Készült: 2024.09.21.23:24:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2005.03.09.), 8-12. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:29


Felszólalások:  Előző  8 - 12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Kudarc, kilátástalanság, koncepciótlanság, avagy a becsapott önkormányzatok - hallhattuk egy évvel ezelőtt itt a parlamentben a Fidesz által kezdeményezett vitanapon. “Lendületesen lefelé a lejtőn - nagy bajban az önkormányzatok!ö - ez a mai vitanap címe. A kormány képviselői már utaltak arra, hogy mi ezzel a megállapítással vagy sugalmazással nem értünk egyet, de azért az ördög nem alszik, és elkezdtük lapozgatni a megyei és a helyi sajtót, hogy ugyan azok a képviselőtársaink, akik ezt a vitanapot ily módon kezdeményezték, vajon hogyan nyilatkoznak az otthoni dolgaikról, milyen megállapításokat tesznek a saját önkormányzataik működéséről. Csak néhány kiragadott példáról van szó, ezt hosszan lehetne még természetesen sorolni.

Debrecen példája: egymilliárdos állami támogatással ötmilliárdért kongresszusi központ épül, jégcsarnok épült 750 millió forintért, elkészült a villamospálya rekonstrukciója. Balatonfüreden ötmilliárd forintért a reformkori városközpont felújítása történik állami támogatással (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ne szórakozz!), kongresszusi palota... (Taps, derültség, moraj a Fidesz padsoraiban. - Dr. Áder János: Itt van a polgármester!)

(9.40)

Tisztelt Képviselőtársaim! Erről a polgármesterek nyilatkoztak a helyi lapokban. (Balla György: Ez ígéret volt!) Erről a polgármesterek nyilatkoztak a helyi lapokban, ezt nem mi találtuk ki, keressék meg önök is. (Közbeszólások és derültség a Fidesz padsoraiból, többek között: Ez órási! - Egészen elképesztő!)

ELNÖK: (Megkocogtatja a csengőt.) Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenkinek lesz lehetősége akár megcáfolni is az elhangzottakat. (Dr. Áder János: Vigyázzon, mert ránk szakad a födém! - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból, Kovács Tibor felé: Miről beszélsz?) Kérem, képviselő úr, folytassa!

KOVÁCS TIBOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Edelényben megszűnik a szemétszállítás díja; Kaposvárott élményfürdő épül 1,4 milliárd forintért, 5 milliárd forintért egyetemi fejlesztés valósul meg; Szarvason sportcsarnok átadására került sor (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Ne az újságot olvassátok! - Dr. Áder János: Már az előbb abba kellett volna hagyni! Egyre rosszabb!), 1 milliárd forintot nyert az önkormányzat a város fejlesztésére.

Tisztelt Képviselőtársaink! Ezek a számok nem arra utalnak, mintha az önkormányzatok valóban azon a lejtőn lennének, amit önök emlegettek. Még egyszer szeretném hangsúlyozni (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból, többek között: Nem sikerült felkészülnötök a vitára! - Balogh József: Mit kiabáltok? Hallgassátok már meg! - Dr. Áder János: Nem kell itt hazudozni!) Még egyszer szeretném hangsúlyozni: ezt önök nyilatkozták a helyi sajtóban, nem mi mondjuk. (Balogh József: Hallgassátok végig! - Dr. Áder János: Lehet, hogy téged nem zavar!)

Én azt szeretném kérni önöktől, hogy a mai vitanap ne értelmetlen vádaskodásokról szóljon… (Balogh József az elnök felé: Utasítsa rendre a kiabálókat, legyen szíves! - Derültség és taps a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Orvost!)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban megkérem önöket, hogy az előadót hallgassák végig, utána mindenkinek megadatik, hogy akár meg is cáfolja a hozzászólót, de annak, azt hiszem, nincs értelme, hogy egymás szavába kiabáljunk.

Kérem, képviselő úr, folytassa!

KOVÁCS TIBOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Én megértem képviselőtársaimat, hogy fel vannak ezen háborodva, mert hiszen ezek az adatok nem támasztják alá azokat az állításokat, amelyeket önök itt próbálnak sugalmazni a parlamentben. (Dr. Áder János: Az a jó!)

Egy vitanap keretében sort kellene kerítenünk arra is, hogy elemezzük az önkormányzatok elmúlt 15 évét. Természetesen nincs mód minden tekintetben felsorolni az elért eredményeket, csak néhány dolgot szeretnék kiemelni. Mindenképpen elmondhatjuk azt, hogy az önkormányzati rendszer a demokrácia olyan alapintézménye, ahol elkezdtük megtanulni a demokratikus működést, a demokratikus döntéshozatalt és a felelősséget, amivel tartozunk a választóinknak, és amit számon is kérnek rajtunk.

