen. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  32 - 34  Következő    Ülésnap adatai