Készült: 2024.09.19.09:12:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2010.06.01.), 259. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS IMRE, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság a múlt héten megtárgyalta az előterjesztést; abban kellett állást foglalni a bizottságnak, hogy tárgysorozatba-vételre javasolja, illetőleg általános vitára alkalmasnak tartja-e a előterjesztést.

Mint az elnök úr felvezetőjéből kiderült, a bizottságban kisebbségi vélemény is megfogalmazódott, ezért én a többségi vélemény tolmácsolására vagyok most hivatott. A bizottság többségi véleménye megállapította, hogy a választási eljárásról szóló törvény módosítása szükséges ahhoz, hogy azok a törvénymódosító javaslatok, amelyek az önkormányzati törvénnyel, illetőleg az önkormányzati választással kapcsolatosak, koherensek legyenek. Kósa Lajos képviselőtársam, az előterjesztő elmondta, hogy szükséges ahhoz a határidők módosítása, hogy ha ténylegesen azt a választói akaratot, amely választásról választásra mindig megjelenik, nevezetesen, hogy rövidebb kampányidőszak legyen, a választópolgárokat a pártok és az aktivisták ne zaklassák olyan hosszan és olyan sok alkalommal, hogy miért költenek a pártok annyit a kampányra... - tehát ha ezeket a kérdéseket próbáljuk kezelni, és valamilyen módon közelíteni a választói igényekhez, akarathoz, akkor a választási eljárásról szóló törvénynek ezek a módosításai, amelyek most a tisztelt Ház előtt vannak, ezek szükségesek.

Fontos tudni, hogy az időpont rövidítése tulajdonképpen a választópolgároknak azt a kifogását vagy azt a panaszát próbálja kezelni, hogy a választási kampány időszakában a pártok aktivistái sorozatosan kopogtatnak, csengetnek, ezt sokan nem veszik jó néven. Nyilván, ha rövidebb a kampány, akkor ezt rövidebb ideig kell elszenvedni a tisztelt választópolgároknak. Az is bizonyos, hogy ha egy rövidebb kampányidőszak van, akkor kisebbek a költségek, kevesebbet költenek a pártok, tehát ez a takarékos kampányolásnak is egy lehetséges előidézője, olyan megoldás, amellyel a pártok kevesebb pénzt költenek a kampányban.

A javaslat csak azokhoz a részeihez nyúl hozzá a választási eljárási törvénynek, amelyek döntő részben a rövidebb kampányidőszakot jelentik, 72 napról 60-ra javasolja a javaslat csökkenteni ezt az időszakot, illetőleg egy-két olyan javaslat van, ami az előző kampányokban problémaként felmerült, például nevezetesen, hogy a szavazókörökben a szavazóköri jegyzőkönyveket kötelesek a titkárok kiadni a pártok delegáltjainak. Rossz tapasztalat volt, hogy eltérő értelmezések és különböző technikai kifogások miatt voltak szavazókörök az országban - és szép számmal, hiszen 11 ezer szavazókör van durván az országban -, ahol nem kapták meg a pártok delegáltjai a jegyzőkönyvmásolatokat, például arra hivatkozva, hogy nincs fénymásoló, nincs ember, aki ezt megfelelő példányban kinyomtatja. Tehát erre tesz egy javaslatot.

Egy másik pontja a javaslatnak a jegyzőknek ad annyiban feladatot, hogy meghatározza azt az időpontot - és ez nyilván a következő választásokra is érvényes -, hogy azokat a módosításokat, amelyeket az önkormányzati törvény Ház előtt levő módosítási javaslata előír, például, hogy a megyei önkormányzatok választásánál a korábbi két lista helyett egy lista van, és a többi, ezeknek a határidejét a jegyzők felé rögzíti, meddig kell meghatározni és milyen dátummal például azt, hogy egy adott területen, egy adott megyében, egy adott városban mekkora lakosságszámmal kell számolni.

Tisztelettel tájékoztatom a Házat, hogy az alkotmányügyi bizottság 18 igen szavazattal, többségi szavazattal a tárgysorozatba-vételt elfogadta, ezért is van most itt a plenáris ülésen, és az általános vitára való alkalmasságát is megállapította a javaslatnak. Tisztelettel ajánlom a Háznak, hogy tárgyalják meg a javaslatot, és hozza meg majd a döntését.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  259  Következő    Ülésnap adatai