Elmondhatjuk azt, hogy nincs olyan önkormányzat, ahol az elmúlt 15 évben a szolgáltatások színvonala ne javult és ne változott volna. Természetesen nem gondoljuk azt, hogy minden rendben van, és nincsen szükség változtatásokra.

Erről döntött egyébként a kormányprogram elfogadásakor is az új kormány, és 2002-ben meghatározta azokat az új irányokat, amelyeket meg kívántunk valósítani. Ezek célja elsősorban az volt, hogy megfelelő és magas színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani az önkormányzatok a településen élőknek, illetve függetlenül attól, hogy milyen nagyságú és lehetőségű településen élnek az emberek, ne érje őket e tekintetben hátrányos megkülönböztetés.

Tehát melyek voltak azok a legfontosabb célok, amelyeket a kormányzat megfogalmazott? Egyrészt korszerű, ügyfélközpontú közigazgatás elérése. A korszerűsítés elvei pedig a következők voltak: a települési autonómiák megerősítése - mi erről nem olyan módon gondolkodunk, mint ahogy például Varga Mihály képviselő úr nyilatkozott a hét végi konferencián, bármennyire próbálják ezt most már letagadni, és másként beállítani. A szó szerinti jegyzőkönyvek egyébként rendelkezésre állnak.

A második ilyen terület: a kormányzati hatáskörök decentralizációja, illetve az önkormányzati feladatok áttekintése és felülvizsgálata. A harmadik pedig: új feladatellátási formák megteremtése, amelyek segítik az önkormányzatokat az egyes feladatok ellátásában. A következőkben erről a három dologról szeretnék kicsit részletesebben beszélni.

A kormány képviselői már részletesen szóltak azokról a konkrét számadatokról, amelyek például az elmúlt évhez viszonyítva az önkormányzati források növekedéséről számolnak be. Én csak két tételt szeretnék kiemelni. Az állami támogatások és átengedett bevételek összességében mintegy 8 százalékkal növekedtek az elmúlt évhez képest. Ezt egészítik ki egyébként az európai uniós forrásból rendelkezésre álló mintegy 55 milliárd forint, illetve a hazai forrásból, a költségvetés forrásaiból fejlesztési célokra rendelkezésre álló források. Ez mindent összevetve mintegy 11 százalékos forrásnövekedést jelent az önkormányzatoknál.

Kétségtelen tény, tisztelt képviselőtársaim, hogy a legnagyobb problémát és gondot a bérek finanszírozása jelenti az önkormányzatoknál. Az az állítás abszolút nem állja meg a helyét, hogy ennek nagy részét az önkormányzatoknak kell finanszírozniuk. Inkább fordított a helyzet: a kisebbik tétele az, ami az önkormányzatokat terheli, a nagyobb részét a költségvetés normatív módon odaadja az önkormányzatoknak. Ugyanakkor belátható az is, hogy semmilyen más olyan eszköz nincs az önkormányzatok, illetve a kormányzat kezében, amivel a hatékonyság növelését tudnák ösztönözni.

Jelentősen növekedtek azok a decentralizált források, amelyekkel a regionális területfejlesztési tanácsok rendelkeznek. Itt követjük azt az európai uniós direktívát, amely abba az irányba mutat, hogy helyben szülessenek meg a döntések, helyben dönthessék el azt, hogy hol és milyen fejlesztésekre van szükség. Itt közel 60 milliárd, pontosabban 57,1 milliárd forint áll a regionális területfejlesztési tanácsok rendelkezésére.

Az önkormányzati önállóság biztosítása nyilvánvalóan úgy képzelhető el, hogy a szükséges forrásokat biztosítjuk a működéshez. Az MSZP-frakció támogatásával jó néhány olyan normatíva bevezetésére került sor az ez évi költségvetésben, amelyek korábban nem voltak, de az önkormányzati feladatok megoldásában segítenek. Erről már részletesen beszélt a belügyminiszter asszony is.

Csak szeretnék kiemelni ezek közül néhányat: ilyen a tömegközlekedési feladatellátáshoz történő hozzájárulás mintegy 15 milliárd forinttal; a települési önkormányzatok szilárd burkolatú útjainak felújításához rendelkezésre álló források - mindent egybevetve, a saját forrásokkal együtt ez mintegy 35 milliárdos fejlesztést tesz lehetővé (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hol?), természetesen azokkal a determinációkkal együtt, amiről a miniszter asszony beszélt. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Gazdálkodj okosan!)

Hogy az önkormányzatok egyetlen fillért se veszíthessenek el az európai uniós forrásokból, mintegy 7 milliárd forint önerő-kiegészítés áll rendelkezésre a költségvetésben. Úgy gondolom, hogy ez elegendő forrás ahhoz, hogy az önerőt biztosítsa az önkormányzati pályázatokhoz.

Kiegészítette ezt a címzett és céltámogatások rendszere, amely 2002-2004 között mintegy 200 milliárd forintos fejlesztést indított el az egyes önkormányzatoknál. Természetesen lehet arról vitatkozni, hogy a központi beruházásoknak ez a leghatékonyabb megvalósítási módja, de erről nyilvánvalóan ezen a vitanapon még ejthetünk szót.

Tehát összességében elmondhatjuk azt, hogy a működési kiadások tekintetében az önkormányzatoknak valóban vannak problémái és nehézségei, de a fejlesztési források az elmúlt évekhez képest jelentősen növekedtek. Ebből jelentős fejlesztéseket valósíthatnak meg az önkormányzatok.

A másik terület a decentralizáció, illetve a feladatok felülvizsgálata. Egyrészt szeretném emlékeztetni képviselőtársaimat arra, hogy az elmúlt évben elfogadtuk - 49 év után éppen időszerű volt - az új közigazgatási hatósági eljárásról szóló törvényt, amelynek a célja az, hogy az önkormányzatok a lakóiknak megfelelő színvonalú és hatékony szolgáltatást tudjanak nyújtani.

Ismert az a tény is, hogy az elmúlt 15 évben számos jogszabály számos feladatot rótt az önkormányzatokra, amelyekhez a forrásokat nem minden esetben biztosította a mindenkori kormányzat.

(9.50)

Úgy gondoljuk, hogy ezek némelyike átgondolatlan is volt, így fontosnak tartjuk, hogy folytatódjon az a deregulációs folyamat, amelyet a költségvetés tárgyalásakor már elindítottunk. Arra gondolunk, hogy felül kell vizsgálni azokat az önkormányzati feladatokat, amelyeket a kistelepülési önkormányzatok vagy szakember hiányában, vagy a feltételek hiánya miatt egyszerűen nem tudnak ellátni, és nem tudnak ezeknek a kihívásoknak megfelelni.

Végül szeretnék mondani néhány gondolatot az önkormányzati társulásokról. Erről részletesen szólt a miniszter asszony. Nem tekintjük ezt olyannak, amely minden bajra, problémára megoldást nyújt, de mindenképpen lehetőséget teremt az önkormányzati önállóság mellett arra, hogy bizonyos feladatokat szövetségben, társulás formájában lássanak el az önkormányzatok. Senki nem gondolt arra, hogy ezt erőszakosan kényszerítenénk az egyes önkormányzatokra, de meggyőződésünk, hogy ezen az úton haladva jelentős eredményeket tudunk elérni.

Ugyanakkor szeretném itt felhívni a kormányzat figyelmét is arra, hogy ez a szabályozás bizony nem egyszerűen áttekinthető és nem minden tekintetben rugalmas. Csak egy példát említenék: ha az oktatási normatívák felhasználása tíz-tizenkét önkormányzat összefogásával sem valósítható meg, akkor célszerű lenne a szabályozásban egy olyan rugalmasságot tenni, ami az egyedi önkormányzati helyzetek megoldására is lehetőséget teremtene. Mindenképpen szükséges ezzel a problémával foglalkozni. Nem könnyű megtalálni azt a szabályozási módszert, amely minden önkormányzat számára elfogadható és eredményre vezet, de ahhoz, hogy a hit és a bizalom ezekben a társulásokban megerősödjön, ilyen szabálymódosításokra mindenképpen szükség van.

Még egy dologra szeretnék emlékeztetni. Az utóbbi napokban felerősödött a vita a különböző adóreformokról és adómódosítási elképzelésekről. Mi csak egy olyan változtatási rendszert tudunk elfogadni, amely az önkormányzatok számára nem jelent hátrányos finanszírozási lehetőséget. Inkább abban kell gondolkodni, hogy kibontakoztassa az önkormányzatoknak az egyedi megoldási lehetőséget, és lehetőséget teremtsen az önkormányzatoknak új finanszírozási források bevonására.

Összegezve és nem elvéve képviselőtársaim elől a szót: szeretném kérni a képviselő urakat, hogy ne vádaskodásokkal és egymásra mutogatással teljen el a mai nap úgy, ahogy azt az utóbbi vitanapokon már megszoktuk, hanem pontosan annak érdekében, hogy az önkormányzatokon tudjunk segíteni, és az önkormányzati problémákat tudjuk megoldani, olyan megoldási javaslatokat fogalmazzanak meg, amelyekre - mint ahogy a belügyminiszter asszony is nyilatkozott már e tekintetben - a kormányzat fogadókész.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  8 - 12  Következő    Ülésnap adatai