Készült: 2024.09.19.05:21:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.), 26. felszólalás
Felszólaló Nyitrai Zsolt (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:38


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYITRAI ZSOLT nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm szépen a szót és a lehetőséget. Először is engedjék meg nekem, hogy köszöntsem azokat a honfitársainkat is, akik az interneten keresztül követik nyomon az Országgyűlés munkáját.

Tisztelt Mandur László Képviselő Úr! Őszintén mondom, örülök annak, hogy ön a kérdéseit összeszedte és egy interpelláció formájában idehozta a parlament elé, mert ilyen módon nagyon jó alkalom és lehetőség nyílik arra, hogy egy-két kérdést világosan tisztázzunk.

Tisztelt Országgyűlés! A parlamenti ellenzék - különösen MSZP - az elmúlt hetekben hetet-havat összehordott a médiakérdés ügyében, nagyon sokszor csúsztatott, és nagyon sokszor riogatott, több alkalommal médiadiktatúrával fenyegetett. Tisztelt Országgyűlés! Meg kell mondjam, van egy diszkrét bája annak, amikor a Magyar Szocialista Párt képviselői médiadiktatúrát vizionálnak, hiszen önöknek gyakorlati tapasztalatuk van a médiadiktatúra kialakításában, sőt az ön parlamenti frakciójában ülnek olyan képviselők, akiknek korábban az volt a munkájuk, az volt a feladatuk, hogy a pártállamnak voltak a cenzorai (Taps a kormánypártok soraiból.), megmondták, mi az, ami belekerülhet az újságba, és mi az, ami nem kerülhet bele az újságba.

Tisztelt Országgyűlés! Nézzük meg pontról pontra, hogy mi is történt valójában! Áprilisban a választók a megújulásra szavaztak, és természetesen ez a megújulás vonatkozik a médiára is, hiszen feltehetjük a kérdést, tisztelt Országgyűlés, hogy mi jellemezte korábban, az elmúlt nyolc évben a közmédiát. Elsősorban a működésképtelenség jellemezte a közmédiát, hiszen nem tudtak vezetőket választani, álcivilek ültek a kuratóriumokban, és áldemokrácia volt a kuratóriumokban. Emellett jellemezte a közmédiát a pazarlás, az átláthatatlanság és a párhuzamosságok kialakítása is. Tisztelt Országgyűlés! Ezt az új kormánytöbbség, az új parlamenti többség fel akarja és fel is fogja számolni.

Nézzük meg, hogy mi van az új törvényben, és mi az, amit nem támogat a Magyar Szocialista Párt, mi az, ami számukra aggályos. Önök nem támogatják azt, hogy megvédjük a kiskorúakat, hiszen ebben a jogszabálytervezetben egyértelműen benne foglaltatik az, hogy egy új kategória, a 6-os karika bekerüljön a médiaszabályozásba (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Nyakó István: Azt az állampolgároknak szánjátok! - Az elnök csenget.) Nevezetesen, megvédjük a 6 év alatti kiskorúakat olyan tartalmaktól, amelyek nem valók számukra.

Önök nem támogatják, tisztelt Országgyűlés, ezek szerint a magyar zenei kvótát, amelyik a jogszabályban lehetőséget biztosít arra, hogy a rádiókban magyar előadók zeneszámai minél nagyobb mértékben megjelenjenek, ezáltal is lehetőséget biztosítva számukra bemutatkozásra, valamint arra, hogy a jogdíjakból is minél nagyobb mértékben részesülhessenek a magyar előadók.

Önök ezek szerint nem támogatják azt, hogy az EU-s irányelvet átültessük, implementáljuk ebbe a médiatörvénybe. Halkan jegyzem meg, tisztelt Mandur László, hogy ez egyébként az önök kormányának lett volna a felelőssége elsősorban, hiszen jelen pillanatban kötelezettségszegési eljárás folyik hazánkkal szemben, de az új médiatörvény ezt is kezelni fogja.

Önök nem támogatják ezek szerint az átlátható működést és az átlátható gazdálkodást. Ez a különbség közöttünk, és ebben, tisztelt Mandur László képviselő úr, vita van közöttünk, és azt gondolom, vita is marad, mert úgy látom, önök az átláthatatlanságot és a pazarlást támogatják, a kormány azonban egyértelműen a működőképesség, az átláthatóság és a takarékosság pártján áll.

Kérem az Országgyűlést, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(14.10)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai