Készült: 2024.04.26.05:14:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2017.11.14.), 16. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Egy nemzet sikere sok tényezőből áll össze, például abból, hogy az anyaországi magyarság miként tekint a határon túli magyarságra, erőforrást vagy tehertételt lát‑e benne. Azt gondolom, e tekintetben a jelenlegi magyar kormányzat 2010-ben egy egyértelmű állásfoglalást tett, amit a Magyar Országgyűlés kormányzati többsége támogatott ‑ köszönet illeti önöket ezért.

A múlt hét a nemzetpolitikának lényegében a nagy hete volt, egyszerre ülésezett a Magyar Diaszpóra Tanács és a Magyar Állandó Értekezlet, amely fórumok alkalmasak voltak arra, hogy egyrészt összefoglaljuk a 2010 óta a nemzetpolitikában elért eredményeket, másrészt pedig meghatározzuk azokat a feladatokat, amelyek a következő években előttünk állnak.

Azért is fontos erről beszélni, és azért is fontos arról beszélni, hogy 2010-ben a jelenlegi magyar kormányzat Orbán Viktor vezetésével újra a nemzetépítés és -egyesítés útjára lépett (Zaj. ‑ Az elnök csenget.), mert 2004-ben a jelenlegi ellenzék alapvetően baloldali pártjai nem kevesebbet követtek el, mint testvérgyilkosságot. 2004. december 5-én testvérgyilkosságot követett el az akkori baloldal a kom­munisták utódpártjával karöltve, amikor lemondott több millió magyar honfitársunkról, akik nem saját döntésükből, hanem a történelmi kényszerből vesztették el jogi kötöttségüket a magyar államhoz, és a magyar állam ezt egészen 2010-ig nem volt hajlandó felülírni. Azt gondolom, hogy itt újra köszönet illeti a kormányzó többséget támogató parlamenti pártokat, a Fidesz-t és a KDNP-t, hogy megadta az elégtételt a határon túli magyarságnak.

A nemzet sikere jelentősen függ attól, hogy jó anyaországként éljük‑e a mindennapjainkat és teljesítjük‑e a kötelességeinket is, ezért 2010 óta a nemzetegyesítésről szóltak a döntéseink, aminek következtében ma már elmondhatjuk, hogy 2010-hez képest egymillió új magyar nemzettársunk, egymillió új állampolgárunk van; talán nem is új állampolgárnak, hanem visszahonosított állampolgárnak kellene őket neveznünk.

Az elkötelezettség ebben a tekintetben megkérdőjelezhetetlen, és ennek az egyik fontos aspektusa, hogy olyan társadalompolitikát és olyan nemzetpolitikát folytassunk (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.), ami az identitás erősítésében a legfontosabb aspektusokra, például az oktatásra koncentrál. Ezért engedje meg, képviselő asszony, hogy csak három konkrét programot említsek: egyrészt a „Szülőföldön magyarul” programot, amelynek keretében magyar iskolába járó gyerekek személyre szóló támogatást kapnak a magyar államtól a magyar adófizetők által befizetett adóforintoknak köszönhetően; a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot, amelynek első ütemében 76 új óvoda és bölcsőde épült, és több mint 200 intézmény újult meg a Kárpát-medence más-más országaiban, ott, ahol jelentős számban él magyar kisebbség, és 77 új óvoda és bölcsőde építésére, valamint további 217 felújítására kerül sor a következő időszakban.

Ezeknek az intézkedéseknek a legfontosabb célja, hogy biztosítsák a külhoni magyarság gazdasági megerősödését és a szülőhelyen való érvényesülést, ezért egy soha nem látott mértékű gazdaságfejlesztési programot indítottunk el, amelynek következtében százmilliárd forintnyi beruházás, gazdasági fejlesztés indul meg. 2017 így a magyar családi vállalkozások éve volt a Kárpát-medencében, 2018 pedig a külhoni magyar családok éve lehet.

Végezetül engedje meg, képviselő asszony, hogy egy nagyon fontos kezdeményezésre, a Minority SafePackre is felhívjam a figyelmet, amely bár a magyar kisebbségek számára is nagyon jelentős jogérvényesítést és jogszerzési lehetőséget jelent, a kisebbségi érvényesülés lehetőségét nyitja meg. A Magyar Állandó Értekezlet záródokumentumában az ott részt vevő külhoni képviseletet biztosító szervezetek pont arra kérték a részt vevő szervezeteket, hogy minél inkább segítsenek ennek a kezdeményezésnek az ismertetésében, annak érdekében, hogy minden európai kisebbség a saját kultúrájában, a saját anyanyelvében boldogulhasson azokban az országokban, ahol él, és ehhez minden joga adott legyen.

A magyar kormány elkötelezett emellett. Engedje meg, hogy az Európai Tanács parlamentjében elvégzett munkájukat ezúton is megköszönjem a kormány nevében. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai