Készült: 2024.09.20.10:01:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2016.03.07.), 98. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt hetekben fokozott érdeklődés övezte a kórházi fertőzések eseteit. Egy médiafigyelmet is hozó összehasonlító cikk szerint Magyarországon ma többen halnak meg a kórházi ellátás során szerzett fertőzések következményeként, mint autóbalesetekben. A kijelentést az ÁNTSZ vezetője természetesen azonnal cáfolta, mondván, 2015-ben körülbelül hatszázan haltak meg közlekedési balesetben, többen, mint kórházi fertőzésekben.

A két vélemény és adat közötti eltérés talán azért érdekes, mert a kórházi fertőzések megismerhetőségének, átláthatóságának kérdését is felveti, azaz hogy jól elérhetők-e, könnyen és gyorsan megérthetőek-e az ebből a célból rendelkezésre álló adatok, még nemcsak hogy a szakemberek, hanem az egyszeri emberek számára is. A válasz talán annyi, hogy nem. A kórházi fertőzésekről rendelkezésre álló adatok nehezen megtalálhatók. Ezen túl összefoglalóan azt lehet mondani, hogy nehezen értelmezhetőek.

A másik gond természetesen maga a jelentési rendszer, ahol az orvosok egybehangzó véleménye, hogy nem mindenki és nem megfelelően jelent. Mégpedig mégiscsak szükséges lenne, hogy a betegek a teljes képet lássák az egyes kórházakról, arról, hogy az ellátás során hol és milyen veszélyek leselkednek rájuk. Fontos lenne a megismerhetőség azért is, hogy dönteni tudjanak olyan kérdésekben, vagy láthassanak olyan kérdéseket, hogy fertőtlenít-e kezet például vizsgálat előtt a személyzet vagy nem, vagy hogy ez milyen hatással lehet az ő egészségére, vagy tudná-e értelmezni azt a szomorú tényt, hogy Magyarországon ezer betegnaponként átlag 6 liter alkoholos kézfertőtlenítőt használnak, szemben a WHO 20 literes ajánlásával.

(13.20)

Nyugodtan feltehetjük tehát a kérdést, tisztelt államtitkár úr: valóban többen halnak-e meg Ma­gyar­országon kórházi fertőzések következtében, mint közúti balesetekben? Jól működik-e az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzési jelentési rendszer? Mikor lesz teljesen átlátható, a betegek számára is könnyen értelmezhető a fertőzési jelentési rendszer? És vannak-e olyan biztonságban a betegek a magyar kórházakban, mint Nyugat-Európa más országaiban? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai