Készült: 2024.09.22.09:28:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2011.05.17.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány hivatalba lépése után gazdaságpolitikai fordulatot hirdetett meg. A 2002-ben elkezdődött felelőtlen gazdaságpolitika következtében az államadósság a GDP alig 50 százalékáról 80 százalék fölé kúszott. A kezdeti költségvetési expanzió, valamint az azt követő megszorítások rossz szerkezetben valósultak meg, és rontották a gazdaság növekedési potenciálját. Ennek következtében az elmúlt évtizedben Magyarországon a felzárkózás megtorpant, gazdasági lemaradásunk a fejlett országokhoz képest nem csökkent, régiós versenytársaink megelőztek minket. A növekvő fiskális kockázatok miatt az ország külső adósságának devizaszerkezete is igen kedvezőtlenül változott.

A kormány által elindított gazdaságpolitikai fordulat a magyar gazdaság versenyképességének és növekedési potenciáljának erősítését célozza meg. Ezt szolgálta az adórendszer egyszerűsítése, az alacsony kulccsal működtetett arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetése, a munkahelyteremtésben legfontosabb szerepet játszó kis- és középvállalkozások terheinek csökkentése a társaságiadó-kulcs leszállításával, és ezt fogja erősíteni az állami kiadások megkezdett, növekedésbarát átalakítása, a munkavállalás ösztönzése irányába tett lépések. A Széll Kálmán-terv és az erre épülő konvergenciaprogram végrehajtása már középtávon is érezhető növekedési többletet, a foglalkoztatás bővülését, az államháztartási hiány és az államadósság fenntartható és tartós csökkentését fogja eredményezni.

A meghirdetett strukturális átalakulásokat mind a pénzügyi elemzők, mind a nemzetközi szervezetek jó irányba tett lépésnek értékelték, 2011 első negyedévében a magyar gazdaság négy éve nem tapasztalt ütemben, 2,4 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához képest. Az Európai Bizottság legfrissebb, tavaszi előrejelzése a konvergenciaprogram óvatos, 3 százalék körüli növekedési prognózisától csak kissé, kevesebb mint 0,5 százalékponttal alacsonyabb gazdasági növekedést vetít előre 2011-2012-re.

Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország 2004, vagyis európai uniós tagságunk kezdete óta túlzotthiány-eljárás alatt áll, mint azt ön is tudja, mivel folyamatosan megsértette a költségvetési hiányra és az adósságra vonatkozó szabályokat. A kormány ennek az állapotnak véget kíván vetni, és a kitűzött határidőben, 2011-ben fenntartható módon szünteti meg az államháztartás úgynevezett túlzott hiányát. Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése sem vonja kétségbe ennek megvalósíthatóságát. Az államadósság csaknem a konvergenciaprogramban várthoz hasonló mértékben csökkenhet a Bizottság szerint, és bár 2012-re, főként a költségvetési konszolidációs intézkedésekhez társított végrehajtási kockázatokra hivatkozva a kormányzati hiánycélnál nagyobb deficit-előrejelzést publikáltak, de azt is tartalmazza a szöveges értékelésük, hogy amennyiben a végrehajtási kockázatokat sikerül kiküszöbölni, és minden intézkedés hatása a tervezett mértékben érvényesül, akkor a hiány 2012-ben az elvárt küszöbszint, a GDP 3 százaléka alá csökkenhet.

Ami pedig a honvédséggel kapcsolatos észrevételeit illeti, arra szeretném fölhívni a figyelmét, hogy jó lett volna, ha az ön minisztersége idején a honvédségre, a honvédelemre több gondot, több figyelmet fordítottak volna, mert akkor ezek a problémák meg még számos olyan probléma, ami a jelenlegi fiskális rendszerben az államadósság csökkentését kényszeríti ki az új magyar kormánytól... - most nem kellene végrehajtani. Tehát számon kérni nem rajtunk kell, képviselő úr, ezeket a problémákat, hanem önöknek kellett volna ezt a korábbi években megfelelő módon kezelni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai