Készült: 2024.04.26.11:47:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2010.06.01.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács Tamás (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS TAMÁS (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előbbi hozzászólás, úgy gondolom, hogy válaszra késztet. Tekintettel arra, hogy... (Gőgös Zoltán: A kormánynak van ilyen lehetősége!) Bocsánatot kérek, ha megengedi, képviselői jogommal élek és válaszolhatok én is. (Tóbiás József: Napirend előtt nem!) Vannak olyan parlamentek, bocsánat, vannak olyan parlamentek, ahol eltűrik, hogy vita legyen, és a tényeken vitáznak (Gőgös Zoltán: Ez nem vita!), nem az érzéseken. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Tehát nagyon ritkán hangzik el, hogy társadalompolitikai kérdésekről beszélhetünk ebben a Házban, és előbb, miután hasonló hangzott el, úgy gondolom, hogy választ kell adni, mert társadalompolitikai kérdések társadalom-lélektani kérdések megválaszolása nélkül megalapozatlanok.

Jó kormányzást csak nemzeti alapon lehet végrehajtani, jó kormányzást, törvényeket csak értékek alapján lehet meghozni. Azt gondolom, hogy ha európaiságról beszélünk, akkor ajánlani kell Szabó Vilmos képviselőtársam figyelmébe Schuman vagy Gasperi munkáit, akik nemzeti érdekeket képviseltek. Európa nemzeti érdekeken épült fel, és ez a Trianon-törvény tökéletesen illeszkedik abba a körbe, amit Schuman vagy Gasperi képviselt.

Amikor mi nemzetiről beszélünk, akkor nemet mondunk a kozmopolitizmusra, és nemet mondunk az internacionalizmusra. Úgy látszik, önök még mindig ebben a múltban révedeznek. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.) Úgy látszik, hogy nem értették meg, hogy miről van szó: arról van szó, hogy többé szitokszóként ebben a Házban és ebben az országban ne lehessen alkalmazni azt a szót, hogy nemzeti. Erről van szó, és ha ezt nem értették meg, akkor nagyon sajnálom. Nem a holokausztról van szó, nem más történelmi tragédiákról van szó, hanem erről a nemzeti összefogásról van szó.

Ma a magyar társadalmat két veszély fenyegeti: egyik a reménytelenség, másik a csodavárás. Engedjék meg, hogy XVI. Benedek pápa "Spe salvi" enciklikájából idézzek: "Jelen csak akkor élhető, ha a jövő felől mint pozitív valóság felől vagyunk bizonyosak. Akinek reménye van, az másként él; új életet kapott ajándékba. Már most a miénk valami a várt valóságból, és ez a jelenlévő valóság az, ami bizonyítékot szolgáltat amellett, ami még nem látható. Bevonja a jelenbe a jövőt, úgy, hogy a jövő ezután nem tisztán 'még nem'. Az a tény, hogy a jövő létezik, megváltoztatja a jelent, a jelent megérinti az eljövendő valóság, és így a jövendő dolgok belépnek a jelenbe, a jelenvalók pedig a jövőbe."

(9.20)

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A reménytelenség ellen a kormányprogramban megfogalmazott, nemzeti együttműködésben kitűzött célok adnak lehetőséget és eszközt, hogy felszámoljuk azt. Mert azok az emberek, akik bizonytalanságban élnek, többségében önhibájukon kívül élnek bizonytalanságban. Csak egy közbiztonsági program, csak egy egészségügyi program, csak egy szociális program, csak a munkahelyek megteremtése adhatja meg nekik azt a biztonságot, hogy lelkileg is felemelkedjenek, hogy legyen reményük, legyen jövőjük és legyen jövőképük. Ezt próbáltuk és próbáljuk meg, és nem fogjuk abbahagyni ennek az országnak az érdekében ezt a munkát.

A másik veszély a csodavárás. Márton Áron püspök jelszavát veszem kölcsön: nem szégyellem a munkát. Ha van jövőképünk, ha megalapítjuk ezt a jövőképet többek között a nemzeti összetartozással, többek között ezekkel a kitűzött célokkal, akkor van értelme áldozatot vállalni, és ha mi magunk vállaljuk az áldozatot, akkor egy jövőkép érdekében tudunk áldozatot kérni, értelmes áldozatot kérni. Az elmúlt időszakban sokszor kértek, de nem is kértek, hanem kikényszerítették az áldozatot jövőkép nélkül. Ezért érzik az emberek magukat bizonytalanságban, és ezért érezték az emberek úgy, hogy egy olyan elementáris mértékű változásra szavaznak, ahol számon kérik tőlünk azt, hogy reményt adjunk nekik, jövőképet adjunk nekik, és egy olyan országban próbáljunk élni, ahol az összetartozás, a nemzetek megalapozása és nem a múltba való révedés a cél, hanem a jövő érdekében összefogni azokat a pozitív energiákat és erőket, amelyekkel ezt az országot újra lehet építeni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy fontos és megkerülhetetlen kérdés, hogy mindenkit ebben a Házban és e Házon kívül, határon innen és túl erre a munkára hívjunk, mindenféle kirekesztés nélkül.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai