Készült: 2024.09.21.05:22:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2009.05.04.), 189. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A nemrég megalakult kormány jelentősen korszerűsíteni (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Jaaj!) kívánja az adórendszert, a versenyképesség javítása, a munkahelyek megőrzése, az egyszerűsítés, a fehérítés jegyében. Részben tovább kívánja vinni azt, amit az előző kormány adómódosítások terén beterjesztett, részben érvényesíteni kívánja saját javaslatát. Annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson, az adómódosítások két lépcsőben kerülnek az Országgyűlés elé.

Most az első szakasznál tartunk, amikor a korábban benyújtott módosítójavaslat-csomagból a kormány elsősorban azokat támogatja, amelyek az idei esztendőre vonatkoznak, s amelyek már jelentős részben hozzájárultak ahhoz, hogy megkezdődjön az adórendszer számottevő átalakítása. Ugyanakkor a kormány egyetért azzal, hogy ebből a javaslatcsomagból számos elem, zömében azok, amelyek a jövő évre vonatkoznak, kikerüljön most.

Ezekről a 2010-re tervezett változtatásokról hamarosan új csomagot nyújt be a kormány annak érdekében, hogy még az első félévben a parlament ne csak az idei módosításokról, hanem az adórendszer jövő évi átalakításáról is dönthessen, kellő időt hagyva a gazdálkodó szférának a felkészülésre, növelve a kiszámíthatóságot, a tervezhetőséget. Tehát most számos olyan változtatás, módosítás elhagyását javasoljuk, amelyekről nem mondunk le, csak a változtatásokat nem teljesen így képzeljük el.

A most nem támogatott, 2010-et érintő változtatások a következők. Az 5 százalékpontos járulékcsökkentés kiterjesztése jövedelemhatártól függetlenül; a rehabilitációs hozzájárulás háromszorosára emelése; a 2010-től javasolt teljes adótábla; az adómentes természetbeni és pénzbeni juttatások átalakítása; a magánszemélyek különadójának megszüntetése; a személyi jövedelemadó adókedvezményeinek megszüntetése; a társasági adó átalakítása és a különadó megszüntetése; a jövedéki adó jövő év január 1-jétől történő emelése, valamint az euróban való könyvvezetés és beszámolókészítési lehetőség kiterjesztése bármely vállalkozó részére.

Természetesen, ahogy ezt a kormány meghirdette, tervezzük az általános, 5 százalékpontos járulékcsökkentést, a személyi jövedelemadó-rendszer olyan jellegű átalakítását, hogy az adózóknak közel 90 százaléka 2010-ben az alsó adókulcs alapján adózzon, a magánszemélyek különadójának megszüntetését és a jövedéki adó változtatását is a következő évben. Ezekről a javaslat hamarosan elkészül, és azt a kormány még májusban a parlament elé terjeszti.

Tisztelt Országgyűlés! Visszatérve a most napirenden lévő módosító csomagra, a kormány a törvényjavaslat vitájában elhangzottak, továbbá a szociális partnerekkel folytatott egyeztetés alapján a benyújtott egyéb módosító indítványokkal kapcsolatban kialakította álláspontját.

A kormány a 2009-et érintő módosító indítványok közül az alábbiakat támogatja. Az aktív, saját teljesítményükből és adózott jövedelmükből élők kedvezőbb adóztatását elősegítő, a fogyasztást terhelő adók növelését biztosító indítványt. Ennek megfelelően az áfa normál kulcsa július 1-jétől 25 százalékra emelkedik, oly módon, hogy 18 százalékos kedvezményes kulcs beiktatásával az alacsonyabb jövedelemszinten élők által tipikusan fogyasztott termékkör adóterhelése megkülönböztetetten lenne kezelve. Ezek kizárólag a tej, a tejtermékek, a kenyér, a pékáru és a fűtési célú távhő.

Az áfakulcs változtatása miatt az idén javasoljuk az egyszerűsített vállalkozói adóbevétel határának emelését 26 millió forintra.

A kormány támogatja továbbá, hogy a foglalkoztatási kedvezmények, így a Start, a Start Plusz esetében a kedvezmény 15 százalékos járuléka 5 százalékponttal csökkenjen.

A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának 60 százaléka legyen a jelenlegi 70 százalék helyett. Ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás ideje alatt 50 százalék legyen a jelenlegi 60 százalék helyett.

Indokolt a táppénz egy napra járó összegét maximálni. A javaslat alapján a táppénz nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér négyszeresének, biztosítási jogviszony megszűnését követően pedig a minimálbér másfélszeresének harmincad részét.

Az előzőekkel összefüggésben a betegszabadság idejére járó távolléti díj mértékét is szükségesnek látjuk változtatni. A változtatás nem a táppénzkiadásokat, hanem a munkáltatók terheit csökkenti. A munka törvénykönyvében szabályozott, a betegszabadság, azaz évi 15 munkanap idejére járó távolléti díj a jelenlegi 80 százalékról 70 százalékra csökken.

A cigaretta tételes jövedéki adója kisebb mértékben emelkedne. Az emelés az eredetileg javasolt ezerszálankénti 285 forint helyett 140 forint lenne, mivel az áfakulcs 23 százalék helyett 25 százalékra emelkedik. Ez a javaslat egyébként költségvetési hatásában semleges.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány ugyancsak támogatja azt a módosító indítványt, amely az Európai Bíróságnak a magyar államot elmarasztaló ítéletének végrehajtásával függ össze. Az Európai Bíróság állást foglalt az állami támogatásokra jutó áfa levonhatóságával kapcsolatban. Az ítélet következtében az érintettek az ítélet kihirdetésétől áfa-visszatérítési igénnyel léphetnek fel a magyar állammal szemben. A dolog sürgősségére tekintettel indokolt az ilyen jellegű visszatérítési igények kezelésére vonatkozó rendelkezések mielőbbi, a kihirdetés napját követő napon történő hatályba léptetése.

Tisztelt Ház! A kormány több indítványt nem támogat. Nem támogatjuk többek között az általános forgalmi adózásban az 5 százalékos adómérték alá eső termékkör jelentős kiszélesítését. Nem értünk egyet azzal a javaslattal sem, amely a jövedéki adómérték emelésének elhagyását indítványozza. Ha ezeket elfogadnánk, nem lenne forrás a válságkezelésre, a munkáltatói járulékcsökkentésre, a személyi jövedelemadó-terhelés mérséklésére.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem, hogy az egyes adótörvények és az azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz kapcsolódó, a kormány által is támogatott módosító indítványokat fogadják el.

Köszönöm a figyelmet. Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  189  Következő    Ülésnap adatai