Készült: 2024.09.23.06:09:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

174. ülésnap (2004.10.13.),  1-57. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 2:14:33


Felszólalások:   1   1-57   57-77      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindazokat, akik figyelemmel kísérik a mai munkánkat a televízión, a rádión és az interneten keresztül.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 14. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Kis Zoltán és Németh Zsolt jegyzők lesznek majd a segítségemre. Kérem a jelen lévő képviselőket, ne felejtsék el képviselői kártyáikat a kártyaolvasó berendezésben elhelyezni.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások különadójáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/11622. számon, a gazdasági bizottság ajánlását pedig T/11622/2. számon kapták kézhez. Emlékeztetem önöket, hogy a törvényjavaslat expozéja a tegnapi napon, az adótörvények megtárgyalásának megkezdésekor már elhangzott. A költségvetési bizottság ülésén kisebbségi vélemény is megfogalmazódott.

Először megadom a szót Gőgös Zoltán képviselő úrnak, a költségvetési bizottság előadójának, 5 perces időkeretben. Parancsoljon!

GŐGÖS ZOLTÁN, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság múlt heti ülésén tárgyalta a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások különadójáról szóló törvényjavaslatot, és azt többségi szavazással általános vitára alkalmasnak tartotta.

Tegnap az adótörvények módosításánál beszéltünk róla, az idén általános elvként fogalmazódott meg, hogy próbáljunk törekedni az igazságosabb közteherviselésre. Tegnap egy hosszú vita kapcsán kialakult, hogy láthatóan a személyek adózásánál ez az elv fokozatosan megvalósul, viszont nem ez az elv érvényesül a vállalkozások adóztatásánál. Azt is tudjuk, hogy külön egy szűk területre alkotott adószabályok természetesen nem szolgálják minden esetben az egyenlő mérce elvét, de azt is látni kell, hogy a különböző adókedvezmények legalább ennyire torzítják ezt az elvet.

A bizottsági ülésen elhangzott, hogy a pénzügyi intézmények eredményét néhány olyan intézkedés növelte az elmúlt években, amelyek állami szabályozásokkal vannak összefüggésben. Több olyan állami döntés született, amelyek lényeges többletbevételeket jelentettek a bankoknál, úgy, hogy az nem igényelt részükről lényegi teljesítménynövekedést. Nyilván az állam esetében ezek a tranzakciók többletkiadásokat is jelentettek. Ez mindenekelőtt a lakástámogatási rendszerrel függött össze, és a jegybanknál elhelyezett tartalékok után fizetett kamatok megnövekedése termelte ki ezt a pluszeredményt.

A pénzügyi intézményekkel folytatott egyeztetés után alakult ki javaslatként a kamatkülönbözettel realizált eredményadóztatás, vagyis magának a kamatkülönbözetnek az adóztatása. Az adó alanyai a pénzügyi intézmények: a bankok, a szakosított hitelintézetek, a szövetkezeti hitelintézetek és a pénzügyi vállalkozások, a lízing- és faktoráló cégek. A takarékszövetkezetekre speciális szabályok vonatkoznak, tekintettel arra, hogy rájuk nézve van egy kötelező tőkefeltöltési előírás, amely alapján 2006-ban és 2007-ben el kell érniük bizonyos tőkeszintet. Azok a takarékszövetkezetek, amelyek ez alatt az érték alatt vannak, és nem fizetnek az adóévben részesedést, hanem az eredményüket a tőkefeltöltésre fordítják, mentesülnek az adó alól.

Az is elhangzott a bizottsági ülésen, hogy ez a javaslat egy átmeneti, kétéves időszakra szól, mert a gazdasági változások ebben a két évben minden bizonnyal ezt az extraprofitot, ennek körülményeit csökkenteni fogják, megszűnik az extra többletbevételt biztosító néhány elem, ami a bankok, pénzintézetek számára jelenleg kedvező. Éppen ezért ez a megoldás nem kerül beépítésre a társasági adóba, hanem külön adónemként jelenik meg, hiszen egy átmeneti jellegű külön elemről van szó, és jogtechnikailag, alkotmányjogilag is leginkább így volt kezelhető a kérdés.

Felmerült a kérdés a bizottsági ülésen, hogy ez az adó mennyire hárítható át a lakosságra. Megítélésünk szerint a piaci verseny adott körülményeit, az ezen a piacon működő szereplők számát, a pénzintézetek számát figyelembe véve nagy valószínűséggel ennek az áthárításnak komoly piaci akadályai vannak. Szerintünk az is valótlan, hogy ennek hatására a banki hitelezési gyakorlat logikája a kisbefektetőktől a nagyobb hitelnyújtások felé tolódna el. És az az állítás is valótlan, hogy Európában ne lenne ilyen adóteher. Ilyen típusú adóteher más jogtechnikai megoldással, többletadóként a pénzintézeti szférát terhelően működik például Ausztriában és Dániában.

Természetesen nem szeretnénk olyan megoldást alkalmazni, ami ezen szektoron belül aránytalanságokat okozna, és az is elhangzott a bizottsági ülésen, hogy nyitottak vagyunk minden jobbító szándékú módosításra a közös cél érdekében. Ezzel együtt a pénzügyi bizottság többsége ezt az emberek döntő többségének támogatását bíró bevételnövelést a parlamentnek elfogadásra javasolja.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kisebbségi vélemények ismertetésére szintén 5 percben megadom a szót Lenártek András képviselő úrnak. Parancsoljon!

LENÁRTEK ANDRÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság múlt szerdai ülésén hosszas vitát folytatott a törvényjavaslatról, amelynek általános vitára való alkalmasságát az ellenzéki képviselők nem támogatták. Tettük ezt azért, mert sem a leírt indokolások, sem a vita nem győzött meg minket arról, hogy a javaslat körül kialakult megannyi probléma kiküszöbölhető.

A változatlanul fennmaradt kérdések közül néhányat említenék csak. Mi indokolta azt, hogy ez a törvény a 2006-os választásokig, azaz csak két évig hatályos? Miért ezt a módját választotta a kormány az adózásnak, miért nem a szokásos eredmény szerinti adózást, vagy más, pénzügytechnikai eszköz alkalmazását, államkötvényjegyzés, sáveltolás, s a többi? Miért nem egyeztettek a banki szféra más képviselőivel is, sőt, a gazdaság más szereplőivel? Miért nem történt arra vizsgálat, hogy más országok tapasztalatait is figyelembe véve ez a törvény alkalmazható-e Európában? Történt-e hatásvizsgálat arra nézve, hogy a bevezetett új adónem milyen hatásokat vált ki a banki szektorban, és közvetve milyen hatással lesz a pénzügyi szolgáltatást igénybe vevőkre nézve? Miért csak a hitelintézetekre terjed ki, és más, nagy nyereséget produkáló gazdasági szektorokra nem, ha az indoklás szerint a javaslat az igazságosabb közteherviselés érdekében történik? Miért 6 százalék az adó, ezzel összefüggésben mi lesz a sorsa az így beszedett 30 milliárd forintnak az igazságos elosztás alapelvét figyelembe véve?

(9.10)

Ezekre a kérdésekre nem kaptunk megfelelő választ.

Ezzel szemben megfogalmazódtak azok az érveink, amelyek az általános vitára való alkalmatlanságra, a törvényjavaslat visszavonására vonatkoztak. Ezek közül egy: a szocialista-liberális kormány folytatja azt a gyakorlatot, hogy minden évben kitalál egy új adónemet. Mi, mint ahogy eddig, úgy most sem tudjuk ezt helyeselni. Az új adónem az igazságos közteherviselés jegyében született, de ez is tele van igazságtalansággal. Nem meggyőző ugyanis az indoklás, hogy a bankok kizárólag a lakáshitelpiac kedvező hatásai miatt jutnak extraprofithoz. Meg kellene vizsgálni, mondjuk, az egyéb bankközi pénzügyi piaci mozgásokat is. De ha ez igaz is lenne, akkor meg azért igazságtalan, hogy az elkövetkezendő két évre vetik ki ezt az adónemet, mert - az indoklás is tartalmazza - szűkülni fog a lakáshitelezés, és ezáltal az elérhető magasabb nyereség lehetősége.

Nem sok köze van az igazságossághoz annak sem - ahogy ezt Hargitai képviselőtársam a vitában bebizonyította -, hogy a törvény leginkább a takarékszövetkezeteket sújtja, azokat, amelyek csekély részt tudnak kihasználni a lakáshitelpiac kedvező helyzetéből. Sőt, ezeknek a fiókoknak az átlagos eredménye 5 millió forint, szemben a bankfiókok 189 millió forintos átlagos eredményével. Ugyanakkor a takarékszövetkezetek társadalmi fontosságát senki sem kérdőjelezi meg. Ott vannak a legkisebb településeken, igyekeznek mindig arra felé nyitni, ahol nem a busás haszon, hanem az egyszerű szolgáltatásokat igénylők vannak, a kispénzűek, a kisvállalkozások.

Felmerült a kérdés, hogy mit érünk el az új adóval. A költségvetés több száz milliárdos lyukainak a betömködéséhez ez a 30 milliárd forint kevés, ahhoz viszont, hogy a pénzpiac bizonytalanságát és a bizalom megingását okozza, bizony elég.

Sok indokunk volt még ezeken túlmenően is arra vonatkozóan, hogy ez az intézkedés milyen hatásokat válthat ki a banki stratégiában, a banki gondolkodásban. Ezek alapján nem tudjuk általános vitára javasolni a törvényjavaslatot.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalásokra kerül sor, a napirendi ajánlás szerint 15-15 perces időkeretben. Ezek közben kétperces felszólalásokra természetesen nem lesz lehetőség.

Először megadom a szót Göndör Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak.

Parancsoljon, öné a szó.

GÖNDÖR ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Emberöltők óta természetes igény - és nemcsak Magyarországon -, hogy mindenki vállaljon többet, vállaljon nagyobb részt a közterhek viseléséből, és lehetőség szerint azok vállaljanak nagyobb terhet, akiknek nagyobb a jövedelmük. A szocialista-szabad demokrata kormány ebbe az irányba tett lépéseket, mint ahogy a tegnapi adóvita és az önök rendelkezésére álló törvényjavaslat is ezt mutatja. Az elmúlt két évben hasonló lépések sorozatára került sor. Miközben most egy új jogintézményt alakítunk ki, a kormánynak az a szándéka, hogy igazságosabb legyen a magyar adórendszer, a személyi jövedelemadó-rendszer, és a banki adó növelése is azokat a vállalkozásokat terhelje meg, azok vállaljanak nagyobb felelősséget, akik az elmúlt években kormányzati intézkedések és költségvetési források révén extraprofitot tudtak realizálni.

Teljesen természetes, hogy különböző reakciókat váltott ki a kezdeményezés úgy a politikai pártokban, mint a gazdaság szereplőiben. Ezt az ellenállást értem, a frakciónk is érti, ugyanakkor azt vártuk el a kormánytól, hogy határozottan lépjen fel, és valóban érjük el, hogy a pénzügyi vállalkozásokat egy külön adóval terheljük meg, ha csak átmeneti időre is. Nem akarok most azzal foglalkozni, hogy politikai oldalról milyen volt a fogadtatása, mert akkor a rendelkezésemre álló időt arra kellene fordítanom, hogy azt elemezzem, sokszor egy napon belül is hogyan változtak az álláspontok egészen a hurráoptimista támogató javaslatoktól a lehurrogó elutasításig.

Azt hiszem, most lehetőségem van a bizottságokban megfogalmazódott véleményekre is reagálni. Elég álságosnak tűnik az a magatartás, amely egyik oldalról a bevételeket szeretné csökkenteni, próbál ránk licitálni az adócsökkentésekben, ugyanakkor a kiadások növelésében az élen jár. Valójában miről szól ez a törvényjavaslat? Arról, hogy a pénzügyi vállalkozások számára az általuk realizált kamatkülönbözetre - tehát a kamat, kamatjellegű bevétel, azaz a beszedett kamatbevételek és az általuk kifizetett kamatok és kamatjellegű kiadások különbözetére - 6 százalékos mértékű adót állapít meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, azt is tisztázni kell - mert nagyok a félelmek és az aggályok -, hogy az előttünk lévő javaslat nem jelent dupla adóztatást, mert ezt a különadót ráfordításként számolhatják el a pénzügyi vállalkozások, és így kizárt az, hogy kettős adóztatásra kerül sor.

Néhány dolgot azért szeretnék megemlíteni a törvényjavaslat hátteréről. Képviselőtársaim előtt is ismert, hogy az elmúlt években mi történt a magyar bankszektorban.

(9.20)

Én azért messzebbre nyúlnék. Fél mondattal szeretném azt megerősíteni, hogy a mi adóforintjaink is bent vannak abban, amivel a bankokat konszolidálták. Ez öröm, hogy már nem beszélünk erről, de évekig volt téma a magyar társadalomban a bankkonszolidáció, ami bizony - még egyszer hangsúlyozom - a közös adóforintjainkból származott.

Az, ami most történik, nem más, mint egy igazságosabb elosztás. Szeretnék önökkel néhány adatot ismertetni. A bankok eredménye az elmúlt öt évben 37 milliárd forintról 216 milliárd forintra emelkedett. A 2004-es első félévi adatok alapján már 300 milliárdos összegről beszélnek az elemzők, mondhatnám azt, hogy suttognak. Bizony, ez egy extraprofit, ha tetszik, ha nem, és ebben több dolog játszik szerepet. Nyilván szerepe van annak, hogy a '99. évben érvényes 35 százalékról 18-ra és most 16 százalékra csökkent a társasági adó - ez tehát nyilván növelte a nyereséget -, de növelte a nyereséget az államilag támogatott lakáshitel-állomány.

Amikor erről beszélünk, képviselőtársaim, akkor azt is föl kell vetni, hogy igen, nem túl nagy összeg az, amiről most szó van, mindössze 30 milliárd forint. De kérem, vegyék figyelembe azt, hogy a lakáshitel-állomány mekkorát növekedett az elmúlt években. Igaz, hogy ez részben összefügg a költségvetési előterjesztéssel is, de tessék belegondolni: a 2002. márciusi 360 milliárd forintról 2004. márciusra 1625 milliárd forintra bővült a lakáshitel-állomány. Aki ezek után azt állítja, hogy ez nem jelenet extra terhet a magyar költségvetésnek, a magyar adófizetőknek, az nagy valószínűséggel nem akar tisztán látni vagy tudatosan próbál meg másokat félrevezetni.

Az a kérdés tehát képviselőtársaim, hogy ez a többletforrás - és ennyiben megint reagálok a bizottságokban, hadd mondjam így, hogy demagógnak érzett elhangzottakra -, ahogy egy családi költségvetésben sem különítjük el a pénzeket a pénzen lévő számok szerint, hanem készítünk egy költségvetést, hogy mire akarunk költeni egy adott hónapban vagy egy évben, nem pedig úgy, hogy itt jött egy bevétel, ezt csak ide és erre fordítom. A kérdés itt az, hogy igen, egyetértünk-e abban, hogy forrás kell a családi pótlék további emelésére, forrás kell a nyugdíjak további emelésére, forrás kell további gyermektámogatásokra; a sort hosszasan lehetne folytatni, de erre képviselőtársaim választ fognak találni a költségvetési törvényben, ezért ezekre tételesen most hadd ne térjek ki, vagy majd a vitában szívesen fogok erre reagálni.

A tét tehát nemcsak az, hogy lesz-e lehetőségünk ezen az ágon némi többletforrásra a költségvetésben, és ezen keresztül nagyon fontos kiadásokra forrást tudunk teremteni, mert azért szeretném azt elmondani, hogy az általam előbb említett tételek külön-külön alig 3-4 milliárdot tesznek ki. Ha tehát a kérdés így vetődik fel, akkor bizony ebből a 30 milliárdból van néhány kisebb tételű probléma, aminek megteremtődhet a fedezete. Kérem a képviselőtársaimat, hogy így mérlegeljenek. Azt tudom, és a törvényjavaslat alapján még adódik a kérdés, hogyan lehet kezelni azokat a kisebb pénzügyi szervezeteket, akik kis falvakban, a magyar vidéken fejtik ki leginkább a tevékenységüket, tehát biztosítják azt, hogy közel legyen a fogyasztóhoz, a szolgáltatást igénybe vevőhöz a bank. Erre mi nyitottak vagyunk, tárgyalásokat ma is folytatunk. És ebben sincs semmi extra, képviselőtársaim, a társasági adó alanyai, de mondhatnám a személyi jövedelemadó alanyait is: ahányan vagyunk, annyifélék vagyunk, annyiféle munkaviszonnyal, annyiféle jövedelmi pozícióval, tehát teljesen természetes, hogy a Magyarországon jelen lévő több mint negyven bank sem azonos. Nem azonos ügyfélkörrel, nem teljesen azonos tevékenységi struktúrával vesz részt a gazdaság és a magánemberek finanszírozásában, ezért a jövedelmi pozícióik is eltérőek.

A törvényjavaslatnak semmi körülmények között nem célja - nekünk, jogalkotóknak sem szándékunk az -, hogy ellehetetlenítsük ezeket a pénzügyi szervezeteket, csak azt kérjük, hogy vegyenek részt nagyobb arányban a közös terhek viselésében. Ezért mi nyitottak vagyunk arra, hogy azt a problémát, ami az érintett kis bankokat, takarékszövetkezeteket illeti, módosító indítvánnyal beemeljük a törvényjavaslatba, és ezeket adott időpontban majd szavazatunkkal megerősítjük.

Még egyszer kérem önöket, hogy ebbe az irányba gondolkodjunk közösen, de magát azt a jogintézményt, hogy a pénzügyi vállalkozásokat ez a 6 százalékos különadó terhelje, kérem, hogy támogassák, és inkább pontosításokkal javítsuk ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most megadom a szót Hargitai Jánosnak, a Fidesz képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselő úrnak. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

DR. HARGITAI JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Beszédes önmagában az államtitkár úr mai hallgatása. Ennek oka az, hogy tegnap az adótörvények vitája kapcsán elhangzott ennek a törvénynek is a rövid expozéja. A kormány sem akarja külön exponálni magát itt egy önálló megszólalással. Nincs is miért tennie, a kormány sem lehet önmagára büszke.

Mintha maffiamódszerek működnének a kormányban, mintha egy orosz maffiafilmet látnék: a miniszterelnök közjogi felhatalmazással, mint a száz leggazdagabb magyar egyike elmegy két nagy bank vezetőjéhez - az egyik persze a Bankszövetséget képviseli, a másik az OTP-t, a legnagyobb bankot képviseli - , és az urak megegyeznek valamiről két évre, átmenetileg. A közjogi felhatalmazással rendelkező azt mondja, hogy mi vagyunk az erősebbek, és márpedig ezt elvesszük tőletek. Elkezdődik az alkudozás, és a három úr alkujának eredményeként valami idekerül az Országgyűlés elé. Amit persze utólag a szocialisták vezérszónoka úgy énekel meg, hogy elvártuk a kormánytól, hogy igazságot tegyen, hogy elvegyenek azoktól, akiknek több van, mert lenn nagyobb a szükség. Ebből semmi sem igaz. Ebből semmi sem igaz, mert a szocialistáknak fogalmuk sem volt arról, hogy a kormány és a bankok milyen alkura készülnek! Ez egy utólagos megéneklése a dolgoknak.

Ez egy milyen irány, amit most Magyarország követ? Az Európai Unió iránya. Persze, megpróbálnak európai fogódzókat találni, és Gőgös képviselő úr a költségvetési bizottság többségi véleményének álláspontjaként meg is találja a hivatkozási alapot Dániában. Csak azt elfelejti hozzátenni, hogy ott, ahol az Európai Unió él, nagyon kis mértékben ilyen, csak hasonló eszközökkel, ott monopolhelyzetet adóztat. Ez igaz például Dániára. Monopolhelyzetet adóztat. (Gőgös Zoltán: Ausztriára is igaz.) Itt szó nincs arról, hogy a pénzintézetek valamifajta monopolhelyzetben lennének, és ezért jutnának többletjövedelemhez, és ezért meg kell őket adóztatni.

Nem, ez az irány, amit Magyarország követ, nem az Unió iránya, hanem sokkal inkább Belorusszia, ha már európai országot keresünk, Fehéroroszország, Jordánia, Türkmenisztán, Maldív-szigetek, és még lehetne sorolni ezeket az országokat, de semmiképpen sem az Európai Unió iránya.

Hogyan változtak a dolgok? Először azt hallottuk a sajtón keresztül, hogy 30 milliárd kell, legalább két évig kell, ameddig ez a kormány regnál, és ezt úgy akarja a kormány elérni, hogy a társasági adót növeli 8 százalékkal: 16-ról fölemeli 24 százalékra, ami persze csak a pénzügyi szektorban lenne izgalmas.

 

(9.30)

Ezt állítólag azért vetették el, mert alkotmányossági aggályokat vetne fel egy ilyen típusú különadóztatás. Az alkotmányossági aggályokkal egyetértek.

A másik ok, amiért elvetették: mivel annak a két úrnak, akikkel a kormányfő tárgyalt, és a mögöttük lévő érdekeknek ez abszolút nem felelt volna meg, ezért is vetették el, tegyük hozzá, ezért formálták át az egészet. Csak ahhoz ragaszkodtak, hogy a 30 milliárd jöjjön, de hogy honnan jöjjön, az számukra érdektelen. Ha nem a külföldi tulajdonban lévő magyar nagybankok fizetik meg ezt az összeget, akkor szedjük be máshonnan. Akkor szedjük be a kicsi vállalkozásoktól vagy maximum középvállalkozásoktól, a takarékszövetkezetektől ennek egy meghatározó részét, és szedjük be a szintén középvállalkozásként vagy kisvállalkozásként működő hazai lízingcégektől, mondjuk, olyan lízingcégektől, amelyek mögött nincsenek ott a nagybankok. Hiszen az összeg a lényeg: 30 milliárdot kapnunk kell, mert céljaink vannak vele, hogy igazságosabbá tegyünk sok mindent, ahogy Göndör képviselő úr fogalmazott. És ilyen szempontból mindegy volt, hogy a hazai kisvállalkozásoktól vagy középvállalkozásoktól vagy esetleg a nagybankoktól szedik be ezt az összeget.

Persze azt nem is kell megemlíteni, hogy amikor az urak tárgyaltak, akkor csak a nagybankok képviselőivel tárgyaltak, a takarékszövetkezeti vezetőket elfelejtették meghívni erre a tárgyalásra. Több mint 180 takarékszövetkezet van Magyarországon; a pénzügyminiszter nem tartotta fontosnak, hogy leüljön velük tárgyalni. Események után tárgyalt persze - a takarékszövetkezeti vezetők is időben keresték a pénzügyminiszter urat -; amikor a nagybankokkal már mindent eldöntöttek, akkor ült le a pénzügyminiszter a takarékszövetkezeti vezetőkkel tárgyalni.

Igaz, hogy van egy kicsi elmozdulás a törvényben a takarékszövetkezetek egy részének javára, hiszen a takarékszövetkezeteknek azt a részét, amelyeknek nincsen még 250 millió saját tőkéje, amit a jogszabályok elvárnak, és ezt 2007-ig teljesíteni kell, mentesítené most a törvény ennek a különadónak a megfizetése alól - de ez nem elégséges. Szóltak már erről itt képviselőtársaim, és öröm számomra, hogy Göndör képviselő úr is felvetette, hogy hajlandóak gondolkodni a takarékszövetkezeti szektort ért hátrányokról.

Ha most megnézzük azt, hogy mire hivatkozik a kormány, amikor ezt az új adót kiveti, akkor azt mondja, hogy extraprofithoz juthattak vagy jutottak a pénzügyi szektor vállalkozásai, a bankok, a hitelszövetkezetek és más ilyen típusú vállalkozások. Szerintem, ha egy átlag banki fiókot és egy átlag takarékszövetkezeti fiókot lefotóznék, és száz magyar állampolgárt az utcán megállítanék, hogy az egyikbe bemehetsz, az egyikből elviheted az extraprofitot, melyikbe mennél be: egyik sem akarna bemenni az átlagos takarékszövetkezeti fiókba, mind a nagybankok fiókjába akarna bemenni. Önök mégis úgy alakították át ezt a rendszert, hogy a takarékszövetkezetek számára hátrányos legyen.

Nézzük meg, hogy a takarékszövetkezetek juthattak-e extraprofithoz. Itt elhangzott már egy számadat - Lenártek András képviselőtársam említette -, amit a költségvetési bizottság ülésén én is ismertettem. Ha a 2003-as adatokat nézzük - ezek az adatok nyilvánvalóan nyilvánosak és a Pénzügyminisztérium számára is ismertek, ellenkező esetben mi sem ismernénk ezeket -, akkor azt tudjuk, hogy egy átlag bankfiók 189 millió forint eredményt produkált 2003-ban, ezzel szemben egy átlag takarékszövetkezeti fióknak csak 5 millió forint eredménye van. Hol van akkor az extraprofit? A takarékszövetkezeteknél vagy a nagybankoknál? Ha van egyáltalán extraprofit.

Azt is tudjuk, hogy az országban legalább 1700 takarékszövetkezeti fiók működik, és ezek közül több mint ezer igen kicsi településen. A saját választókörzetemben, ahol egyébként három takarékszövetkezet is működik, megnéztem külön a három takarékszövetkezet eredményét, és azt látom ennek alapján, hogy a kicsi fiókok, a kistelepüléseken működő fiókok - és akkor azt is tisztázzuk, hogy ez alatt mit értünk, és ezt tekintsük eredménynek; takarékszövetkezetek az ezer főnél kisebb településeken is működtetnek fiókokat, Baranya aprófalvas jellege miatt ez teljesen általános -, ezek tehát szinte mind-mind veszteséget produkálnak. Ezt a veszteséget úgy produkálják, hogy a takarékszövetkezetnél az a gyakorlat, hogy az általános igazgatás költségeit még nem is terhelik rá ezekre a kicsi fiókokra, mert akkor még inkább veszteségesek lennének. Tehát a takarékszövetkezetek az eredményeiket is csak az igazán nagyobb településeken tudják produkálni. Egy bólyi takarékszövetkezet, mondjuk, a Pécs városi fiókján keresztül produkál érdemben hasznot, a kicsi településeken pedig veszteséget produkál.

Tehát látnunk kell, hogy a takarékszövetkezetek működési beágyazottságuk miatt sem lehetnek olyan hatékonyak, mint amilyen hatékonyak a bankok. A bankoknak nyilvánvalóan nem fordul meg a fejükben az, hogy egy 10 ezer főnél kisebb településen pénzügyi szolgáltatást nyújtsanak. A takarékszövetkezeteknek ez a világ a természetes közegük. Nem részvénytársaságokról van szó, mint a bankok esetében, hanem szövetkezetekről. Ha most fölidézem önöknek az új szövetkezetekről szóló törvényt, amit 2000-ben fogadott el az Országgyűlés, vagy az 1990. évi I. törvényt a szövetkezetekről, vagy megnézem, hogy a Ptk. mit mond a szövetkezetekről, anélkül, hogy konkrétan ezeket a fogalmakat definiálnám, azt mondhatom, hogy ezek a szövetkezetek nemcsak eredményre törekszenek, sokszor, sok esetben a nonprofit elvet alkalmazzák, a tagjaik érdekében működnek. Hiszen ha csak nyereségre törekednének, akkor már rég kimenekültek volna a kicsi településekről. Ők a tagjaik érdekében, a kicsi településeken, a vidéki Magyarországon nyújtanak pénzügyi szolgáltatásokat, veszteségesen is, és ezt ellensúlyozzák esetleg a nagyvárosokban befolyt eredményekből. Ezt is lássák, amikor ezt a romboló hatású törvényt el akarják fogadni.

Azt mondják, hogy a banki szektor - és benne a takarékszövetkezetek is - többek között azért produkál extraprofitot, mert ott van mögötte a lakástámogatás rendszere és ebben az állam szerepe. Ha így vizsgáljuk meg, hogy mit produkálnak a bankok, milyen mértékben van e mögött a tevékenység mögött ott az állam szerepe a takarékszövetkezetek vagy a bankok esetében, akkor a következőt mondhatjuk: nagyságrendekkel nagyobb finanszírozói a lakásprogramnak a bankok, mint a takarékszövetkezetek. A takarékszövetkezetek mögött nincsenek jelzálogintézmények - kétmilliárd forintos tőkével lehetett ilyeneket létrehozni -, és ezért a takarékszövetkezetek a használtlakáspiacon igazán nincsenek ott. A takarékszövetkezetek nem tudnak devizaalapú hitelekkel foglalkozni, mert ezt jogszabályok tiltják számukra. Ma már a lakáshitelezés is devizaalapon folytatódik. Tehát igazán a lakáshitelezés is a nagybankoknak biznisz, és nem a takarékszövetkezeteknek. Amikor ezeket az érveket hozzuk fel, akkor is azt kell látnunk, hogy a nagybankok esetében ez érv lehet, a takarékszövetkezetek esetében nem lehet érv.

Ha a takarékszövetkezetekből kimozdulok, és egy pillantást vetek, mondjuk, a lízingcégekre, ott is különbség van például az olyan lízingcégek esetében, amelyek mögött ott van egy nagy anyabank; ezek a lízingcégek nyilvánvalóan nem örülnek ennek az adónak, de hallgatnak, hiszen számukra az a jó, ha a nagybank számára kedvező megoldás születik. Az az alku, amit a három úr létrehozott, a nagybankoknak kedvez, hiszen egy cégről van szó, és ha a nagybanknak kedvez az a megállapodás, amit létrehoztak, akkor nem számít ilyen szempontból, hogy hogyan érinti a bank által létrehozott lízingcéget.

De mi van a lízingcégeknél azokkal a kis- és középvállalkozásokkal, amelyek mögött nincs ott ez a nagybank, akár ez a külföldi tulajdonú nagybank? Hogyan érinti őket? Milyen tevékenységet folytatnak az ilyen lízingcégek? Lízingelik a traktort, az orvosi műszert, a szerszámgépeket és bármi mást. Vagyis megint csak a vidéki Magyarországot, a kisvállalkozókat segítik ezzel a tevékenységükkel. És önök úgy fordították át az egész rendszert, hogy ezeknek ez nagyságrendekkel hátrányosabb legyen, mint az eredeti megoldás.

Hogy alkotmányos-e ez a megoldás, ezen is érdemes elgondolkodniuk, ha már alkotmányellenesnek minősítették a másikat. Én nem állítom, hogy az, de megfontolásra ajánlom legalább az átgondolását az egésznek, mert azt is vizsgálni kell, hogy diszkriminatív-e ez a szabályozás. Ha megnézzük, hogy mit akartak önök szabályozni - a bankvilágot, a pénzügyi szektort akarták szabályozni -, önök ezt nem szabályozhatják úgy, hogy a végeredmény hatásában diszkriminatív legyen.

 

(9.40)

Látszatra ez egy nem diszkriminatív intézkedés, hiszen az egész szektor tevékenységét szabályozták. Ha azonban megnézik, hogy közvetve diszkriminatív-e, akkor azt mondom, hogy ez felvethető, mert közvetve a kicsiket, a takarékszövetkezeteket és a lízingcégeket, amelyek sokkal kevésbé eredményesek, amelyek sokkal kevesebb eredményt produkálnak, mint a nagyok, arányaiban mégis sokkal inkább sújtja őket ez az adó, amit önök itt kivetnének erre a szektorra. Ezért mi nyilvánvalóan nem tudjuk támogatni ezt a megoldást.

Elfogadhatóvá is nehéz tenni, de abban partnerek vagyunk, hogy elgondolkodjunk azon, hogy azok számára, akiket igazán sújt, hogyan tudjuk kedvezőbbé tenni. A pénzügyminiszter úr a költségvetési bizottság ülésén is kifejtette azt az álláspontját, hogy ő fogadókész arra, hogy ezt a rendszert ilyen szempontból még átalakítsuk, csak azt látom, hogy a pénzügyminiszter hátradől, hiszen a 30 milliárdhoz ragaszkodik, és a kormányfő is azt mondja, hogy egyezzetek meg, takarékszövetkezeti vezetők, banki vezetők, lízing-érdekszövetségek; egyezzetek meg, ha ti megegyezésre jutottatok, számunkra csak a 30 milliárd forint fontos. Én viszont azt látom, hogy az érintettek nem tudnak megegyezni, vagy attól félek, hogy nem tudnak megegyezni, mert mindenki a saját érdekeit képviseli.

A pénzügyminiszter úr a költségvetési bizottsági ülésen felvetett egy lehetséges megoldást akkor, amikor én a takarékszövetkezetek, a lízingcégek érdekében érveltem. Azt mondta, hogy ő azt elképzelhetőnek tartja, hogy a takarékszövetkezeti fiókok azon eredménye, ami gyakorlatilag kicsi településeken képződik, az után a bankkülönbözet után ne kelljen adózni, ezt vonjuk ki a rendszerből. Igen ám, csak erre a takarékszövetkezeti vezetők az előző érvelésemmel hasonlóan érvelnek, és azt mondják, hogy nincs eredményük, tehát nincs mit kivonni a rendszerből, mert a kicsi településeken ők csak veszteséget produkálnak, és számukra is csak a nagyvárosok piaca hozza a nyereséget.

Ezért azt is megfontolandónak javaslom, hogy ha nem állnak el ettől a törvénytervezettől, mint ami már itt megfogalmazódott, akkor a szektornak azt a részét mindenképpen mentesíteni kellene a kamatkülönbözet fizetése alól, akik számára az igazán hátrányos, és többet rombolnak vele, mint amennyit elérnek. Önöknek se lehet célja a vidéki Magyarország tönkretétele, nem lehet céljuk, hogy a postabezárások, iskolabezárások után most már a takarékszövetkezetek világa is elhagyja a kicsi településeket.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Most pedig megadom a szót Bőhm Andrásnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek. Parancsoljon!

DR. BŐHM ANDRÁS, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Azt nem gondoltam, hogy maffiamódszerekről is beszélni fogunk ennek a törvényjavaslatnak a kapcsán. Gondolom, hogy don Katona államtitkár úr sem erre készült, de tulajdonképpen a helyzet megbeszélése helyes, tehát azt hiszem, hogy most már a felvezető előadások után elengedhetem a törvény normaszövegének ismertetését. Inkább beszéljünk arról, hogy mi is a valóság, jogilag hogyan helyezkedik el az adórendszerünkben, és mi az, amiről itt vitatkozni kezdtünk, különösen Hargitai képviselő úr felszólalása után erre mindenképpen szükség van.

Elsőként hadd mondjam azt, hogy a javaslat igazságosságával nincs vitám, nincs vitánk. Ugyanakkor nem érzem azt, főleg a javaslat átmeneti jellegére tekintettel, amely átmeneti jellegre még vissza kívánok térni, hogy ez egy olyan jogintézmény lenne, aminek bárki azt a szerepet szánná, hogy beépüljön a magyar adózás rendszerébe. Tehát igen, töredelmesen be kell vallani, hogy ennek az intézkedésnek a célja egy eseti jellegű, a költségvetés hiányán segíteni akaró intézkedés az igazságosság jegyében, tehát amit meg kell vitatnunk, az, hogy ez a fajta eljárás igazságos-e, és nem mellékesen alkotmányos-e.

Hargitai úr arra hegyezte ki a felszólalását, tehát erre érdemes odafigyelni, és érdemes a vitát talán ebben a körben lefolytatni, hogy igazából itt a bankoktól, de az ő értelmezésében érthető módon elsősorban a kis vagyonnal rendelkező takarékszövetkezetektől igazságtalanul vonnak el bevételeket azért, hogy a költségvetés 30 milliárdos hiánya betöltésre kerüljön. De mi is az alapvető kérdés? Az, hogy a bankoknál, a lízingcégeknél, a takarékszövetkezeteknél képződik az úgynevezett marzs. Ez ennek az adónak az alapja, ez a bankok haszna.

Mi is ez a marzs? Ez a kifizetett, tehát az állampolgároknak, cégeknek, gazdasági társaságoknak a bank által kifizetett kamat és a bank által a hitelek után húzott kamat különbözete. Tehát nincs más célja ennek az intézkedésnek, mint hogy azt mondja - ez nehezen vitatható -, hogy az elmúlt évek gazdaságpolitikai intézkedései közül sokan, például a kedvezményes lakástámogatás hihetetlen piac a bankok számára, lehetővé tette ennek a marzsnak a mértéktelen megnövekedését úgy arányában, mint összegszerűségében együttesen véve.

Tehát tulajdonképpen az adó alapja egy valóságos nyereség. Úgy gondolom, azzal érvelni nem helyes, noha meg kell fontolni egészében azt a javaslatot, hogy a takarékszövetkezetek beletartozzanak-e ebbe a körbe vagy sem, tehát hogy pici az eredmény, sőt veszteség is van.

Még egyszer mondom: ennek a jogszabálynak az alapja az eredmény. Tehát ahol nincs eredmény, ahol szűkül a kamatrés bármilyen okból, akár piaci érdeklődés hiányában, ott fel sem merül ennek az adónak a megfizetési kötelezettsége. Ez egy normatív, objektív adó, hogy mennyi pénzt húzok a hitelezéseim után, ha tetszik - én próbálom kerülni, amennyire lehet a demagógiát, de az ember sokszor rákényszerül egy vitában a parlamentben -, tehát ami pénzt abból húzok, hogy az általam nyújtott hitel után magasabb kamatot húzok, kérek, követelek, fizettetek meg az állampolgárokkal, mint amennyit az általam kötött más jogügyletekben kifizetek. Ez egy tiszta haszon, és ennek egy részére mondja azt a törvényjavaslat, hogy ez szerepeljen a költségvetésben helyes, jó célok felhasználása érdekében. A költségvetésben ennek az adónak az alkalmazásával megnyílik 30 milliárdnyi forrás olyan célok felhasználására, ami azoknak az állampolgároknak az érdekében, azon gazdasági társaságok érdekében történik meg, akiknek a terhére ez a mértéktelen kamatmarzs, nyereség a bankoknál létrejött. Ez egy objektív szám.

Tehát a történet hasznossága, indokoltsága, különösen a gazdaságpolitikai intézkedésekre hivatkozva, azt hiszem, helyes. Önmagában egy ilyen típusú intézkedés - és azért kezdtem ezzel - alkotmányosságával nincs problémám, tehát ez jogtechnikailag nagy valószínűséggel megfelelő, kiszámíthatóságot, bizalmat, előretekintést illetően megkérdőjelezhető, de csak akkor kérdőjelezhető meg, ha a gazdaságpolitikai környezettől, az alapoktól elrugaszkodóan olyan intézkedések történnek - és most ne menjünk bele a fiskális és monetáris intézkedések egymással való ütközésébe -, amelyek igenis lehetővé teszik ezeknek a pénzintézeteknek ezt a fajta nyereségét kialakulni. De ne felejtsünk el még néhány kérdést. Nem csak arról van szó, hogy hitelkamat, illetve betéti kamat; nézzük meg ezeket a betéti kamatokat.

Valamennyien tudjuk, hogy például a vállalkozók pénzforgalmi számláján, tehát ezen a letéten, a lakossági folyószámlán, amelyek nem lekötöttek, mert jellemző módon látra szólóak ezek a betétek, illetve folyószámlák, nevetséges mértékű kamatokat fizetnek a betevőknek, ugyanakkor a bankok az általuk kihelyezett pénzek után ennek a többszörösét érik el kamatban. Hogy lehet csökkenteni ezt az adóalapot például a bankok részéről? Úgy, hogy ezt a kamatollót szűkítik. Kinek az érdekében szűkítik? Két okból: egyrészt alacsonyabb adót kell fizetniük, másfelől pedig látra szóló betéteknél, gépkocsilízingnél vagy hitelezésnél, lakáshiteleknél, vállalkozói pénzforgalmi számláknál, lakossági folyószámláknál, nem mondom, hogy tűrhetetlen, mert üzletpolitikai döntés, de végül is nevetségesen alacsony mértékű letéti kamatok növelésére sor kerülhet, és akkor csökken a fizetendő adó.

Tehát azt gondolom, hogy a jelenlegi gazdasági, politikai környezetben a dolog igazságosságát tekintve nehezen hozhatók fel érvek egy ilyenfajta intézkedéssel szemben, és amikor azt mondom, hogy támogatjuk, támogatjuk azért, mert a költségvetésnek segítséget nyújt, de mi a magunk részéről nem tekintjük rendszerjellegűnek semmi esetre sem; vizsgáltuk a dolog alkotmányjogi vonatkozását és nem volt olyan aggályunk, hogy ez komolyan kockára tenné az alkotmányossági vizsgálat eredményességét.

Igen, bevalljuk azt, hogy ez egy költségvetést segítő intézkedés, átmeneti intézkedés, és azért van erre mód, mert olyan gazdasági, politikai környezetben működnek a bankok, lízingcégek, hitelintézetek, amelyeknek ezek a gazdaságpolitikai környezetek, kormányzati és nemzeti banki intézkedések lehetővé tették egy olyan típusú rendkívüli eredmény létrejöttét, amely bizonyos részének elvonásával helyes, ha részt vesznek a költségvetés kiadási oldalának finanszírozásában.

 

(9.50)

Még annyit, hogy a veszteségekre történő hivatkozásnál a bevétel, kiadás, kamatot illetően kifizetett, húzott kamatkülönbözet az adó alapja. Viszont ez ráfordításként számolandó el, tehát a költségek között elszámolandó; ahol veszteség keletkezik, ott értelemszerűen nincs adófizetési kötelezettség, tehát a történet vagy a társasági nyereségadó oldalon vagy eleve ennek a rendkívüli adónak az alapjánál megszűnik. Tehát, ahol eredmény nem jelentkezik, azt ne hárítsuk, tehát ne vezessük félre a hallgatókat vagy a nézőket, csak ott van fizetési kötelezettség, ahol a kamatnyereség realizálódik. Tehát, ha van egy kis falusi takarékszövetkezet, akinek nincs olyan piaca, amiből kamatkülönbözet legyen, ott nem kell ezt az adót megfizetni. Tehát ez nem kvóta, fejkvóta szerinti adó, ami ki van vetve különböző arányokban minden pénzintézetre, hanem a valóságban képződő nyereségalap teremti meg ennek az adóalapját.

Tehát azt gondolom, hogy az egy félrevezetés, hogy a szegény takarékszövetkezetnél elvonnak úgy, hogy eredmény képződött volna. Ez nem így van. Ezzel együtt bármiféle elfogadható indoklás mellett készek vagyunk arra is, hogy megfontoljuk, de elfogadható indok alapján, hogy a takarékszövetkezetek részvétele ebben a fajta időleges, átmeneti, bevallottan költségvetési lyukfoltozó intézkedéssorozatban megfelelő, indokolt vagy sem.

Egyébként tehát az előadott indokokra figyelemmel a Szabad Demokraták Szövetsége ezt a fajta jogszabály-tervezetet támogatja, és amennyiben értékelhető módosító indítvány van, akkor közreműködik annak a vitájában és elfogadásában is.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most megadom a szót Herényi Károlynak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

HERÉNYI KÁROLY, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az első kérdésem talán az, hogy vizsgáljuk meg, miért van erre a különleges adófajtára szükség. Aztán a második kérdésem az, amit önmagamnak teszek fel, és próbálok rá választ adni, hogy ha szükség van rá, akkor miért ezt a megoldást választotta a kormány. A harmadik kérdés, amit fölteszek önmagamnak, és próbálok rá választ adni, hogy vajon lenne-e más megoldás a szükség enyhítésére és arra, hogy a helyzetet, a problémát valahogy megoldjuk.

Hogy a szükség okát megvilágítsuk, vissza kell mennünk legalább két esztendőt az időben, hiszen a harmadik alkalommal tárgyaljuk a jelenlegi MSZP-SZDSZ-kormány költségvetési törvénytervezetét. A baj 2002 nyarán követtetett el, amikor a kétszer száznapos jóléti csomag foganatosítása eredményeképpen meglehetősen nehéz helyzetbe került a magyar gazdaság, és nagy válságokat él át a magyar pénzügypolitika.

Mi is történt 2002 nyarán? Elindult egy folyamat 1998 és 2002 között, az akkori polgári kormány igyekezett a forrásokat úgy átcsoportosítani, hogy készülvén a 2004. május 1-jén bekövetkezett európai uniós csatlakozásra, a gazdaság magyar szereplőit egyre jobb helyzetbe hozza. Erről szólt a Széchenyi-terv. Aztán jött 2002 nyara, a választások eredményének kihirdetését követően az új kormány először arról panaszkodott, hogy az előző kormány szinte mindent kiszedett a sifonérból, és nincs pénz. Aztán végül mégiscsak ráakadtak 320 milliárd forintra, és ezt a 320 milliárd forintot nem eredendően arra használták föl, amire a félretevő azt célozta, tehát a magyar gazdaság szereplőinek támogatására, a versenyképesség növelésére, a pozíciók javítására, hanem a választási ígéretek beváltására, jóléti intézkedésekre.

Egy pillanatig ne legyen kétsége senkinek afelől, hogy vajon indokoltak voltak-e ezek a jóléti intézkedések vagy nem. Indokoltak voltak. Csak aki okosan gazdálkodik, az megnézi, hogy egy jóléti intézkedéscsomagnak a forrásai biztosítottak-e. És ha ezt megtette volna, akkor nagyon hamar kiderül, hogy bizony nem biztosítottak. És azóta egy olyan problémahalmazt görget maga előtt a kormány, amelyet nem tudott megoldani, és a jelenlegi költségvetési törvénytervezet azt mutatja, hogy most sem fogja tudni megoldani. Tehát tulajdonképpen ennek a mostani intézkedésnek, ennek a törvényjavaslatnak az oka és a lényege az, hogy a költségvetés lyukait betömködje valahogy, a hiányt, az óriási mértékű hiányt valahogy pótolja.

Pótolni a hiányt többféleképpen lehet. Lehet egy koncepció alapján, amikor azt mondom, hogy ha ezen az úton elindulok és végigmegyek, akkor nagy valószínűséggel egy nehezebb időszak után enyhül, javul a helyzet, és kiszámítható módon majd valami pozitív változás fog beállni. És lehet úgy is, hogy kapkodok ide-oda, és találok olyan megoldásokat, amelyek lehet, hogy időlegesen megoldanak egy helyzetet, de hogy hosszú távú megoldást nem adnak, az biztos. Ez derül ki abból az előterjesztésből, ami azt tartalmazza, hogy ez az intézkedés két évre szól, tehát a hatálya két esztendőre terjed ki. És mi lesz két év múlva? Honnan tudjuk a mostani költségvetési törvénytervezet ismeretében, hogy két év múlva ennek az országnak a gazdasági helyzete jobb lesz? Egyáltalán nem lehetünk benne biztosak, tehát ez egy olyan megoldás, amit nem az átgondoltság jellemez, hanem a kapkodás.

Mi a másik oka annak, hogy ezt a megoldást választotta a jelenlegi kormány? Első intézkedéseinek egyike, hogy a bankokat sújtó adótörvény-javaslattal előállt. Igaz, hogy az első forma nem ez volt, és az is igaz, hogy amikor a banki szakemberekkel és bankvezetőkkel tárgyalt a miniszterelnök-jelölt, akkor tulajdonképpen a bankvezetők nem megegyeztek, hanem mást nem tudtak tenni, mint elfogadták a kormány igényét és óhaját, és alávetették magukat ezen óhajnak, és azt mondták, hogy rendben van, valahogy ezt a kétszer 30 milliárd forintot ki fogják fizetni.

De miért ilyen látványos módon igyekszik a kormány ezt az igényt kielégíteni? Azért, mert ez jól kommunikálható, ennek nagyon komoly a PR-értéke. Elkövetett az ellenzék egy komoly hibát, amikor elkezdett úgy beszélni az előző kormányról, hogy bankárkormány. Ez PR-technikai szempontból elfogadható lenne, de egy komoly politikai erő ilyet nem tesz. A bankok a szociális piacgazdaság, egy jól működő piacgazdaság pénzügyi infrastruktúrájának az alapját jelentik, a beléjük vetett bizalom vagy annak megingatása rendkívül kockázatos dolog. Ilyet felelős politikai erő nem tehet, és egy rossz kihívásra jött egy rossz válasz: akkor mi bebizonyítjuk, hogy nem bankárkormány vagyunk, és jól megbüntetjük a bankokat. Kinek használ ez? A bankoknak egyáltalán nem. A költségvetésnek átmenetileg talán használ, egyébként meg senkinek. Ez egy olyan ostoba cselekedetsor mind a két részről, amit abba kellene hagyni, és valós és reális megoldásokat kellene keresni.

Vajon van-e valós és reális megoldás? Mi az indoka a törvényjavaslatnak? A törvényjavaslat indoka az, hogy a bankok különösen nagy nyereséghez, extraprofithoz jutottak az utóbbi esztendőkben. Mi volt ezen extraprofit keletkezésének az oka? Az, hogy olyan szerződéseket voltak képesek kötni az állammal, ami számukra ezt lehetővé tette, például a lakásfinanszírozás rendszerén belül. Akkor nem kézenfekvőbb lenne az a megoldás, hogy törvénymódosító javaslat vagy törvény elfogadása helyett ezeket a szerződéseket, megállapodásokat módosítjuk? Nem egy tisztább, nem egy jobb megoldás, ha arra törekszünk, hogy ha egy rossz megoldás negatív eredményét módosítani akarjuk, akkor a szerződéseket módosítjuk? Ezt a kormány a saját hatáskörében bármikor megteheti, és nem kell a parlament elé hozni egy olyan törvényjavaslatot, amely több sebből vérzik. Nem ezt a megoldást választotta, és nyilván ennek megint olyan okai vannak, hogy kommunikációs szempontból ez sokkal jobban eladható, és az új kormánynak ez nagyon jól jön, csak ennek megint nagyon nagy lesz az ára.

Ha nem hagyjuk abba a kommunikációs vetélkedést egymással, akkor erre az ország rámehet, a magyar gazdaság rámehet. Vajon van-e olyan tartalék az új költségvetési törvényben, az intézkedésekben, amely forrásokat biztosíthatna, és amely megint magában hordoz egy olyan csapdát, aminek meglesz a negatívuma, és majd megint kereshetjük a megoldást.

(10.00)

Én idézek egyet - ez nem más, mint a tegnap elkezdett törvénycsomag, 28 törvényről tárgyaltunk tegnap. Az áfatörvény 38. §-ának az egyik nagyon fontos változása: a törvényjavaslat a gazdasági tevékenység körébe utalja a vállalkozások nem rendszeresen végzett értékpapír- és üzletrész-értékesítését. Ez azt jelenti, hogy amíg eddig egy cég normál tevékenysége után vissza tudta igényelni az áfát, addig ezután ezt a visszaigénylést az értékpapír értékesítésének arányában csökkentenie kell.

Mivel a cégek a szabad pénzeszközeiket szívesen fektetik állampapírokba és értékpapírokba, sőt ezeket az év folyamán forgatják, előfordulhat, hogy az eddig jogosan visszaigényelhető áfájuk alapja 20, de akár 40 százalékkal is csökkenni fog. Ez nagyon komoly veszteséget jelent a vállalkozóknak. Mindez a szabad pénzeszközök banki elhelyezése esetén nem áll fenn, tehát a szabad pénzeket állampapírban vagy tőzsdén forgatni ésszerű cégmenedzsment esetében nem fogják. A másik következmény, hogy ha a társaság üzletrésszel rendelkezik egy másik társaságban, akkor egy kedvező értékesítési lehetőségnél az áfán sokat veszíthet.

Ez tehát egy burkolt és kemény, új adóztatási forma. Ez az intézkedés azt mutatja, hogy vagy fogalma sincs a Pénzügyminisztériumnak az intézkedés hatásáról, vagy így kívánja a bankoktól elvont sarcot a kormány visszafizetni, hiszen ez a bankoknak nyilván jelentős nyereségnövekedést fog okozni. Tehát itt van a taposóakna előttünk, a tegnap megkezdett törvénycsomag tárgyalásánál észrevehettük, tegnap már felhívtuk erre a figyelmet. Azt gondolom, hogy átgondoltabb koncepciót tartalmazó költségvetési törvényjavaslattal kellene a kormánynak előállni, és akkor mentesülne az ilyen két évre tervezett különadók kivetésének a nehézségei alól.

Az előttem szólók már említették, sőt a legnagyobb kormánypárt képviseletében Göndör képviselő úr is, hogy ők maguk sem értenek egyet a rendelkezés azon részével, amely a takarékszövetkezeteket érinti. Volt egy olyan elképzelés az előterjesztés előkészítése során, amikor a takarékszövetkezetek kivétettek ebből a körből. Ez egy logikus lépés volt, végül mégis benne maradtak; igaz, hogy olyan feltétellel, hogy 200 millió forint saját tőkével, aztán 2007-től 250 millióval kell rendelkezniük. De mennyi olyan szövetkezet van, amelynek a működését fogja veszélybe sodorni ez a törvény, ha ezt ilyen formában elfogadjuk?

Függetlenül attól, hogy nyilván módosító javaslatok lesznek beadva, vagy bead akár a kormánypárt is a szövetkezetek érdekeinek a védelmében, ez egy olyan rossz elgondolás, egy olyan koncepciótlan, kiforratlan elgondolás, annyira nem illeszkedik a magyar adórendszerbe, annyira idegen tőle, az európai gyakorlattól is annyira idegen, hogy a Magyar Demokrata Fórum ezt a törvényt még módosításokkal sem tudja elfogadni, és tisztelettel arra kéri a kormányt, hogy ezt a törvényjavaslatot vonja vissza, és a hiányzó 60 milliárd forint két esztendő alatt történő behajtásának valami más, kulturáltabb, európai formáját találja meg.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A vezérszónoki felszólalások végére értünk.

A napirend szerint most az elsőként jelentkező független képviselő felszólalására fog sor kerülni, 10 perces időkeretben. Ennek megfelelően megadom a szót Font Sándor képviselő úrnak, és a kétperces felszólalásokra természetesen ezután kerül majd sor. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

FONT SÁNDOR (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz vezérszónoka sok olyan gondolatot elmondott, amelyhez magam is csatlakozom. Egyáltalán az a különleges tárgyalási mód, amelyet alkalmaztak, hogy a bankoktól valamilyen módon adót szedjenek be, eleinte a társasági adóemelés módjával, majd pedig, nagy hirtelen, amikor rájöttek, hogy a multinacionális bankoknak ez nem kedvez, egy újabb módszerrel jöttek elő, de az egyeztetésnek már semmilyen, a szokások szerint elvárható módját nem alkalmazták, hiszen ebben - mint ahogy ez a közhírekből ismert és látható volt - mindössze a legnagyobb magyar pénzintézet vezetője és a szövetség részéről szintén egy bankhoz tartozó úriember vett részt, és nagy hirtelen megállapodtak abban, hogy a kamatrést kell adóztatni.

Mint tudják, a nagy bankok döntő mértékben valamilyen módon örökletes feladatot kaptak, például számlavezetést, amelybe más bankok nem nagyon férhettek bele. Így döntő mértékben a takarékszövetkezeti rendszerek sem férhettek bele ezekbe az örökletes, kedvező pozíciókba. A takarékszövetkezetek próbálták megkeresni azokat a lehetőségeket, amikor a vállalt feladatuknak, a szövetkezeti rendelméletnek megfelelően, igenis a tagok érdekében és a kistérségekben, a kistelepüléseken élők érdekében továbbra is működnek, messze nem olyan infrastruktúrával és messze nem olyan nyereséghányaddal, mint ahogy ezt a nagy multinacionális bankok teszik, amelyek mögött most már, mint tudjuk, magyar tulajdonos gyakorlatilag nincs vagy alig van, míg a takarékszövetkezeti rendszernek, különösen a TÉSZ-csoporthoz tartozóknak, a magyar állampolgárok a tulajdonosai.

A helyzet azt eredményezte, hogy amíg a nagy bankok piaci részesedése 95-96 százalékos, a takarékszövetkezeteké 4-5 százalékos, ugyanakkor az így kitalált ötlet szerint a kamatrés alapján történő adózásban a takarékszövetkezetek több mint 10 százalékkal fognak részt venni, ha ez a rendszer így marad. Ez súlyos problémához vezet.

A takarékszövetkezet, a mintegy 180 szervezet közel 1700 fiókkal rendelkezik, döntő mértékben olyan településeken, ahol ma már gyakorlatilag az utolsó közintézmény a polgármesteri hivatalon kívül, mert az önök áldásos tevékenysége miatt a kisiskolák vagy bezártak, vagy most éppen összevonják őket; a postákat az elmúlt időszakban ezeken a kistelepüléseken megszüntették, és gyakorlatilag már csak a takarékszövetkezetnél lehet például befizetést eszközölni. Nem kétséges, hogy ezeknél a kis fiókoknál veszteséges az üzemelés, és a takarékszövetkezetek megpróbálják a nyereségüket más területre átcsoportosítani valamilyen módon, illetve a veszteséget fedezni.

Érthető, hogy ha a nyereségadó lenne bevezetve a bankok esetében, akkor a takarékszövetkezetek a veszteséges területeket le tudnák írni az úgymond, másik területen keletkező nyereségből, és egy jóval kisebb nyereségadó-alap keletkezne, amelyet akár meg lehetne adóztatni a szóban forgó 24 százalékkal. De ezen takarékszövetkezeteknek, amelyek normál tevékenységükben döntő mértékben betét és hitel kezelésével foglalkoznak - és közben tudjuk, hogy az egész éves tevékenységük ennek ellenére nagyon negatív lesz -, az évközi tevékenységét, a veszteségük mellett, meg fogják önök adóztatni, ha ez a rendszer így marad.

Mihez vezet ez? Két út van: az egyik, hogy a takarékszövetkezetek nem vállalják a vidéki kis fiókok további működtetését, bezárják - nem tehetnek mást, be fogják zárni. Ez egy újabb vidék elleni támadást jelent. Ezeken a kistelepüléseken, mint említettem, már csak a polgármesteri hivatal, abban is csak a társadalmi munkát vállaló polgármester marad gyakorlatilag, és nem lesz közintézményük. A másik, hogy a multinacionális tőkével rendelkező bankok értelemszerűen el fogják foglalni mindazokat a terepeket, amelyekről a takarékszövetkezetek kiszorulnak. Azaz a hitel- és betéti ügyletek kezelése kapcsán a takarékszövetkezeti rendszeri tagok egyszerűen át fognak vándorolni a multicégekhez. Azaz az OTP nagyon jól megfontolta: egy hosszú távú piacnyerést épített bele ebbe a javaslatába.

(10.10)

Sajnálatos módon úgy tűnik, hogy a kormány ehhez asszisztál. Azt jelentette be, hogy szerinte ez a módszer jó - ezzel, úgy tűnik, végérvényesen bebizonyította, hogy nem az országnak van kormánya, hanem a külföldieknek és a multiknak van itt egy kormánya, és egyáltalán nem érdekli őt, hogy a vidéki kisembereknek mi az érdeke ebben a rendszerben.

Módosító indítványommal javasolni fogom, hogy a bankoknak lehessen választani két adózási forma között: vagy az önök által is beterjesztett kamatrésadózást választják, vagy pedig az előzőekben már egyszer fölvetett társasági adózást 24 százalékkal, úgy, ahogy önök először már egyszer javasolták a tárgyalások során, aztán majd ezt egyszer csak elfelejtették. Nem kérdéses számomra: ezt a törvénytervezetet önök keresztül fogják vinni, ebből törvény lesz. Alaphelyzetben, szívem szerint egyetértek azzal, hogy legpontosabb, legjobb lenne megsemmisíteni ezt a beterjesztést, visszavonni és újragondolni. Nade, ahogy ismerjük a helyzetet, rettentő későn nyújtották be az adótörvényeket, nagyon nagy az időhátralékuk. Ebből újratárgyalás - véleményem szerint - nem lesz. Önök pontosan rástartoltak arra a kétszer 30 milliárd forintra.

Ezért ezt a helyzetet és az önök szándékát tudva inkább azt az utat választom, hogy lehetőséget kellene adni a módosító indítvány következtében például a takarékszövetkezeteknek, hogy igen, ha nekik sokkal kedvezőbb és arányosabb a nyereségadó alapján történő adóztatás, akkor ezt válasszák. Egyébként az előterjesztők, illetve a kormánypárti képviselők is utaltak arra, hogy az utóbbi öt évben a 37 milliárd forintos bankszektori nyereség az idei év becsült adatai alapján már fölment 300 milliárd forintra. Egy nagyon nagy, dinamikus fejlődés következett be. Úgy tűnik, emellett a társadalom egyes tagjai éppen ellenkező irányba indultak el, ahogy a statisztikai adatokat ismerjük.

Ennek tükrében - tehát éppen az öt év alatt 37 milliárdról 300 milliárd forintra történő növekedés tükrében - számomra érthetetlen és elfogadhatatlan, hogy önök csak két évre tervezik kivetni ezt az adófajtát. Én ezt nem nevezem másnak, mint a Gyurcsány-kormány választási zsebpénzének. Nem értem, hogy mi a logikája, hogy ha egyszer önök ezt megszavazzák, akkor 2006 után ez az adófajta szűnjön meg, mikor önök bizonyították be, hogy milyen dinamikusan növekszik ennek a szektornak a nyeresége.

Az Európai Unióban szokatlan az a helyzet, ami Magyarországon eddig volt, hogy kizárólag a bér- és munkajövedelmek kerültek adóztatásra, a tőkejövedelmek nem. Ha most ebbe az irányba legalább verbális szinten elmozdul a kormány, hogy igenis, kérem, a tőkejövedelmeket is adóztatni kell, és így a bankszektorra is külön oda kell figyelnünk, akkor ennek az elvnek súlyosan ellentmond, hogy csak 2006-ig szeretnék ezt az adózási formát fenntartani.

Ezért, mivel kiszámítható az önök szándéka, önök meg fogják szavazni ezt a beterjesztett adótörvényt, ha ebben a módban szavazzák meg, akkor semmiféleképpen nem támogatható, és ha egyáltalán megszavazzák, az külön nem fogadható el, hogy csak két évre, mert mondom, ez nem más, mint a szocialisták és a Gyurcsány-kormány választási zsebpénze a választási időszakra, azaz nem a társadalom érdekében történik.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalásokra kerül sor. Kétperces felszólalásra megadom a szót Göndör Istvánnak, a Szocialista Párt képviselőjének.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Menet közben már eldöntöttem, hogy fogok kérni szót rendes hozzászólásra is, de azért hadd idézzem Hargitai képviselő úrnak és Font képviselő úrnak is a 7. §-t. Ha elolvassák figyelmesen, benne van, hogy nem kell alkalmazni a szövetkezeti hitelintézeteknek, és a b) pontja azt mondja, ha a saját tőkéje nem éri el a 250 millió forintot. Csak szeretném fölhasználni Font Sándor adatait, aki azt mondta, hogy 180 körül van a szövetkezetek száma. Ebből közel száz ma nem rendelkezik a 250 millió forintos… (Közbeszólás a Fidesz soraiból: 200, és nem 250.) De 250 van a törvényjavaslatban. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Bocsánat, nem kötődik évszámhoz, hanem azt mondja, hogy az előző év.

Tehát akinek jelenleg nincs 250 millió, rájuk ez nem vonatkozik. Hargitai János azt mondja, hogy körülbelül 80, valahol ez van, én ezért mondtam, hogy közel 100. Tehát mondhatnánk azt, hogy majdnem fele már így kiesik a rendszerből, de majd egy normál hozzászólásban szeretnék néhány, hitem szerint önök számára is megdöbbentő adatot elmondani, hogy akár egy év alatt mekkorát változott a bevételi forgalom és a kamat.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces felszólalásra következik Gőgös Zoltán, a Szocialista Párt képviselője.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Hargitai és Font képviselőtársamnak javasolnám, hogy ezt a külföldi multi jelenséget nem kellene itt forszírozni, amiről itt elég keményen szóltak. Az a párt már nincs itt a parlamentben, amelyik erre építette a politikáját, és nem kellene szembeállítani különböző méreteket. (Font Sándor: Ez az igazság, Zoli.) Ez nem az igazság, de demagógia, ne haragudjon, képviselőtársam. (Font Sándor: Meg kell nézni a cégnyilvántartást, és akkor szembesülnek vele.)

Itt elhangzott a lakáshitelezés, hogy ebből a takarékszövetkezetek nem részesültek. Ez igaz, de én azért hadd mondjak egy olyan hitelszegmenst, amiből viszont igen, erről itt ugyanis eddig nem volt szó. Vegyük sorba, hogy milyen agrárhitelezés történt az elmúlt két évben! Kezdtük egy hitelkonszolidációval 60 és 12,5 milliárd erejéig. Ez nyilván egy friss pénzt jelentett az ágazatnak, ez a bankoknak is jót tett, és ebben azért keményen benne voltak a takarékszövetkezetek is. Volt egy 50 milliárdos aszályhitel, ennek nagy része szintén a kisebb bankokon keresztül ment, mert a nagy multibankokra nem jellemző, hogy agrárhitelezést folytatnak. Európa-hitel: meghirdettük 100 milliárd forintra, lett belőle 230 milliárd, és volt egy elkülönített része, amit nem vehettek igénybe mások, mint kisvállalkozások, amiknek a hitelezését kizárólag a takarékszövetkezetek végzik vidéken. Volt egy faktorálási akció tavaly 52 milliárd forint értékben. Jó, hogy ebből mennyi került oda, az már egy másodlagos kérdés, de nyilván ezt se a multik végezték, hanem igazából faktorcégek. Tehát az, hogy ők ebbe bekerültek, egy teljesen természetesen dolog.

Azt hiszem, hogy ezen túl rengeteg beruházás történt az ágazatba, hála istennek, közel 400 milliárd forint értékben. Ahhoz nagyon-nagyon sok önrészt biztosítottak bankok és takarékszövetkezetek is, vidéken is, mert nyilván, akinek a takarékszövetkezet a számlavezetője, mondjuk, őstermelő vagy egyéni vállalkozó, csak azon keresztül tudott ilyen finanszírozáshoz jutni. Tehát nem kellene leszűkíteni ezt a kérdést, az állam kapcsolatait csak a lakáshitelezésre, hanem olyan hitelezést is figyelembe kellene venni, ami viszont nem a nagy multibankokon keresztül, hanem a kisebb bankokon keresztül történt.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Dancsó József, a Fidesz képviselője, 10 perces időkeretben. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hallgatva a vezérszónoklatokat meg a kétperces hozzászólásokat, elég furcsa helyzetben érzem magam, s elég furcsa helyzetben van ez az ország, hogy ilyen támadásokat lehet intézni bizonyos gazdasági ágazatok felé, mint amit most az MSZP és az SZDSZ képviselői ebben a törvényjavaslatban megfogalmaztak.

Miről is van szó? Benyújtottak egy olyan törvényjavaslatot, amely úgymond kamatrés-különbözet megadóztatásáról szól, ami látszólag helyénvaló dolog lehet, csak hát ezek után fölmerül a kérdés, hogy ha kipécézi a jelenlegi kormánykoalíció legközelebb a műköszörűsök vagy a cipőgyártók iparágát, és úgy találja, hogy az árbevétel vagy bármi alapján túl magas a jövedelmük, akkor jövő héten beterjeszt egy törvényjavaslatot, amely megadóztatja majd az ő jövedelmüket - vagy akár más szektort is lehetne említeni.

Az indokolás is nagyon izgalmasan hangzik, hogy ne mondjam, furcsa, mert arról szól, hogy a pénzügyi intézményeken kívül álló, és a költségvetést hátrányosan érintő okok miatt van szükség erre a kamatkülönbözet-adóra. Ha kívül áll, akkor miért akarjuk büntetni a pénzügyi szektort, ha nem ők tehetnek róla? Ők csak alkalmazkodnak egy olyan rendszerhez, egy olyan szisztémához, ami kialakult Magyarországon.

 

(10.20)

Ráadásul azért azt ne felejtsük el, hogy míg a pénzügyi szektor versenykörülmények között dolgozik, és bizony az elmúlt tíz évben csaknem 50 százalékkal javította a hatékonyságát, addig a költségvetés vagy a magyar állam működésére ez már korántsem mondható el. Úgy gondolom, hogy talán célszerűbb lenne a saját házuk táján megvizsgálni azokat a lehetőségeket, amelyek a megtakarításokat eredményezhetnék, és mondjuk, nem tizenegynéhány vagy még több új politikai államtitkárt pluszban kinevezni. Úgy gondolom, ezek hatékonyabb lépések lennének, mint a piacgazdaság bizonyos szektoraira különbözeti adókat kivetni.

De nézzük tovább! Valóban igazságos-e az a rendszer, ahogy itt az indoklásban is megfogalmazódott, illetve a vezérszónoklatokban is elhangzott? Nekem eleve felmerül a kérdés, hogy ha már kedvezményeken kell gondolkodni a takarékszövetkezeteket érintően, akkor beleviszünk egy önök által igazságosnak vélt rendszerbe egy másik kedvezményt, hogy még igazságosabbá tegyük - vagy hogy is van ez, kérem? Magyarázza már el bármelyik képviselőtársam, hogy egy rendszerben miért kell kivételeket tenni, ha az eleve igazságos.

De menjünk tovább! A lakáshitelkamatokat ostorozták kedves képviselőtársaim, hogy milyen óriási kifizetések történtek, és ezáltal extraprofithoz jutottak a pénzintézetek. Egyrészt mi az, hogy extraprofit? Ha ezt nekem valaki meg tudja mondani, és egzakt módon értelmezni tudja, akkor én azt nagyon megköszönöm, mert erre még senkitől semmilyen jó választ nem hallottam, hogy mi az, hogy extraprofit, vagy mihez képest van neki túlzott profitja.

A másik dolog pedig: Bőhm képviselő úr arról beszélt, valljuk be, hogy a költségvetés fiskális mohósága miatt van erre a törvényre szükség, ezért kellett beterjeszteni. Lehet ostorozni a lakáshitelkamatokat a túlzott kifizetésért, de azért azt lássuk be, hogy maga a lakásépítési és -vásárlási boom, amely az elmúlt években bekövetkezett 2000-től az előző kormány hathatós intézkedései következtében - én több kimutatást és elemzést láttam a tekintetben, hogy a költségvetési összpozíció ezzel bizony nemhogy romlott, hanem javult. Hiszen megnövekedett az áfabefizetések összege, jóval több személyi jövedelemadó került a költségvetésbe ezen keresztül, hiszen növekedett a foglalkoztatottság, jóval több társasági nyereségadó került befizetésre - hiszen ezeknek az építőipari cégeknek azért az elmúlt időszak valóban egy felfelé ívelő szak volt -, illetve megnövekedtek az illetékbevételek, amelyek szintén az állami költségvetést gazdagították, és ezt igyekeznek önök az új adótörvényekkel tovább is srófolni. Tehát össztekintetben a lakáshitelezéssel kapcsolatos bővülés a költségvetés számára pluszjövedelmet jelentett, ezért is érthetetlen számomra az, hogy most mindent a lakáshitelkamatokra kívánunk fogni.

De menjünk tovább, hiszen a törvényjavaslat nemcsak kamatokról szól, hanem kamatjellegű bevételekről, illetve kamatjellegű kiadásokról is. Ilyen szempontból is érthetetlen a számomra, hogy ha csak a lakáshitelkamatról van szó, akkor a kamatjellegű jövedelmek miért vannak benne ebben az előterjesztésben.

Felmerült az a kérdés is, szintén Bőhm képviselő úr vetette fel, hogy majd ezáltal, ha ez a kamatkülönbözet-adó ki lesz vetve, majd növekedni fog a látra szóló kamatok összege vagy nagysága. Ezek után elgondolkodtam azon, hogy ugye, a közgazdasági elmélet azt tanítja, hogy piacgazdasági környezetben a különböző társaságok, szervezetek profitmaximalizálásra törekednek. Innentől kezdve akkor feltaláljuk az új kategóriát, hogy ezek után ezek a szervezetek nem profitmaximalizálásra fognak törekedni, hanem adóminimalizálásra, ami az én megítélésem szerint teljesen más jellegű megközelítés, és a közgazdasági elmélet sem szól arról, hogy létezik olyan szervezet egy piacgazdaságban, amely adóminimalizálásra törekedne. Hihetetlenül érdekes és izgalmas új kategóriákkal ismerkedhetünk meg e vita során.

Gőgös képviselő úr említette a takarékszövetkezetek esetében azt, hogy azért nemcsak lakáshitelről kell itt beszélni, nem vettek részt ebben a takarékszövetkezetek, mondja ő, hanem bizony az agrárhitelezésben, és valami más jellegű tevékenységet is említett… (Gőgös Zoltán: Faktorálásban!) Faktorálásban, igen, köszönöm szépen. (Gőgös Zoltán: Azt mondtam, hogy abban nem!) Tehát agrárhitelezésben részt vettek, és a kisvállalkozóknak való hitelezésben is. Az én legjobb tudomásom szerint valóban részt vettek ebben a takarékszövetkezetek, de döntő mértékben nem a takarékszövetkezetek finanszírozzák a nagy mezőgazdasági szövetkezeteket, részvénytársaságokat, kft.-ket, hanem bizony a nagyobb méretű pénzintézetek. Ráadásul a kisvállalkozók hitelezésében sem a takarékszövetkezetek vesznek csak és kizárólagosan részt, mint ahogy ön említette, hiszen meg kell nézni a takarékszövetkezeteknek a pénzintézeti szektorban elfoglalt súlyát - ezt a 4-5 százalékos súlyt - és mondjuk, az összes többi nagy banknak vagy középbanknak a súlyát. Ha a kettőt összevetjük, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy ez az állítás nem lehet igaz, hiszen zömében nem vidéken, a kis falvakban vannak a kisvállalkozók, hanem nagyvárosokban, középvárosokban, fővárosban van a kisvállalkozók zöme, hiszen ők tudnak a nagyobb ipari és szolgáltató szervezetekhez tapadni, tehát ezen hitelezés is itt történik. Ilyen értelemben a takarékszövetkezetek valóban sokkal nehezebb helyzetben vannak, hiszen a banküzemük jóval drágább, éppen a kistelepüléseken való részvétel miatt, mint egy nagy pénzintézetnek vagy egy országos hálózattal bíró nagy szervezetnek.

Érdekes felvetés volt az, amit szintén Bőhm képviselő úr mondott, hogy azért fogadható el számukra ez a törvényjavaslat, merthogy csak két évre szól. Ezek után bármilyen adótörvényt, adóemelést be lehetne nyújtani, ami csak két évre szól, és akkor ezek szerint a szabad demokraták számára az elfogadható, mert csak két évről szól; a törvényalkotó megmondja, hogy én csak két évre tervezem. Innentől kezdve az adójogszabályok normativitása, a kiszámíthatóság teljesen annullálódik, elillan a rendszerből, és bizony csak a bizonytalanságot sikerül gerjeszteni ezzel.

Miért célja bárkinek az, hogy a bizonytalanságot növeljük? Úgy gondolom, a Magyar Országgyűlés felelőssége az, hogy kiszámítható, normatív és mindenkire érvényes szabályokat fogadjon el. S ha olyan jogszabályt ötöl ki valaki, mint ez a kamatkülönbözet-adóról szóló jogszabály, és ezeknek a kritériumoknak nem felel meg - márpedig úgy gondolom, hogy nem felel meg -, akkor talán célszerűbb lesz visszavonni, mert jobban szolgáljuk a magyar állampolgárok és a magyar törvényhozás céljait is. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Gőgös Zoltán, az MSZP képviselőcsoportjából.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Szeretnék pontosítani. Én azt mondtam, hogy a 230 milliárd forint Európa-hitelből egy külön keret elkülönítésre került, amit kizárólag a kisvállalkozások vehettek igénybe, és ennek a döntő többségét takarékszövetkezeteken keresztül realizálták. Ezt a számot pontosan is meg tudjuk mondani a képviselő úrnak, ha kíváncsi rá, hogy ez hány száz takarékszövetkezeten keresztül történt, ugyanis mások nem jelentkeztek be erre a hitelezési módra. Én ezt így mondtam.

Én is tisztában vagyok vele, hogy a nagy agrárcégeknek nem a takarékszövetkezetek a hitelezői, de őket sem lehet ebből a körből kizárni, és azt mondom, hogy az egyéb gépfejlesztési előlegekből meg hitelekből sem, mert akinek a takarékszövetkezet a számlavezetője, az nyilván azon keresztül tudja csak ezt bonyolítani, mert a másik bank, mivel nem ismeri a tevékenységét, nem fog vele szóba állni. Azt hiszem, ezt a képviselő úr is pontosan olyan jól tudja, mint én.

Úgy gondolom, ezt a takarékszövetkezeti kérdést biztos, hogy meg fogjuk tudni oldani. Senki nem vitatta, hogy van ebben a törvényben egy probléma, ez a bizottsági ülésen is elhangzott, amit szerintem egy egyszerű módosítással lehet rendezni, hogy a kistelepülésen működő bankok - mert nemcsak a takarékszövetkezetek vannak ott, azért azt is vegyük figyelembe - külön elbánásban részesüljenek, ez idáig rendben van. De most már jó lenne más érv is, amivel szembemennek ezzel a törvényjavaslattal, amit azért higgyék el nekem, az emberek döntő többsége támogat. (Herényi Károly: Hát persze!)

Hogy mi az extraprofit, képviselőtársam? Tudja, hogy átlagosan mennyi a mezőgazdaságban az éves árbevétel után realizálódott nyereség? Olyan 2-3 százalék. Mennyi az a bankoknál, képviselőtársam? Hát nem 2-3 százalék, azt hiszem, azért ebben egyetértünk! Tehát amikor mi itt extraprofitról beszélünk, akkor a gazdaság egyéb szereplőihez mért haszonról beszélünk, és azért ne sajnáljuk már annyira ezt a szektort, menjünk már be egy bankfiókba, nézzünk már körül (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), nézzük már meg az ottani jövedelmeket, mielőtt ennyire szembemennénk ezzel a törvényjavaslattal!

(10.30)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Font Sándor független képviselő úr.

FONT SÁNDOR (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Változatlanul a takarékszövetkezetek hátrányára szeretném fölhívni a figyelmet, amennyiben ebben a formában önök elfogadják ezt az előterjesztést. (Gőgös Zoltán: Mondtuk, hogy nem így lesz.)

A kamatkülönbözeti adó olyan területről szól, amely csak a betét- és a hitelügylet következtében adódik. Csakhogy, ha megnézzük, hogy milyen e hitelintézetek nyereségének belső szerkezete, kitűnik, hogy a nagybankok, amelyek mögött multicégek és tőkék állnak - Gőgös Zoltán képviselő úrnak szeretném ezt jelezni, ez egyszerűen így van, azért merem ezt így mondani, nos, ezeknek a bankoknak a nyereségük nagy részét, majdnem a felét nem a betét- és a hitelügyletek okozzák, hanem egyéb más szolgáltatások. Döntő mértékben az átutalásokból, számlavezetésekből és például a bankkártyák birtoklásából és az ebből való tranzakciók következtében a jutalékokból adódnak, és még sorolhatnék jó néhány ilyen területet.

Mit is jelent ez? Ez azt jelenti, hogy ezek a nagybankok kimaradnak abból az adózási struktúrából, ami esetleg logikus lenne. Hiszen az a hatalmas nyereség, amely itt öt év alatt önök által is ismertté vált, megadóztatásra kerülne, és csak egy szűk területre, a hitel- és betéti ügyletek területére korlátozódna le. Ellenben a takarékszövetkezeti rendszereknek döntő mértékben, mivel helyi szolgáltatók, ők nem nagy rendszerben, nem egy világrendszerben, hanem abban a kis mikrorendszerben dolgoznak, bizony-bizony a klasszikus feladatokat látják el, a betéti és hitelkihelyezési rendszerek látják el, és ezt a műveletüket adóztatnák meg nagyon nagy mértékben. Mintegy 1 milliárd forinttal nagyobb adókivetést jelentene ez a takarékszövetkezeteknek, ha nem fogadják el azt, hogy legyen nyereség alapú adóztatás, amelyet módosító indítványomban javasolni fogok.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Dancsó Józsefnek, a Fidesz képviselőjének.

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Továbbra is sok gondom van ezzel a törvényjavaslattal. Említette Gőgös képviselő úr azt, hogy bizony ez az embereknek tetszik. Most ezek után, úgy gondolom, hogy nekünk amellett nyilván olyan törvényeket kell elfogadni, ami valamennyi magyar polgár számára megfelelő, vagy legalábbis nem kerül rosszabb helyzetbe, mint ami eddig volt. Figyelemmel kell lennünk, még egyszer mondom, a normativitás követelményére, az alkotmány követelményeire és arra, hogy kiszámítható törvényeket hozzunk. Hiszen úgy gondolom, hogy a bizonytalanság, ami ezzel beültetődik a magyar jogszabályrendszerbe, nem az emberek, nem a polgárok érdekeit szolgálja.

Fölvetette azt, hogy mekkora a nyereségük a bankoknak, illetve az agrárvállalkozásoknak. Össze lehet hasonlítani, mert minden mindennel összemérhető. Nyilvánvaló, hogy a kamatmarzs, amiről itt szó van, nem ugyanaz, mint mondjuk az árbevétel-arányos eredménye, mint amit ön az agrárvállalkozásoknál említett. Tehát azért almát almával hasonlítsunk össze és ne almát körtével. Fölvetette azt, hogy micsoda épületekben vannak a pénzintézetek. Igen, néha valóban túlzásba is tudnak esni. Viszont megkérdezem, hogy ha ön bemenne egy kis kócerájba, és ott helyezné el a pénzét, jó szívvel tenné-e meg, amikor látja, hogy se bankbiztonságilag, se technikailag nem készültek föl az ön pénzügyi javainak őrzésére.

Ez ön szerint megfelelő helyzet-e? Úgy gondolom, hogy igenis egy pénzintézetnek adni kell ilyen szempontból is magára, és nagyon sajnálom, hogy a takarékszövetkezetek mindegyike ilyen szempontból nem tud ezzel a lehetőséggel élni. Tehát azt hiszem, kevesebb nagy szó és több gondolkodás kell a törvényhozásban.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Herényi Károly, a Magyar Demokrata Fórum képviselője.

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Engem is Gőgös Zoltán képviselőtársunk hozzászólása késztetett megszólalásra. Háromszor mondta el, hogy ez emberek ezt nagyon kedvelik. Ez rendben van, de ez azt mutatja, amiről én beszéltem, hogy ennek a törvénynek a PR-értéke extraprofitot termel az MSZP részére, ami akár elfogadható is lenne, ha a hatása valós lenne.

Mi ennek a törvénynek az eredménye, ha ezt elfogadják? Vajon azok az emberek, akik megfizetik ezeknek a banki szolgáltatásoknak az árát, amiből ez az extraprofit képződik, jobban fognak-e járni? Hát nem; ez egy Lúdas Matyi-logika, hogy majd jól elvesszük, és jól megbüntetjük azt, aki a szegény embert zsigereli, de nem neki adjuk vissza, hanem majd a kormány maga rendelkezik arról, hogy ezt a kétszer 30 milliárd forintot hogyan fogja elkölteni. Ez érzelmileg lehet, hogy kielégít sok elvárást a szegény emberek körében, de hogy a helyzetükön jottányit sem fog javítani, az biztos. Ha a kormány komolyan gondolná azt a szándékát, hogy az ő helyzetükön akar javítani, és nem tüneti kezelést alkalmazva akar egy helyzetet megoldani, mert azért lássuk be, hogy ez nem más, mint tüneti kezelés, ez következik a kétéves időtartamból is, akkor egy átgondoltabb lépésre szánná el magát.

Az előbb megemlítettem, hogy talán azokat a szerződéseket, talán azokat a bank és állam közötti együttműködéseket, ami a lakásfinanszírozás vonatkozásában extraprofit bevételére lehetőséget teremtett a bankok számára, át lehetne értékelni, és át lehetne szerkeszteni. Ez valóban olyan célt szolgálna, ami nem tüneti, hanem az okot megszüntető beavatkozás lenne. Ha a kormány kellő bölcsességgel rendelkezik, akkor inkább ezt a megoldást választaná.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gőgös Zoltánnak, az MSZP képviselőjének.

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Dancsó képviselőtársamnak egy dologra még nem reagáltam, hogy miért két év. Elmondtam a bizottsági vélemény kapcsán, sőt a bizottságban is elég hosszan beszéltünk erről, hogy nagy valószínűséggel azok a feltételek, amelyek ezt az extra eredményt hozták a bankoknak, két év alatt lecsengenek. Tehát nem lesz olyan különleges, extra szolgáltatás - itt ugye tavaly nyár óta a lakáshitelezésnél már nem képződik akkora nyereség -, ami ezt generálná. Várhatóan ez két év alatt lecseng, ezért célszerű ezt a törvényt két évre meghozni.

A másik, hogy mit kezdünk ezzel e bevétellel: többek között például a 30 év alatti fiatalok lakáshoz jutását tudjuk majd talán segíteni, amivel nagy valószínűséggel megint nagyon sokan egyetértenek. Úgyhogy Herényi képviselőtársamnak ismételten mondanám, hogy valahová a köz érdekében bevételi oldalról is nyúlni kell, nem csak kiadási oldalról. Majd megvárom, hogy milyen módosító javaslatok lesznek a költségvetéshez. Már előre látom azt a kétezer-egynéhány módosító javaslatot, ami tízszeresére növeli a hiányt, valószínűleg nem az MDF részéről, ezt azért hozzátenném. Ha valaki csak a kiadásokkal foglalkozik, és általában ez a jellemző az ellenzékre, azért a felelősséget a bevételi oldalon is vállalni kell.

Úgy gondolom, hogy ez az oldal és ez az a terület, ahol ez idáig nem alkalmaztunk olyan elvonást, amit pedig jogosnak éreztünk. Ez a törvény ezt szolgálja. Hogy tudunk-e rajta finomítani? Font képviselőtársam mondta, hogy adott be módosító javaslatot, nyilván ezeket meg fogjuk vizsgálni. Bizottsági ülésen is elmondtuk, hogy nem kőbe vésett dolog ez, minden megoldást el tudunk képzelni, ami ezt a rendszert jobbítja. Vannak ilyen ötletek a mi oldalunkról is, és még egyszer mondom, elsősorban a takarékszövetkezetek problémáival kapcsolatban.

De azért úgy gondolom, képviselőtársaim, jó lenne azért, ha e mögé a törvényjavaslat mögé az ellenzék is beállna, mert ez végül is egy igazságos elvonást eredményez egy olyan szférából, ahol azért eddig az elmúlt években nagyon-nagyon magas és nagyon kemény extraprofit keletkezett.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Hargitai János, a Fidesz képviselője.

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Azt gondolom, hogy az embereknek azt is látniuk kell, hogy ez az elvonás is, ha közvetve, bankokon keresztül is, de tőlük lesz elvonva, az emberektől történik az elvonás. A bankok mindent az emberekre fognak hárítani, amennyit a piaci verseny megígér. Attól, hogy Csányi bankelnök úr mást nyilatkozik a televízióban, ennek nincs jelentősége. Amit a piac megenged, azt nyilvánvalóan át fogják hárítani; talán nem az összes terhet.

Ha már eldöntötte a kormány, hogy egy sajátos magyar unikumként bevezeti átmeneti időre ezt a rendszeridegen adózási rendszert, akkor figyeljenek azokra a mondatainkra is, amikor azt mondtam, hogy azt gondolom, hogy hatását tekintve ez diszkriminatív. Addig, ameddig, mondjuk, az egyértelműen alkotmányellenes társaságiadó-többlet kivetése versenysemlegesen érintette volna ezt a szférát, mert az eredményt adóztatták volna, addig ennek az OTSZ, a takarékszövetkezetek szövetségének számítása szerint az lesz az eredménye, hogy a nagybankoktól ez a fajta megoldás 23,4 százalékos elvonást jelent. A kisebb bankok ennél már egy kicsit rosszabbul járnak, a takarékszövetkezeteknél pedig 37,11 százalékos az elvonás.

(10.40)

Ez az, ami nekünk igazán fáj. Használom az önök szlogenjeit: ahol nagyobb a szükség, ott kell inkább támogatást adni. Ebből az is következik, hogy ahol nagyobb a szükség, ott nem kell annyit elvonni. Az egy alkotmányos dolog lenne, hogy ahol nagyobb a szükség, oda támogatást adunk. Önök azonban onnan nagyobb mértékben vesznek el, és ez az, ami nekünk igazán fáj.

Nem a multinacionális bankokat támadjuk. Herényi képviselő úrnak is mondom - persze az kellemes megjegyzés volt, némi igazságalapja is van, hogy mindkét nagy pártot valamilyen mértékben kiosztotta a PR-retorikája miatt -, mi sose a bankvilágot támadtuk. Mi a kormányt támadtuk, amikor azt mondtuk, hogy a kormányban egyfajta bankárszemlélet uralkodott el. Ami a bankok világában természetes, az a kormányok esetében nem természetes. Mi mindig erre utaltunk.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Bőhm András, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője.

DR. BŐHM ANDRÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elsősorban Herényi Károly képviselő úr felszólalása miatt kértem a két percet, aki ebben a vitában kétszer is fontosnak tartotta elmondani - az elsőre még nem reagáltam volna -, hogy más megoldásban kellene gondolkodni, felül kellene vizsgálni az állam, a kormány, illetve a bankok között létrejött szerződéseket. Ez az, amire nincs lehetőség! A szerződésekbe akár kormányzati úton, akár bármilyen módon beavatkozni teljesen idegen úgy a demokráciától, mint a jogállamiságtól. A történetnek ilyenfajta megoldása tehát ebben a konstellációban nem vethető föl.

Az pedig, hogy közös megegyezéssel mód van-e szerződés módosítására, nem e törvényjavaslat vitájának a tárgya. Azt már fel se akarom vetni, milyen rendkívül komplikált jogi problémákat vetne fel az, ha egy többéves szerződéskötési rendszeren - amelynek többéves lejárata van - belül alapvető kérdésekben módosításokra kerülne sor.

Még egyszer mondom, azért tekintem én is eseti megoldásnak, mert a kiváltó fő ok jó becsléssel két év múlva megszűnik, és ez indokolja az átmenetiséget. Még egyszer elismerem a történet adórendszeren kívüliségét, de ez elfogadható módszer ennek a helyzetnek a tisztázására.

Fontosnak tartom Herényi úrnak azt a kérdését is megválaszolni, hogy hol jelentkezik ennek a pozitív oldala. Ahogy Gőgös képviselő úr mondta, a költségvetésnél, a költségvetés kiadási oldalánál egy felhasználási területet biztosít.

