Készült: 2024.09.21.10:18:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

110. ülésnap (2020.03.09.), 2. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Tegnap, március 8-án volt a nemzetközi nőnap. Ez egy alkalom arra, hogy köszöntsük a nőket, és köszönetet mondjunk nekik, de alkalom arra is, hogy mi, férfiak elgondolkodjunk azon, hogy milyen előnyöket élvezünk, milyen előjogaink, milyen pluszlehetőségeink vannak pusztán azért, mert fiúnak születtünk.

(13.10)

A nőknek és a férfiaknak is fel kell ismerniük, hogy ma egy férfiközpontú, férfiakra berendezett, patriarchális társadalomban élünk, hogy a férfiaknak lejt a pálya, és ez így nem fair. Igazságosságra, nemek közti egyenlőségre van szükség, a megborult egyensúly helyreállítására, vagyis feminista politikára. De nem ezt látjuk az elmúlt tíz évben, hanem egy macsó, agresszív és nőellenes fideszes politikát.

Ezt kell felváltani egy békés, a nők és férfiak egyenlőségét célzó, feminista, zöld, baloldali politikával. A kirendelt államtitkárnak üzenem, hogy ne pánikoljon, az egyenlőség nem azonosság, nem kell elkezdeni genderezni, mert akkor nem fogja érteni maga sem, hogy miről beszél. (Felzúdulás a kormánypárti sorokban.)

Tegnap a Párbeszéd rendezvényén, amit megtisztelt jelenlétével az LMP, az MSZP, a Momentum vezetősége, számos civil és aktivista is, Karácsony Gergely, Szél Bernadett, Szabó Timea, Jávor Benedek és Eörsi Nóra ifi zöldmozgalmár, valamint a 101 éves Bálint gazda és Philippe Lamberts, az Európai Zöld Párt szóvivője is, aki arról beszélt, hogy egy igazságos zöldfordulatra van szükség a világban és Magyarországon egyaránt.

Márpedig az egyik legnagyobb igazságtalanság ma a nők és férfiak közötti egyenlőtlenség, ami a munka világában, a családban és a társadalom más színterein, a szegénységnek és erőszaknak való kitettségben, az igazságszolgáltatásban, a gazdasági és a politikai hatalom terén is megmutatkozik. Ezt nemcsak mint zöld, baloldali politikus, volt társadalomtudós, mint feminista, mint lányos apa mondom, hanem ezt érzi mindenki, aki ismeri a tényeket, és helyén van az igazságérzete.

A tények pedig azt mutatják, hogy a nők napi egy órával többet dolgoznak, de ennek nagy része alulfizetett vagy éppen fizetetlen munka; egyébként erre is választ ad a Párbeszéd alapjövedelem-javaslata. A bérkülönbség a férfiak javára havi bruttó 68 ezer forint, tehát a nők a munkahelyükön is évi két hónapot ingyen dolgoznak, de nemcsak a bérük, hanem a nyugdíjuk is a hatodával alacsonyabb a férfiakénál. Ez megmutatkozik a szegénységben és különösen az egyszülős családoknál, ahol az esetek 87 százalékában a nő, az anya neveli egyedül a gyereket, és akiknek 35 százaléka él jövedelmi szegénységben, míg ez a szám a kétfős háztartásoknál csak 15 százalék.

És megmutatkozik sajnos a fizikai és szexuális erőszakban is, hiszen hetente egy nőt öl meg a partnere, 200 ezren élnek körülbelül bántalmazó párkapcsolatban, és minden ötödik magyar nő élete során legalább egyszer erőszaknak van kitéve. Ezt az igazságszolgáltatás ma nem orvosolja, és gyenge imázsfilmekkel próbálják mindezt elkendőzni.

De egyenlőtlenség mutatkozik a gazdasági hatalomban is. A száz leggazdagabb magyar közül kettő-öt  évről évre változik, hogy mennyi , aki nő, de a többségük csak a férje jogán. És ez a helyzet különösen a politikai hatalom eloszlásában is, ahol 25 évvel ezelőtt még az országok rangsorában a 45. volt Magyarország, itt volt a 45. legmagasabb az egyenlőség, most pedig lecsúsztunk a 113. helyre. A világ szégyene, hogy Magyarországon az Országgyűlésben 10 százalék alatt van a képviselőnők száma.

Erre a helyzetre kell megoldásokat találnunk, erre adja a zöld baloldal azokat a megoldásokat, amelyeket a női csomagok részeként rendre benyújtunk. Legfontosabb elemei az egyenlő munkáért egyenlő bér, amiben most az „Egy lépéssel közelebb” kampányhoz csatlakoztak a baloldali pártok és önkormányzatok; az isztambuli egyezmény ratifikációjára vonatkozó kezdeményezéseink; vagy Budapest megoldásai, amit Baranyi Krisztina és Karácsony Gergely javasol a védett házakról, vagy éppen a szexista plakátok betiltása Tüttő Kata és Gy. Németh Erzsébet tevékenységének köszönhetően.

És ilyenek a kvóták is  amihez most már a zöldpártok mellett a baloldali pártok is, a baloldali párt az Országgyűlésben is felzárkózik várhatóan , társelnököket választunk pártjaink élére, mert tudjuk, hogy az ideális arány a politikában a nemek között 50-50 százalék. Ehhez képest a Fidesz „az asszony nem ember” kultúráját gyakorolja, félrenéz a nőveréseknél, és Orbán Viktor nem foglalkozik nőügyekkel. (Felzúdulás, közbekiáltások a kormánypárti sorokból.) A zöld baloldal világában viszont az alapvetés az egyenlőség a nők és férfiak között, az egyenlő lehetőségek, egyenlő terhek, egyenlő esélyek és egyenlő méltóság. Ezt jelenti a feminista politika, és ennek megvalósítása a zöld baloldal küldetése. (Közbekiáltások az ellenzéki sorokból: Így van!) Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai