Készült: 2024.09.21.15:47:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

137. ülésnap (2004.03.30.), 45-47. felszólalás
Felszólaló Németh Erika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Emberi jogi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  45 - 47  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ERIKA, az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság március 23-i ülésén tűzte napirendre a foglalkoztatással összefüggő egyes törvények módosításáról T/9288. számon beterjesztett javaslatot. Ez a javaslat a munka törvénykönyvét, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvényt, a munkavédelemről, a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvényeket, valamint a foglalkoztatás elősegítéséről szóló törvényt módosítja, többnyire a távmunkával összefüggésben.

A bizottság meghallgatta az előterjesztő képviselőjét, valamint az adatvédelmi biztos urat. Az előterjesztők tájékoztatták a bizottság tagjait arról, hogy a jelen módosítások előzménye két évvel ezelőtti, az európai foglalkoztatási stratégia keretében a szociális partnerek között a távmunkára vonatkozóan létrejött keretmegállapodás, melyet Magyarország most adaptál jogrendszerébe. Az imént felsorolt törvények zömmel emiatt szorulnak pontosításra.

A foglalkoztatási törvény módosítása az egységes munkaügyi nyilvántartásról szóló, egyébként május 1-jén hatályba lépő, már elfogadott törvény módosítását célozza bizonyos adatvédelmi kérdéseket érintően. Az adatvédelmi biztos úr a bizottsági ülésen elmondta, hogy a távmunkával kapcsolatos módosításokkal egyetért, ezt a jogalkotók felé jelezte is. Azonban változatlanul fenntartásai vannak az egységes munkaügyi nyilvántartással kapcsolatos szabályokkal. Kiemelte ugyan, hogy az egységes munkaügyi nyilvántartással kapcsolatos egyeztetési folyamat a jogalkotók és az adatvédelmi biztos együttműködésének szép példájaként említhető, mégis úgy látja, hogy a parlamenti szakaszban sajnálatos módon bekerültek olyan adatkörök, amelyek eltérnek a jogszabályban meghatározott céltól. Pontosabban: véleménye szerint nincsen közük az uniós adatszolgáltatáshoz, az ellenőrzéshez és a lekérdezéshez.

(12.30)

Jelezte, hogy részletes észrevételeit a bizottságok rendelkezésére bocsátja. Úgy tudom, azóta ez meg is történt; mind az emberi jogi, mind a foglalkoztatási bizottság ezt a dokumentumot megkapta.

Egy kérdésre válaszolva, hogy módosító javaslatokkal ezek az adatvédelmi aggályok kijavíthatók-e, az adatvédelmi biztos úr válasza egyértelmű igen volt, ezért a bizottság 10 igen, 4 nem és 2 tartózkodás mellett a napirenden lévő törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak tartotta.

Kérdezem az elnök urat, hogy folytathatom-e a foglalkoztatási bizottság véleményének ismertetésével.

ELNÖK: Természetesen, hiszen együtt a kettőt ismerteti.

NÉMETH ERIKA, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen. A foglalkoztatási bizottság tegnap tárgyalta a napirenden lévő törvényjavaslatot.

A bizottság többsége szerint a távmunka olyan alternatívát jelent, melynek révén a klasszikusan munkahelyen dolgozó alkalmazottakhoz képest a távmunkát végző munkavállaló lényegesen önállóbb és függetlenebb, ami az időbeosztását, munkavégzése módját illeti.

A távmunka keretében történő foglalkoztatáshoz az erről szóló külön megállapodás, vagyis munkaszerződés kötése vagy módosítása szükséges a felek között. A munkaszerződésnek az általános feltételeken túl kötelezően ki kell terjednie a távmunkásként történő foglalkoztatás tényére. Ezen túlmenően a távmunkavégzéssel összefüggésben felmerült szükséges és indokolt, végrehajtási jogszabályban részletezett költségek munkáltató általi megtérítésének módjára szintén ki kell terjednie.

Speciális szabályokat fogalmaz meg a javaslat a munkaviszony létesítésekor a fennálló munkáltatói tájékoztatási kötelezettség vonatkozásában is. Ennek ki kell terjednie a munkáltatói ellenőrzésre, az informatikai eszköz használatának feltételeire, valamint a kártérítési felelősség speciális szabályaira.

Különös rendelkezések kerülnek megfogalmazásra a munkáltató és a munkavállaló közötti kapcsolattartás módjára, a munkaidőre, a munkáltatói utasítási jogra és a munkakörbe tartozó egyes feladatok meghatározására vonatkozóan.

A távmunka munkajogi szabályai nemcsak a munkaviszonyban foglalkoztatottakra, de a köztisztviselőkre és a közalkalmazottakra is kiterjednek.

Az egyes törvényeknek az egységes munkaügyi nyilvántartás létrehozásával összefüggő módosításáról szóló törvény 2004. május 1-jével módosítja a foglalkoztatási törvényt. A törvény a nyilvántartás létrehozása és működésének biztosítása érdekében a munkaadók részére bejelentési kötelezettséget ír elő a munkaviszony létesítésére és megszűnésére vonatkozóan, valamint biztosítja a munkavállalók és a munkaadók számára, hogy saját adataikhoz hozzáférjenek, és azokról, illetve felhasználásukról tájékoztatást kérjenek.

Tisztelt Országgyűlés! Megítélésünk szerint bizottsági ülésen érdemi vita nem, csak politikai nézetkülönbségek bontakoztak ki. Ebből azt a következtetést vonhatjuk le, hogy legalább elvben egyetértenek ellenzéki képviselőtársaink is az atipikus foglalkoztatási formák további elterjesztésével.

A bizottság a törvényjavaslatot 12 igennel, 10 nem ellenében általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  45 - 47  Következő    Ülésnap adatai