Készült: 2024.09.19.07:13:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2004.03.01.), 197. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 2:46


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az európai gazdasági térségről szóló megállapodásnak jelenleg az Európai Unió tizenöt tagállama, amelyeket nem kívánok felsorolni, továbbá Norvégia, Izland és Liechtenstein a tagja. Ez a megállapodás kimondja, hogy amennyiben valamely állam az Európai Unióhoz csatlakozik, úgy annak csatlakoznia szükséges az európai gazdasági térséghez is.

Az európai gazdasági térség tíz leendő állammal történő kibővítéséről szóló tárgyalások 2003-ban befejeződtek. A megállapodást az Unió tizenöt jelenlegi tagállama, a tíz új tagállam, valamint az említett három ország képviselői két menetben, októberben és novemberben aláírták.

A megállapodás értelmében a négy szabadság az eddigi tizennyolc helyett így huszonnyolc állam között valósul meg. A megállapodás változatlan formában veszi át mindazon átmeneti mentességi időszakokat, amelyeket az uniós csatlakozási szerződés tartalmaz. Ezen felül az európai gazdasági térség, illetőleg Norvégia kétoldalúan jelentős kohéziós támogatási összegeket nyújt; ez a keret az első ötéves periódusra összesen 1,167 milliárd eurót tesz ki. Magyarország részesedése ebből 135 millió euró lesz. Ez a támogatás igen sok jogcímen vehető igénybe. Egyes esetekben a támogatás a projekt összegének akár 60 százalékáig is terjedhet.

A mezőgazdasági kereskedelemben a tíz csatlakozó ország is részesedni fog mindazon kedvezményekből, amelyeket Norvégia az Európai Uniónak nyújt. Ezen belül Norvégia néhány új termékre kedvezményes vámkontingenst is nyújt, amely biztosítja a magyar mezőgazdasági kivitel eddigi kedvezményeinek nemcsak a megőrzését, hanem a további javítását is.

Az európai gazdasági térséghez történő magyar csatlakozás tehát nemcsak szükséges, hanem kifejezetten előnyös is, ezért kérem a tisztelt Országgyűlést az erre vonatkozó határozat elfogadására. Egyben szeretném jelezni, hogy márciusban a kormány a megállapodás kihirdetésére vonatkozóan egy külön törvényjavaslatot terjeszt majd a tisztelt Ház elé.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai