Készült: 2024.05.07.14:03:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (1998.10.20.), 377. felszólalás
Felszólaló Zsikla Győző (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:  Előző  377  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló törvény módosításával a Pénzügyminisztérium szándéka a költségvetési bevételek reálértékének megőrzése érdekében a jövedéki adók valorizálása. E módosításokból most csupán két területről kívánok szólni. A borpárlat, valamint a gyümölcspálinka adója a tervezet szerint több mint 20 százalékkal emelkedik, tehát itt már nem valorizációról van szó, ezen belül a bérfőzetők részére évente 100 hektoliterfokig biztosított mennyiségnél igénybe vehető kedvezőbb jövedéki adó mértéke viszont már 28 százalékra emelkedik, amit drasztikus adóemelésnek lehet tekinteni.

A valódi gyümölcsből készült pálinkák tartalmaznak az emberi szervezet számára hasznos anyagokat is, szemben a tiszta szeszből előállított aromás alkoholtermékekkel, melyek kiváltképp rombolják az emberi egészséget, a fogyasztók egészségét, ezért a jövedéki adóban az adókedvezményt az előbbi termékeknél szerintem inkább fokozni kellene, szemben a mostani javaslattal. Fontos lenne, hogy a minőségi termék előállítását ösztönözzük, hangsúlyozom: elsősorban a fogyasztók érdekében, és később az egészségügy területén esetleg megtérülne ez az ösztönzés.

Sajnos, a javaslat az európai uniós szabályokhoz való közelítés alapján nem így javasolja a törvényben. A valorizációs igénynek majdnem háromszorosára emelkedik - mint említettem - a bérfőzetők részére biztosított 100 hektoliterfok mennyiségig terjedő kedvezményes jövedéki adózás. Mivel ez elsősorban a kistermelőket érinti, ezzel az emelési mértékkel nem értek egyet. Felhívom a Pénzügyminisztérium figyelmét, hogy az EU-s szabályokhoz való közelítést talán célszerűbb lenne előbb a termelők számára kedvezőbb EU-szabályoknál megkezdeni és nem a számukra kedvezőtlenebbeknél.

Tudom, hogy az utóbbival - tehát a 100 hektoliterfokig terjedő kedvezménnyel - sokan visszaéltek, és el lehet fogadni, hogy ezért történik itt változtatás, de szerintem a megoldás ebben a körben nem az adó emelése, hanem a kedvezményes adózású mennyiség csökkentése lenne, hiszen szerintem nincs arra szükség, hogy 50 fokos pálinkánál számítva személyenként 200 liternél határozzuk meg a saját fogyasztásra kedvezményesen főzethető pálinka mennyiségét. Tehát nem az adókedvezmény csökkentése, hanem a saját fogyasztásra szánt, kedvező adózású mennyiség csökkentése volna ebben az esetben a megoldás.

Meg kell említenem, hogy a jövedéki adó emelésénél szerintem van egy ésszerű határ, mely fölött a költségvetés bevételei nem emelkednek, ugyanis a termék előállítási költsége és a fogyasztói ára között az adó miatt már olyan nagy a különbség, hogy a feketegazdaság és az illegális kereskedelem irányába hat, az növekszik emiatt. A jövedéki termékeknél ez a helyzet szerintem már fennáll, ezért az adóemelés helyett az e termékek forgalmazása ellenőrzésének fokozása biztosíthatná a költségvetés magasabb bevételeit.

A mezőgazdasági termékek előállításához felhasznált gázolaj jövedéki adójának visszatérítésével kapcsolatban a következőkre hívnám fel a figyelmet. A visszatérítés mértéke eddig 44,3 forint volt, a javaslat szerint 49,2 forintra emelkedik, ami valóban a gázolaj jövedéki adója emelésének, valamint a jövő évre tervezett infláció mértékének felel meg. De ennek ellenére ezt kevésnek tartom. Hiszen mindebből az derül ki, hogy a tervezet még a Horn-kormány által meghatározott támogatási mértékkel számol, ami viszont, láthatjuk, hova juttatta a mezőgazdaságot. Ezért benyújtottam egy módosító javaslatot, melyben javaslom ezt az összeget 55 forintra fölemelni. Úgy gondolom, hogy a mezőgazdaságnak ígért prioritás legalább egy ilyen minimális mennyiségű kedvezményt kell hogy takarjon. Ezért kérem a képviselőtársaimat, és kérem a minisztériumot, az előterjesztőt is, hogy ezt a módosító javaslatot szíveskedjen támogatni.

Mivel a törvény a visszaigénylés módjának szabályozását a kormány hatáskörébe utalja, javasolnám a kormánynak, hogy a jelenlegi szabályt egyszerűsítse, ugyanis jelenleg annyira bonyolult - elsősorban a kistermelők számára -, hogy emiatt nagyon sok kistermelő nem tud élni a lehetőséggel, vagy inkább nem él a lehetőséggel - mint ahogy ez az előbbiekben is elhangzott. Javasolnám, hogy ne is adó-visszatérítésről, hanem adóengedményről beszéljünk.

Elgondolásom szerint a gazdajegyzőknek kellene a megművelt területek után kedvezményes üzemanyag-vásárlásra jogosító - nevezzük jegyeknek - jegyeket kiadni a termelőknek. A visszaélések elkerülésére a jegyen fel lehetne tüntetni a termelő nevét, adószámát, a terület helyrajzi számát s a többi, majd a vásárlás során az üzemanyagszámla egy példányát a benzinkút még csatolná ehhez a jegyhez, így abszolút ellenőrizhető lenne az egész rendszer. Ha jobb javaslat van, természetesen annak is örülnék, de hogy a jelenlegi nem jó, azt bizonyítja - ahogy mondom -, hogy sok kistermelő inkább nem is él ezzel a lehetőséggel, pedig tudjuk, hogy nem azért, mert nem volna szüksége erre a pénzre.

Végezetül még egyszer azt hangsúlyoznám, hogy a jövedéki adó hatálya alá tartozó termékeknél fokozottan igaz az a tétel, miszerint itt már nem az adó emelése, hanem a forgalmazás ellenőrzésének növelése növelheti csak a költségvetés bevételét. Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  377  Következő    Ülésnap adatai