Készült: 2024.09.19.15:57:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 184. felszólalás
Felszólaló Márton Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRTON ATTILA, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha a bizottsági vita során elhangzottakat egyetlenegy mondatban kellene összefoglalni, akkor azt hiszem, talán azt lehetne kijelenteni, hogy ha annak idején Írországban is egy ilyen egyoldalas 12 pont került volna az asztalra, akkor Írország valószínűleg ma is az Európai Unió sereghajtója lenne gazdasági szempontból.

De miért is lehet elmondani a bizottsági vita alapján ezt a sommás összegzést? Felvetődött a vitában, hogy bizony már 12 esztendeje annak, amikor is elkészült a magyar iparpolitikai koncepció, amelynek a valós helyzethez, a jelenlegi helyzethez, az európai uniós csatlakozásunk utáni állapothoz történő aktualizálása, átdolgozása mind a mai napig nem történt meg. S mi azt látjuk a legnagyobb problémának, hogy időnként vannak különböző felvetések, a kormányoldal képviselői és a gazdasági tárca vezetése nagyszerű ötletekkel állnak elő, de konkrétumok, kézzelfogható, megvalósítható programok ezekből az ötletekből igazából nem állnak össze.

A legnagyobb problémát abban láttuk, hogy igazából nem jelenik meg egy egységes gazdaságpolitikai szemlélet. És érdekes módon ez például a kormánypárti képviselők hozzászólásában is elhangzott, csak szeretnék utalni Szalay Gábor képviselő úr hozzászólására, aki azt mondta, hogy igen, most van egy ilyen konszenzusteremtő elképzelési javaslat, amiből most országgyűlési határozati javaslat születne, és tulajdonképpen tervezés alatt áll a versenyképesség javításával összefüggő koncepció is, de az majd valamikor később fog az asztalra kerülni. Mi úgy látjuk, hogy a kormánynak igenis egy egységes szerkezetű, valóban átgondolt, és konkrét anyagokkal, elemzésekkel, háttérszámításokkal megtámogatott javaslatot kellett volna ide behoznia az Országgyűlés elé, és ebben az esetben lett volna miről konkrétan beszélni és konkrétan tárgyalni.

A legnagyobb problémát, hogy csak néhány dolgot emeljek ki, mi a kis- és középvállalkozások esetében látjuk. Nem igazán tudunk azonosulni azokkal a kormánypárti hangzatos szlogenekkel és hirdetésekkel, melyek szerint robog a magyar gazdaság. Lehet, hogy robog, csak erről a robogó szerelvényről egyre többen hullanak le, mert már nem győznek, nem bírnak rá kapaszkodni - ezek pedig a kis- és középvállalkozók. Ebben az országgyűlési határozati javaslatban - és ezt kritikaként elmondtuk a bizottsági ülésen is - nem látunk semmilyen olyan konkrét, valós, kézzelfogható intézkedési tervet vagy programot, amely a 12 pont mögött szerepelne, amely a kis- és középvállalkozások versenyképességének javítását szolgálná; és nem látjuk a kis- és középvállalkozások elképesztően rossz tőkehelyzetének javítását vagy az erre irányuló kormányzati lépéseket.

(Dr. Kóka János MSZP-s képviselőkkel beszélget.)

És teljesen véletlenül, úgy gondolom, pont az egyik mai gazdasági lapban jelent meg egy cikk - ha a miniszter úr is egy kicsit tud figyelni, akkor mutatom önnek is (Felmutatja az újságot.) -, amely a kis- és középvállalkozások katasztrofális helyzetéről szól, a kis- és középvállalkozások katasztrofális támogatási rendszeréről szól. És sajnos a 12 pontból hiányoljuk továbbra is, hogy a kis- és középvállalkozásokról alig esik szó, a helyzetük javításáról alig esik szó; konkrétumok nem találhatók ebben az anyagban, annak ellenére sem, hogy egyébként mindenki nagyon jól tudja, hogy a hazai foglalkoztatás 70-75 százalékát a kis- és középvállalkozások adják.

Tehát ha valakiknek a helyzetén valóban javítani kellene, hogy a gazdaságban a gazdaság szereplői azt érezhessék, hogy valóban fejlődik az ország, és nem csak a multinacionális cégek fejlődnek, akkor mindenképpen foglalkozni kellene a kis- és középvállalkozások fejlesztésével, támogatásával, versenyképességük javításával.

Ezekre a feladatokra hiányoljuk a konkrét programokat. És még egyszer mondom: ha az ír példával szeretnénk élni, akkor Írország ma nem ott tartana, ahol, ha a nemzeti konszenzust nekik is ilyen 12 pontban felsorolt egy- vagy másfél oldalas anyag alapján kellett volna megtenniük. Úgyhogy ezért is volt az (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hogy a bizottságban 12 ellenszavazattal nem támogattuk ennek az országgyűlési határozati javaslatnak az általános vitára való alkalmasságát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai