Készült: 2024.09.22.01:10:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2017.11.14.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, egy óriási súlyú népbetegségről van szó, rengeteg polgártársunk küzd ezzel nap mint nap. Ha csak azt nézem, hogy mennyien váltanak ki cukorbetegséggel kapcsolatos gyógyszert, akkor azt mondhatjuk, hogy 620 ezer polgártársunk van, aki ezt a patikákban kiváltja, és évente átlagosan 170 ezer beteg kap inzulinos kezeléseket. Ezek nagyon nagy számok, nagyon sokan vannak, akik valóban ezzel a betegséggel küzdenek.

Éppen ezért növeltük is a költségvetésből, az egészségügyi kasszából a cukorbetegség kezelésére szánt összegeket. Ez az összeg 2010-ben 35,5 milliárd forint volt, most ez 48,2 milliárd forint, jóval magasabb, 36 százalékos emelkedést jelent tehát, hat év alatt ennyivel növeltük a cukorbetegek támogatását. Mindemellett az is fontos, hogy a hatályos adójogszabályok szerint az 1-es és 2-es diabéteszes betegeknek adókedvezmény jár. Abban az esetben, ha gyermekük is van ‑ (Zaj. ‑ Az elnök csenget.) köszönöm, elnök úr ‑, akkor emelt összegű családi pótlékra számíthatnak, illetőleg az állam a gyógyszerkiadásaikat is kívánja támogatni, ennek egy részét is kívánja fedezni; 55 százalékos a gyógyszertámogatás, az állami illetőségű gyógyszertámogatás a diabétesz esetében, de egy kiemelt indikáció esetében ennél jóval nagyobb. Tehát ez az 55 százalék csak az alap, ennél magasabb is lehet az az összeg, amit a kormány áll, ezért is emeltük 36 százalékkal a cukorbetegek gyógyítására szánt gyógyszerek állami támogatását.

Ahogy képviselő úr is utalt rá, a cukorbetegség egy része, amelyik nem örökölt, megelőzhető különböző életmódbeli változásokkal, ezen életmódbeli változásokban viszont radikálisan lépett előre a kormányzat, hiszen egyrészről az egészséges ételek népszerűsítése, könnyebb hozzáférhetősége szempontjából népegészségügyi termékadóval, a transzzsírsavak visszaszorításával igyekeztünk a megelőzés érdekében hathatós lépéseket tenni. Segíti mindenki számára az egészséges ételek választását, ha ez a készlet bővül a boltok polcain, az egészségtelen ételeket pedig vissza tudjuk szorítani egyrészt a boltokban is. (Folyamatos moraj. ‑ Az elnök csenget.) Ezt a célt szolgálja a chipsadó, másrészről pedig a közétkeztetésben is ezt szolgálja a menzarendelet módosítása.

A mindennapos testneveléssel nemcsak azt értük el, hogy közel 1,2 millió gyerek minden hétköznap sportol Magyarországon, hanem azt is elértük, hogy nincs az Európai Unióban olyan ország, ahol a gyerekek többet sportolnának, mint Magyarországon. Ma testmozgásban az Európai Unión belül Magyarország a nemzetközi felmérések szerint az első, itt mozognak a legtöbbet a gyerekek. Mindemellett fontos az egészséges táplálkozás az iskolákban, a lelki egészség és a személyi higiéné, éppen ezért mindezeket tanrendbe is építettük. Száműztük minden magyar iskolából, az iskolai büfékből a chipsadó hatálya alá eső termékeket, a kólákat, a chipseket, a különböző túlcukrozott üdítőket, és nemcsak az iskolai büfékből (Az elnök csenget.), de az iskolai étel- és italautomatákból is száműztük ezeket.

Vannak pozitív tendenciák is, így például az érszűkülettel kezelt diabéteszes betegek száma vagy az emiatt elvégzett amputációk száma is most már tendenciaszerűen csökkent az elmúlt hét esztendőben. Vannak modellprogramjaink: az egyik az úgynevezett HAPPY-program, amelyik az iskolai vízfogyasztást népszerűsíti, hogy a gyerekek egyrészről igyanak folyadékot, de ne kólát vagy más cukrozott üdítőitalt igyanak, hanem vizet; a „Startolj reggelivel!”, hogy mindenki szokjon hozzá, hogy reggel reggelivel indítja a napot, mert így egészséges; a Merőkanál-program szintén a legjobb példákat próbálja felmutatni az iskolai közétkeztetésben, és a Mintamenza-program, amelyben az egyes konyhák, az egyes ételszállítók egymással is versenyezhettek, hogy ki tud egészséges (Az elnök csenget.), de ugyanakkor finom ételeket is a gyermekek asztalára tenni.

Fontos, hogy ennek a körülményeit is megteremtsük, a testmozgásnak, az egészséges életmódnak, éppen ezért indította el a kormány 2014-ben azt a programját, amely minden egyes esztendőben tornaterem-építésre is 3 milliárd forintot szán, és uszodaépítésre is 3 milliárd forintot szán. Ennek az úgynevezett köznevelési infrastruktúra-fejlesztési programnak az első ütemében 27 tornaterem épül Magyarországon, és 25 uszoda készül el. Ezek nagyrészt hónapokon belül befejeződő beruházások, éppen ezért döntött a kormány a második ütemről is, amelyben 26 uszoda és 20 tornaterem fog épülni, szintén a magyar gyerekek egészségét szolgálva.

A cukorbetegek szervezeteit pedig ezen a héten kétszer is szeretettel várjuk az EMMI-ben, több területen ‑ oktatási, egészségügyi területen ‑ egyaránt tartunk konzultációkat, hogy minél inkább tudjuk segíteni a magyar cukorbeteg embereket és a cukorbeteg gyermekek családjait is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai