Készült: 2024.09.22.19:40:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 359. felszólalás
Felszólaló Dr. Hack Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HACK PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A korrupció olyan jelenség, s nemcsak hazánkban, hanem Európában is, amely ellen minden tisztességes politikai erőnek fel kell lépnie. A nemzetközi tendenciák azt mutatják, hogy ez a fellépés egyre inkább elmozdul a felszíni jelenségek kezelésétől a korrupciót kiváltó okok visszaszorítására, s egyre inkább a korrupciót gerjesztő tényezők felszámolására születnek törvényjavaslatok. Sajnálatosan lehet látni, hogy Európa vezető nagyhatalmainál - Németországban, Franciaországban - az elmúlt években súlyos korrupciós botrányok tették tönkre vezető politikusok karrierjét, buktattak meg Kohl kancellártól kezdve egy sor európai vezetőt.

A kormányzat sokszor ígérte azt, hogy korrupcióellenes törvénycsomagot fog elkészíteni, legutóbb azt ígérte, hogy ebben a félévben megszületik egy ilyen javaslat. A mai napig ennek a törvényjavaslatnak a beterjesztése nem történt meg. Képviselőcsoportunk ezért dolgozott ki egy olyan törvénycsomagot, amely nyolc törvény módosítását célozza meg. Alapvetően három területen változtat a jelenlegi jogi szabályozáson. Az első terület az összeférhetetlenségi szabályok, ahol korábban a Fidesz részéről is megfogalmazott összeférhetetlenségi szabályokat javasoljuk a törvénybe bevezetni.

A másik terület az adófizetők pénzének mozgása, nevezetesen az, hogy szűnjenek meg azok a szabályok, amelyek láthatatlanná teszik a közpénzek mozgását, tág teret nyitnak a korrupció számára a közbeszerzések elkerülése területén, az adótitokra, a banktitokra, az üzleti titokra való hivatkozás területén. Törvényjavaslatunk elfogadása esetén minden olyan esetben, ahol közpénz mozog, a nyilvánosság megkapja a jogot arra, hogy a közpénz mozgásáról tájékoztatást kapjon.

A harmadik és talán a legfontosabb terület az, amelyben az Országgyűlést súlyos adósság terheli, ez pedig a politikai pártok finanszírozása, konkrétan a kampányfinanszírozás kérdése. Az Állami Számvevőszék elnöke éppen a héten nyilatkozott a Magyar Nemzetben arról, hogy a kampány finanszírozása megoldatlan kérdés, és ha változatlan jogszabályokkal fogunk neki a következő választásoknak, akkor rendkívül széles tere nyílik a korrupciónak, ugyanis az eddig meglévő korlátozó szabályok végrehajthatatlanok, tekintettel arra, hogy a pártok költekezése messze meghaladja a törvényben előírt kereteket. Ha a jelenlegi törvények hatályban maradnak, akkor hiába írja elő a jogszabály azt, hogy pártonként maximálisan 386 millió forintot lehet a kampányra elkölteni, a valóságos költekezés ennek az összegnek a sokszorosa is lehet.

Ennek megakadályozása érdekében egyfelől javasoljuk a kampányidőszak csökkentését, ezen keresztül a kampányköltségek szükségszerű csökkentését, hiszen minden nappal sok tíz millió forintos beruházást, illetve kampányköltséget lehet megtakarítani. Javasoljuk továbbá azt, hogy minden jelölt és minden párt kizárólag egyetlen számláról - megint csak a nyugati fejlett demokráciákban, különösen a korrupció területén jól álló demokráciákban bevált gyakorlatnak megfelelően -, egy nyilvános számláról fordítson pénzeket a kampányra, és ez a pénzmozgás a közvélemény számára átlátható legyen.

Tisztelt Ház! Az a meggyőződésem, már önmagában azzal, hogy a bizottságban a törvényjavaslat tárgysorozatba-vételét a kormánypártok valódi indokok nélkül nem támogatták, újabb széles ajtó nyílik a 2002-es kampány korrupcióba fullasztására, s ezzel megakadályozzák azt, hogy a választások előtt még ésszerű idővel úgy változzanak meg a választási eljárás szabályai, hogy az ne egyes pártokat érintsen kedvezően, hanem valamennyi párt számára egyforma feltételeket szabjon, a lakosság számára pedig tiszta és átlátható kampányt eredményezzen.

 

(18.20)

 

Ha ezen a területen nem következik be változás, meggyőződésem szerint rövid időn belül a magyar demokrácia is az olasz kialakult pártrendszer sorsára jut, a választók bizalma elfordul ettől az intézményrendszertől. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Mindezek alapján kérem önöket, hogy támogassák javaslataink megvitatását. Köszönöm a türelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai