Készült: 2024.09.18.23:50:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2012.06.18.), 52-54. felszólalás
Felszólaló Dr. Budai Gyula (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  52 - 54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt képviselő úr, engedje meg, hogy két választ fogalmazzak a kérdésére. Az első válaszom az ön feltett kérdésére az, hogy igen, lehet húzóágazat a vetőmagtermelés Magyarországon. Magyarország számára az agrár- és élelmiszer-gazdaság stratégiai ágazatnak minősül. A magyar vidék és ezzel összefüggésben az egész ország sikere jelentős mértékben függ az agrárágazat versenyképességétől és jövedelemtermelő képességétől.

Ön nagyon jól idézte azokat az adatokat, amelyek jelen pillanatban a vetőmagtermelésben meghatározóak. Valóban közel 130 ezer hektáron folyik vetőmagtermelés Magyarországon. Ez egy 190 milliárd forintot felölelő piac. Magyarország az Európai Unióban a harmadik, a világon pedig a kilencedik legjelentősebb exportőrnek minősül vetőmagtermelésben. Ehhez pedig egyrészt hozzájárul az ország adottsága, a vetőmag-termelési és feldolgozási tapasztalatok, a logisztikai előnyök, és mindezek a körülmények tették a legsikeresebb ágazattá. Az is igaz, amit ön mondott, valóban ma Magyarországon közel 100 ezer hektár területet öntöznek, és ennek az öntözött területnek a növelésével a vetőmagtermelést sokkal versenyképesebbé tudnánk tenni. A magyar vetőmagok kiváló minőségűek, jól bírják a hazai klímát, és a Vidékfejlesztési Minisztérium ezért indította azt az akciót, hogy vessünk vetőmagot, vagyis egy kampányt indítottunk. Ennek pedig célja nagyon egyszerű, a magyar vetőmagok piaci arányát új fajták forgalomba hozásával... - korszerű, egészséges magyar élelmiszert szeretnénk előállítani Magyarországon.

Magyarországon a vetőmag-előállítást egy 2003. évi törvény határozza meg. A vetőmagtörvény egy kerettörvény, és a részletes szabályokat egy végrehajtási rendelet fogalmazza meg. A Vidékfejlesztési Minisztérium felismerte az ön által elmondottakat, és megkezdtük ennek a törvénynek és a végrehajtási rendeletnek a módosítását abban a szellemben, amely során szeretnénk érvényesíteni, hogy a magyar vetőmag kimagasló biológiai alap, és a vetőmag pedig nemzetstratégiai alap, illetve érdek.

Valóban igaz, hogy Magyarország jelentős lépéseket tett a kiváló, versenyképes vetőmagfajták védelmében. Ezek a vetőmagok valóban GMO-mentesek, és 2012. január 1-jétől az alaptörvény is garantálja a magyar mezőgazdaság GMO-mentességét. Ehhez járul hozzá, hogy az Országgyűlés nem olyan régen elfogadta a már régóta szorgalmazott géntörvény módosítását, amely újabb lehetőséget biztosít. Ezen új szabályok alapján Magyarország biztonságot adhat azoknak a termelőknek, akik az elmúlt időszakban jelentős mértékben vették ki a részüket a vetőmagtermelésből, ezáltal az Európai Unióban jelenleg elfogadott két GMO-s termék, a MON 810-es kukorica és az Amflora burgonya tekintetében, illetőleg amennyiben az Európai Unió újabb ilyen növények termesztésbe vonását szorgalmazná, Magyarország lényegesen előrébb tart, és ezen GMO-s termékek vonatkozásában előrébb tartunk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

A válaszom önnek, képviselő úr, hogy nemcsak (Az elnök jelzi az idő leteltét.) vezető szerepet játszunk, nemcsak húzóágazat...

ELNÖK: Államtitkár úr, ha lehet, legyen szíves befejezni.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  52 - 54  Következő    Ülésnap adatai