A takarékszövetkezetekkel kapcsolatos vita, amit Hargitai képviselő úr helyesen exponált ennek a vitának a középpontjába, megoldásra fog kerülni. Ebben a vitában jól hangzik a takarékszövetkezetek ismételt kiemelése, de a fő kérdés mégis az, hogy a bankok rendkívüli kamatmarzsának a megadóztatása és annak a sorsa miként alakul. Azt hiszem, hogy ezen a területen sokkal kevesebb vita van a valóságban közöttük.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Dancsó Józsefnek, a Fidesz képviselőjének.

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Hadd folytassam ott, ahol Bőhm képviselő úr abbahagyta, a kamatmarzs kérdésével. Tisztelt Képviselőtársaim! A kamatmarzs-növekedés nem abból következett, mert lakáshitelezés volt, hanem abból, hogy az infláció jelentősen megugrott az elmúlt két évben. Márpedig megfigyelhető - statisztikai adatok mutatják, gondolom, államtitkár úr meg tudja erősíteni -, hogy növekvő inflációs időszakban a kamatmarzsok növekednek. A legfontosabb lépés e tekintetben az lenne, ha az inflációt sikerülne jelentősen csökkenteni, mert akkor az önök által kifogásolt kamatmarzs is jelentősen csökkenne.

A másik: azt vártam, hogy Bőhm képviselő úr liberális üléspontjából kiindulva kétperces hozzászólásában erélyesen tiltakozni fog az ellen, amit Gőgös képviselő úr elmondott, hiszen nagyon érdekes dolog az, hogy az állam majd beszedi ezt a kétszer 30 milliárd forintot, és majd az állam eldönti, hogy mi a helyes, mi a jó és mit kell támogatni a piacgazdaság szereplőitől elvett pénzből. Úgy gondolom, hogy liberális szemszögből erőteljesen kellene ez ellen tiltakozni; ne mondja meg az állam, hogy mibe akar beavatkozni, és hol akar esetlegesen pluszkedvezményeket adni, hanem bízza ezt a piac szereplőire. Ez lenne az igazi liberális álláspont az én megítélésem szerint.

S majd még lesz egy gondolatom az elkövetkezendőkben. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Herényi Károly, a Demokrata Fórum képviselője. Parancsoljon!

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Köszönöm Bőhm képviselőtársam megjegyzését. Valóban nem túl gyakori dolog élő és létező szerződéseknek a szerződés időtartama alatti módosítása, de mivel a kormány ilyen kemény lépésre kényszerült, ez azt bizonyítja, hogy ezek a szerződések nem jók, az állam és a kuncsaftok szempontjából előnytelenek, a bankoknak viszont rendkívül kedvezőek. Kérdezem, a kormány megvizsgálta-e, hogy ki kötötte ezeket a szerződéseket, milyen meghatalmazás alapján, milyen volt az a szakmai előkészítő munka és tevékenység, amely megalapozta ezeknek a szerződéseknek a megkötését, és ez ügyben történt-e valamilyen felelősségre vonás, vagy ha nem történt, akkor tervezik-e megnézni, hogy ki kötötte ezeket az állam és a kliensek számára rendkívül előnytelen, a bankoknak viszont nagyon nagy extraprofitot eredményező szerződést.

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Dancsó József úr, a Fidesz képviselője következik. Parancsoljon!

DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Ahogy ígértem, még egy gondolattal szeretném gazdagítani ezt a vitát. Ha Magyarországot megvizsgáljuk - vagy bármely más országot, ahol piacgazdaság van -, azt látjuk, hogy a területi különbségek egyik legjelentősebb előidézője a bankrendszer. Ennek az az oka, hogy ahol kisebb a gazdasági aktivitás, ott sokkal inkább megtakarító pozícióban vannak az emberek, ahol pedig nagyobb az aktivitás, ott hitelezői pozícióba kerülnek a pénzintézetek a lakossággal kapcsolatban. Tehát ahol takarékszövetkezetek működnek, azok elsősorban betéti pozícióban lévő területek, és ezáltal egyfajta tőketranszformáció történik azok felé a területek felé - főváros, nagyvárosok, Nyugat-Dunántúl -, ahol eddig is nagyobb volt az aktivitás.

Hogy kapcsolódik mindez a tárgyalt témához? Úgy, hogy ha a takarékszövetkezetektől - amelyek nem tudnak akkora marzsot elérni - még elveszünk a kamatkülönbözeti adóval, akkor még nehezebb helyzetbe fognak kerülni. Kérdés, hogy akarjuk-e a területi különbségeket növelni ezzel a technikával, ezzel a módszerrel. Ez nagy kérdés, amin szintén el kell gondolkodni. S amikor egy-egy törvény beterjesztéséről szó van, ezen is célszerű lenne töprengeni. Ráadásul itt - mint már említettem - profitmaximalizáló szervezetekről van szó, és nyilván az fog bekövetkezni, hogy igyekeznek a betéti kamatokat lejjebb vinni, a hitelkamatokat pedig emelni azért, hogy ne adóminimalizálást - amint azt Bőhm képviselő úr jelezte - érjenek el, hanem profitmaximalizálásra törekednek, hiszen ők mégiscsak piacgazdasági környezetben működnek.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik tízperces időkeretben Göndör István, a Szocialista Párt képviselője.

Parancsoljon!

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azért nem szedtem szét a mondókámat kétpercesekre, mert úgy éreztem, hogy két perc alatt nem lehet reagálni azokra a blődségekre, amelyek itt elhangoztak. Kedves Dancsó képviselő úr, tessék már végiggondolni azt, amit az utolsó kétpercesében mondott, hogy valaki abba az irányba megy el, hogy 16 százalék adót fizessen a 6 helyett! Ne tessék már hülyének nézni azokat, akik kívül vannak, akik a bankszektorban mozognak! Képviselő úr, abszurdum, amiről beszél!

Azt gondolom, ez teljesen természetes, mert adóminimalizálásról beszélt, közben pedig azt mondta, hogy a betéti kamatok csökkennek, a hitelkamatok nőnek, mert nyereségre fognak játszani, a nyereség után pedig - hiszem, hogy önök is tudják - 16 százalék adót kell fizetni.

De hadd menjek vissza még korábbra, Herényi képviselő úr felszólalására. Lassan azért csak el kellene ebben a Házban rendezni és el kellene fogadni - mert már túl vagyunk a zárszámadásokon, amiről éppen szó van -, hogy azokat a hiányokat, amiket 2002-ben el kellett könyvelni, nem kellene összekeverni a kétszer száznapos programmal. Azt, amit a Fidesz-MDF-kormány megpróbált költségvetésen kívülre vinni és visszakerült a rendszerbe, nem kell a száznapos program rovására írni!

De továbbmegyek: a hiány, képviselő úr, csökken. Folyamatosan csökken, csak a különbség az, hogy nem abban a gyors ütemben, ahogy a kormányváltáskor azt gondoltuk.

 

(10.50)

De talán egyetért velem abban és talán mások is, hogy lehetne a hiányt sokkal gyorsabban is csökkenteni, csak az a kérdés, hogy a magyar társadalom a mai állapotában képes-e ezt elviselni. És abból, amit elmondtak képviselőtársaim a vitában, arra a következtetésre jutottam, hogy bizony nem képes elviselni ennél gyorsabb ütemű csökkentést. Azt hiszem, hogy ebben kéne így haladnunk tovább.

A másik: nagyon egyetértek Bőhm képviselő úrral, aki azt mondta, és mi is így vagyunk ezzel a kérdéssel: igen, mi bízunk abban, hogy a kamatok csökkennek, belátható időn belül csökkennek, a kamatmarzsok is csökkennek, hasonlóan, mint Európa számos más országában.

Örülök, hogy Hargitai úr egy kétpercesben helyre tette Font képviselő úrnak azt a gondolatát, hogy a nyereséggel kéne foglalkozni. Bizony, ez lenne alkotmányos szempontból a diszkriminatív, ha azt mondanánk, hogy egyes vállalkozások más nyereségadót fizessenek, mint mások. De azt hiszem, hogy amit Font úr is elmondott… - nála is látszik, hogy mennyire próbál politizálni ezzel a dologgal. Igen, ez a fedezet része annak, hogy az iskolára, a gyerekekre, az egészségügyre több juthasson a költségvetésben.

Képviselőtársaim! Mindenki csak a szövetkezetekkel foglalkozott, miközben elmondtam, hogy 250 millió saját tőkéig nem kell ilyen járulékot, adót megfizetni. És most név nélkül - mert nem akarok reklámot -, egy olyan vállalkozás ebből a szektorból, amelynek mindössze 500 milliós saját tőkéje van, 100 ezer forintot 50 ezer forintos kamattal ad két évre!

Mondanék a mérlegből néhány adatot. A mérlegfőösszeg 2002. december 31-én: 3 milliárd forint. 2003. december 31-én majdnem 12 milliárd forint. Az árbevétele: 4,8-5 milliárddal növekedett, az ügyfelekkel szembeni követelése majdnem 7 milliárddal nőtt egy év alatt - és ez egy kicsi, meglehetősen kicsi... Talán még egyet hadd mondjak: a kamatkülönbözete majdnem 4,5 milliárd forinttal növekedett.

Azt gondolom tehát, hogy amikor arról beszélünk, hogy kiket kell kedvezményezettként megemlíteni - ahogy elmondtam a vezérszónoklatomban, ahogy erről beszélt Gőgös képviselő úr és önök is -, igen, lehet, hogy a 250 milliót még valahol finomítanunk kell, de nem mindenáron, és nem minden körülmények között, mert azt hiszem, és ezt mi tartjuk továbbra is, hogy igazságosabb rendszert kell csinálnunk. Ebbe az irányba mentünk tegnap a 28 törvény módosításánál, és ugyanezt szeretnénk elérni itt is.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Lenártek András, tízperces időkeretben. Parancsoljon!

LENÁRTEK ANDRÁS (Fidesz): Köszönöm szépen. Nos, tisztelt képviselőtársaim, gondolom, egy-két hozzászólásra reagálni kell. ezek közül az egyik Gőgös képviselő úr jóslata. (Gőgös Zoltán: Nem jóslat, számítás! Az nem ugyanaz.) Nem tudom, hogy honnan jósolja meg azt, hogy két év alatt lecseng a lakáshitelezés vagy a bankok számára kedvező gazdasági környezet hatása. Jó lenne, ha ezt számokkal is alátámasztaná.

De mondjuk, fogadjuk el. Ha ez lecseng, magyarán, ugyanaz van, amit az előbb Göndör képviselő úr mondott, hogy ő is abban bízik, hogy csökkennek a kamatok, hogy csökken a kamatmarzs, akkor miért most vetik ki ezt az adót, ami nyilvánvalóan ezeket a folyamatokat is úgymond tovább erősíti. Ha tetszik, akkor igazságtalan akkor kivetni, amikor egyre rosszabbak a bankok feltételei.

Bőhm képviselő úr hozzáfűzése már közelebb állt az igazsághoz, aki azt mondta, hogy be kell vallani ezt, hogy ez eseti jellegű, bár az az igazság, hogy azt ő sem tudta megmondani, hogy ennek az eseti jellegnek mi a valódi oka. De meg is értem, mert ilyen beavatkozás esetében, ami a piaci folyamatokkal, a liberális gazdasággal szembemegy, elég nehéz elmagyarázni. Én azért bízom abban, hogy az SZDSZ az ígéreteihez híven mint új adót, nem fogja ezt az adót megszavazni.

Még egy gondolattal szeretném gazdagítani ezt a vitát, talán erősítve azt, amit Dancsó képviselő úr mondott, és valószínű, hogy Göndör képviselő úr félreértett. Nem elhanyagolható ugyanis az a körülmény, amilyen hatásokat a pénzpiacon, a bankok életében, a működés során ez a törvény ki fog váltani. Induljunk ki abból, hogy a bankoknak mindig a részvényesek elvárásaihoz kell igazodniuk, azaz a minél magasabb profithoz, de minimum a tervezett nyereséghez; a tervezett, állandó és biztos nyereség elérése a cél. Mit fog tehát tenni egy bank? Vagy azt fogja tenni, hogy csökkenti a költségeket, vagy azt fogja tenni, mondjuk, hogy szolgáltatási díjakat emel.

Nézzük a könnyebbet: költségcsökkentés. Tudvalevő, hogy a bankszférának a legmeghatározóbb költségeleme az élőmunka költsége. Valószínűsíthető, hogy egy ilyen helyzetben, ha költségcsökkentésben gondolkodik egy bank, akkor az mindenképpen elbocsátásokat fog tehát jelenteni, ami nyilván nem jó sem az ott dolgozóknak, de a szolgáltatást igénybe vevőknek sem, arról már nem is beszélve, hogy nyilván az államkassza kiadási oldalán fognak jelentkezni. Egy azonban biztos, hogy bármilyen költségcsökkentés a szolgáltatások színvonalának és a minőség romlását fogja maga után vonni.

Tehet-e mást is bank? Költségcsökkentés címen például megteheti azt, hogy nem fog annyi összeget elkülöníteni a kockázati céltartalékba, mint eddig, ezáltal csökkenti valahol a saját kihelyezéseinek biztonságát. Így tulajdonképpen a kockázatos vállalkozások számára kevesebb lehetőséget, kevesebb terepet tud nyitni. Melyek ezek a kockázatos vállalkozások, Gőgös képviselő úr? Pontosan azok, amelyeket ön kedvel: a kis- és középvállalkozások és a mezőgazdasági vállalkozások. (Gőgös Zoltán: Ettől nem félek.) Ők fognak veszíteni leginkább azon, hogy a bankok egy kicsit, egy fél fordulattal el fognak tőlük fordulni, a magasabb banki kockázat miatt.

 

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Mit tehet még a bank? Növelheti a szolgáltatási díjakat. Ez már nemcsak a vállalkozásokat fogja érinteni - bármilyen kezelési költség vagy egyéb típusú szolgáltatásidíj-növekedés -, hanem az önkormányzatokat is, és legfőképpen a lakosságot, akik ott vezetik a számláikat. Hogy ez nem alaptalan felvetés, arra mondanék egy példát nyilván az intézmény megnevezése nélkül. Egy bank esetében az utóbbi hetekben - valószínű, hogy a törvény hatására - a számlavezetési díj 990 forintról 3600 forintra nőtt. (Gőgös Zoltán: El kell menni máshova, ahol nem annyi.)

Valószínű, hogy ez nem egyedi eset lesz. Lehet, hogy más bank más formáját választja. Próbálom most fölsorolni ezeket. Lehet az is, hogy a bank másféle módon - például ahogy Dancsó képviselő úr említette -, azzal próbál operálni, hogy emeli a kamatot. Hangsúlyozom: a részvényesek érdekének megfelelő védelme a cél, magyarán: a nyereség tartása.

Ha egy példát mondanék erre, vegyünk egy 1 milliárd forintos hitelkihelyezést, aminek, mondjuk, 12,5 százalék a kamata, ez 125 millió forintos kamatbevételt jelent. Forráshoz ez a bank, mondjuk, 9 százalékon jut, tehát a kamatmarzs 3,5 százalékos. Azt hiszem, ez egy életszerű példa.

(11.00)

Tehát ennek a figyelembe veendő fizetendő kamatrésze 90 millió forint. Mennyi az adó alapja? 35 millió forint. Mennyi maga az adó, vagyis a 6 százalék? 2 millió 150 ezer forint.

Ha elkezd gondolkodni a bank, és azt mondja, hogy ezt úgy tudja ellentételezni, hogy 0,2 százalékponttal növeli a hitelek kamatát, akkor 12,5 százalékról 12,7 százalékra nő, és semmi nem történik, a pénzénél marad. Ön szerint a vállalkozók, az önkormányzatok, a lakosság ezt a 0,2 százalékot észre fogja venni? Nagyon el fog fordulni ettől a banktól, amihez odaszokott már és oda bejár? Nem nagyon fogja észrevenni. Következésképpen pontosan a kárvallottjai ennek a törvénynek azok a szolgáltatást igénybe vevők lesznek, akik a banki ügyfelek.

Emellett lehet még egy másik nem elegáns megoldás: az, hogy csökkenti a betétdíjakat. Sajnos, ez is ugyanolyan rossz hír, nyilván megint a lakosság befizetésein próbálja helyrehozni ezt a kiesett 30 milliárd forintot a bank. Ezek azok az okok, amiért mi nem tudjuk ezt támogatni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Köszöntöm kedves képviselőtársaimat. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, MSZP.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Lenártek Képviselő Úr! Csak azt hagyta ki, hogy több mint 40 bank van Magyarországon, és ha tényleg beszélt vagy találkozik rendszeresen befektetőkkel, ők a legkisebb kamatrezdülésre is reagálnak és váltanak.

Egyet szeretnék mondani: az, amit ön most elmondott, ékesen bizonyítja azt, hogy valóságot állítottam a vezérszónoklatomban. Nem fárasztom önöket. A szeptember 21-i újságban tessék elolvasni Rogán Antalnak az idevonatkozó nyilatkozatát. (Domokos László: Ott nem erről van szó!) Pont erről van szó, kedves Domokos képviselő úr. Akkor mégiscsak mondom, Rogán Antal azt mondta, hogy a Fidesz támogatja a bankok és pénzintézetek (Dr. Hargitai János: De nem ezt! - Domokos László: Ne csúsztasson!) - bocsánat, a bankok és pénzintézetek - nyereségadójának emelését, folytatja az illetékekkel és más egyebekkel. Önök ebből az állapotból így jutottak el ide, hogy most ilyen abszurd levezetést enged meg magának Lenártek úr - szóval, ennyi.

Én azt gondolom, hogy áll az, amit elmondtak képviselőtársaim is. Kérem, gondolják még egyszer végig, hogy a megfelelő kedvezmények alkalmazásával partnerek-e ennek a törvénynek az elfogadásában.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra megadom a szót Hargitai János képviselő úrnak, Fidesz.

DR. HARGITAI JÁNOS (Fidesz): Göndör képviselő úr csak egyet felejtett el elmondani a nyilvánosságnak: ma nem azt tárgyaljuk, mint amiről Rogán képviselő úr szeptemberben nyilatkozott. Mert akkor önök úgy döntöttek, és azt adták a sajtón keresztül a tudtunkra, hogy meg fogják emelni a társasági nyereségadót. Nem a mi felelősségünk vizsgálni ennek alkotmányosságát. Rogán képviselő úrnak erre volt egy megnyilatkozása. De nem is ezt tárgyaljuk, képviselő úr, ez nincs napirenden. Erről beszéltünk eddig, hogy három úr összehajolt valahol, a háromból kettő biztos, hogy a száz leggazdagabb közé tartozik, és átformálta az egészet úgy, hogy azokat hozza hátrányos helyzetbe - megint az önök fogalmaival élek -, ahol nagyobb a szükség; és ezek a vidéken élő, a kicsi emberek, a kicsi vállalkozók, a kicsi bankbetétesek.

Az egész rendszert úgy transzformálták át, hogy a nagybankok ezen nyertek, a kicsik veszítenek. Az előbb mondtam a számokat. Ön azt mondta, hogy ezek a számok hitelesek. Akkor azt is tegye hozzá, hogy amiről Rogán képviselő úr nyilatkozott, az egy más helyzet volt, önök egy másik törvényt terjesztettek be, és mi ezt a másik törvényt támadjuk. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Szintén kétperces hozzászólásra megadom a szót Domokos László képviselő úrnak, Fidesz.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Göndör képviselő úrtól, frakcióvezető-helyettes úrtól, aki az MSZP-t minden ilyen nagy fontosságú törvénynél képviseli - helyesen -, nagy tisztelettel azt kérem, tartsa be azt a fontos szabályt, hogy pontosan idéz. Márpedig a társasági nyereségadó emelését önök nem nyújtották be ennek a törvénynek a keretében. Helyette a kisemberek, a számlavezetők és a bankok sokféle üzleti partnerei azok - amiről Lenártek András képviselőtársam is beszélt -, akikkel könnyen az egész folyamat végén megfizettették azt a mohóságot, amit a költségvetés pénzigénye fogalmaz meg.

Ennél elegánsabban szólt természetesen SZDSZ-es képviselőtársunk, Bőhm András, aki azt mondta, hogy a lyukakat foltozzák a költségvetésben. Sajnos, azt kell mondani, hogy ez tényszerű, másrészről viszont amit önök úgymond bankadónak neveznek, az messze nem az, hanem - ahogy Lenártek András elmondta - rengeteg olyan módja van, amelynek keretében ezeket a többletterheket lehet egyensúlyozni egy banknak. Az, hogy 0,2 százalékkal módosítsa akár a hitel-, akár a betéti kamatokat egy bank, vagy épp a költségeken egypár tized százalékkal mozdít, nem reális.

Göndör képviselő úr biztos nem szokott bankokhoz járni, vagy nem szokta a vállalatoktól megkérdezni azt, hogy hajlandóak-e ezért a csekkeket kicserélni, a számlaszámokat átírni, a számlákat átírni, hogy mindaz, ami egy bankváltozás tortúrájával jár... - különösen, ha még hitelek is vannak egy vállalkozásnak vagy egy magánszemélynek egy banknál. Mennyi lehetősége van és mennyire éri meg egyáltalán, ha csak ökonomikusan számol, gazdaságos-e neki áttérni erre? Különösen akkor, ha majdnem minden bank valamilyen módon ezt meg fogja tenni, lehet, hogy az egyik a hitelkamatoknál, a másik pedig a költségeknél.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki oldalon.)

ELNÖK: Hozzászólásra megadom a szót Horváth János képviselő úrnak, Fidesz.

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Előttünk van egy meglehetősen mindennapi téma a törvénymódosítás gondolatával. Hogy ebből a majdnem egyszerű témából milyen bonyolult helyzet keletkezhet, ezt mi most produkáltuk az elmúlt órák során. Eszembe jut, hogy időnként az összetett témát talán egy egyszerű példával, anekdotával, ne adj' isten, állatmesével meg lehet világítani.

Engedtessék meg nekem ez az állatmese, amelyik így hangzik. A szúnyogmama betakarja csemetéit, és így szól: Így ni, tentézzetek szépen, ha jók lesztek, holnap elmegyünk ebédelni a nudista strandra. Holnap elmegyünk ebédelni a nudista strandra mi szúnyoggyermekek. Valahogy mintha egy olyan nudista strand volna ez az ország, ahonnan - nem szeretem a vérszívás szót használni - ki lehet szivattyúzni forrásokat anélkül, hogy az a sok nudista megszűnne továbbra is a Balatonra járni. Képviselőtársaim, elnézést kérek az állatmeséért.

A lényege a dolognak, amiért szót kértem, hogy jobb volna, ha az egész összefüggésben látnánk a témát; akkor kevesebb szemrehányás és több megoldáskeresés történne itt ma reggel. Képviselőtársaim erre utaltak, de helyezzük csak összefüggésbe: költségvetési hiány, kincstári hiány van Magyarországon, és az ezzel való foglalkozás különböző módjainak vagyunk a tanúi. Az egyik otromba hozzáállás történt ezelőtt egy évvel vagy kettővel, amikor a nagy költségvetési hiány bejelentésekor a jegybank jelentősen megemelte a kamatlábat. Nem volt helyes, de következménye volt egy súlyosabb valaminek, a nagy költségvetési hiánynak. Azóta próbálják ezt nyesegetni.

A jelen lépés, amit a kormány hoz az Országgyűlés elé, az extra adó bevétele. Ezzel az a gond, az a probléma, azért nem jó így, mert bizonytalanságot gerjeszt az országban. Ismét és ismét mondjuk, hogy milyen fontos a bizonyosság és a kiszámíthatóság.

 

(11.10)

 

Ha most a kormány kitalálja azt, hogy a szükség miatt valóban szükség van a költségvetés egyensúlyozására, tehát most azt találja ki, hogy elmegy oda, hozzányúl a gazdasági élet egyik szektorához, és onnan a kosarakba belesöpör jelentős forrásokat, mi lesz, hogy látja ezt az országnak az a szektora, a bankszektor? De nem arról van szó, hogy a bankszektor, hanem az egész ország; mi lesz, ha egy másik iparág és egy harmadik, és még egy iparág felfigyel arra, hogy hátha ránk is sor kerül?

Tehát az a megjegyzés, amit hallottunk korábban itt, hogy a fiskális és monetáris dolgok összekeverése nemkívánatos, itt másról van szó - de igenis arról van szó! Ez a jelentős kamatmarzs, kamatmargin, kamatkülönbség, kamatnyereség persze, hogy úgy keletkezett, hogy kormányzati és monetáris lépések történtek, arra való reakció eredménye lett ez.

Mi az orvosság, ha van orvosság? Az, hogy mondjuk ki, tisztelt Országgyűlés, hogy a piacgazdaságban a verseny képes olyan dolgokat, problémákat megoldani, amit a kormányzat bizony csak fél kézzel vagy ügyetlenül csinál.

A Fidesz képviselői közül jó néhányan összejöttünk különböző fideszes és nem fideszes szakértő emberekkel a témát újból és újból mérlegelni, és eljutottunk a nyilvánvaló válaszhoz. Igen, a versenygazdaság felé haladjunk és mutassunk rá arra, ne pedig erőszakos kormányzati beavatkozásokkal, hogy kell a pénz. Megint valaki azt fogja mondani, hogy igen, igen, de átmeneti állapot van, ugyanakkor mérlegeljük azt, tisztelt Országgyűlés, hogy ez bizonytalanságot gerjeszt, szemben áll azzal, amit mondunk, amit a kormány mond, amit a pártok, mindenki és különösképpen a gazdasági élet kíván: a stabilitás, a kiszámíthatóság.

Szeretném javasolni, hogy ha ebben az összefüggésben nézzük a témát, akkor további fájdalmak és viták csökkenthetők lesznek, és ha ebből a törvényjavaslatból tényleg törvény lesz, akkor helyt fog adni a parlamenti többség és a kormány annyi módosításnak, hogy tényleg kevesebb legyen a félelem, az aggodalom, és inkább az az érzés kerekedjen felül, hogy majd csak kijutunk ebből a szorításból, amibe a kormányzati túllépések sodortak bennünket.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Herényi Károly képviselő úrnak, MDF.

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Horváth János képviselőtársunk felszólalásának egy részét szeretném kiemelni, ami rendkívül fontos: a biztonság. El kellene dönteni, hogy most piacgazdaságot építünk-e vagy abban élünk-e, ahol az államnak megvan a maga korlátozott szerepe és lehetősége a beavatkozásokra, vagy pedig egy egészen más rendszeren törjük a fejünket. Mert hogy érzi magát egy másik iparág szereplője, aki történetesen nyereséges, és azt mondja, hogy ez az olló, ami most elérte a bankokat, akik azért elég sokáig dolgoztak azon, hogy ilyen nyereségrátájuk legyen - és azért, ahogy ezt az előbb elmondtam, lássuk be, hogy ebben a kormánynak is meglehetősen nagy szerepe van a szerződések megkötése kapcsán -, de mit érez, mondjuk, egy olyan cég tulajdonosa vagy vezetője, aki történetesen az átlagnál nagyobb nyereséggel vagy profittal rendelkezik az iparág sajátosságaiból adódóan, és egyszer csak vagy elkezd reszketni, hogy vajon a kormány a következő esztendőben az adótörvények megalkotása idején kitalál-e egy rászabott törvényt, vagy pedig azt mondja, hogy ezt a nyereségtartalmat megpróbálom valahogy elrejteni, vagy megpróbálom másra felhasználni, vagy eldugni. Az biztos, hogy ez a törvény nem a vállalkozás biztonságát - ami alapfeltétele egy jól működő piacgazdaságnak - fogja erősíteni.

Még egyszer kérem a kormány tisztelt képviselőit, államtitkár urat és a kormánypártok jelen lévő képviselőit, hogy gondolják át ennek az egyszeri beavatkozásnak a rendkívül káros hatásait, és ha megtették, akkor fogadják el egyszer az ellenzék azon javaslatát, hogy talán vissza kellene vonni, és más módon, ha indokolt a 60 milliárd forint két esztendőn keresztüli beszedése, ennek más, kulturáltabb, kevésbé negatív hatásokkal bíró módját keressék meg.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, kíván-e még valaki felszólalni a törvényjavaslat általános vitájában. (Nincs jelentkező.) További felszólalási szándékot nem látok.

Megkérdezem Katona Tamás államtitkár urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Katona Tamás bólint.) Úgy látom, államtitkár úr kíván válaszolni. Megadom a szót.

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A vitát hallgatva, úgy tűnik számomra, hogy a tisztelt képviselők egy része a gazdaság szereplőinek a fejével nehezen tud gondolkodni; hiszen az ország gazdasága jó állapotban van, a gazdaság szereplői ezt érzékelik, a gazdasági növekedés egyértelműen ezt mutatja, az idei várható 4 százalékos bruttó hazaitermék-növekedés egyértelműen erre utal, a 10 százalékos iparitermelés-növekedés és a külkereskedelmi forgalom kedvezőbbé válása is.

Természetes módon az adókat senki nem szereti, az adók arra szükségesek, hogy a közkiadásokat ebből lehessen fedezni. Nyilvánvaló, hogy ilyen körülmények között azt kell megvizsgálni, hogy hogyan lehet az adórendszert igazságosabbá tenni. Ez a különadó, amelyet a kormány bevezetni javasol erre a két évre, az adórendszert igazságosabbá teszi, hiszen a pénzintézetek ebben a néhány évben olyan jelentős extraprofitra tettek szert, amelynek a megadóztatása a társadalom értékítéletével megegyezik. Ez teremt lehetőséget arra, hogy a társadalmi közkiadásokat ebből fedezzük. Ez nem teremt bizonytalanságot, hiszen ez egy adott szituáció, ez láthatóan ezt jelenti.

Ezért ennek az adónak a kivetése méltányos, igazságos és helyes, ez a gazdaságot semmilyen módon nem hozza nehéz helyzetbe.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. A benyújtott módosító javaslatokra figyelemmel, a részletes vitára bocsátásra és a részletes vitára várhatóan következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. Az előterjesztést T/11623. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/11623/1-2. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Katona Tamás államtitkár úrnak, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkárának, a napirendi pont előadójának, 25 perces időkeretben.




Felszólalások:   1   1-57   57-77      Ülésnap adatai