Készült: 2024.09.23.16:59:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2009.05.04.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Eörsi Mátyás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. EÖRSI MÁTYÁS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az Európai Unió történelmének legnagyobb bővítése kapcsán velünk együtt, ha nem is ebben a percben, kilenc másik ország emlékezik meg és ünnepli az Európai Unió bővítését és országának tagságát. Ezekben az országokban, az országok többségében liberálisok, szociáldemokraták és kereszténydemokraták félreteszik egy percre belpolitikai csatájukat (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így van!), és örülnek annak, hogy országaik az Európai Unió tagjaivá válhattak. Magyarország még nem tart itt, erre a későbbiekben azért szeretnék visszatérni.

Amikor a gazdaságról beszélgetünk, azért engedjék meg nekem, hogy egy amerikai bonmot-t idehozzak, ami úgy hangzik, hogy a politika a háborúban a békéről, a békében a gazdaságról szól. Magyarországon béke van, de amikor az Európai Unió bővítéséről és Magyarország tagságáról beszélünk, azért egy percre álljunk már meg, és gondoljuk végig, hogy apáink, nagyapáink, az ő apjuk és nagyapjuk, talán az előttünk levő összes generáció közül senki nem volt, aki ne élt volna meg egy háborút Európában. Ha csak arra gondolunk, hogy az Európai Unió létrehozása, annak a bővítése képes volt arra, hogy Európában nekünk és a mögöttünk jövő generációknak békét teremtsen, ennek az eredménye nem eléggé kiemelhető és aláhúzható. A második világháború óta Európában két háború zajlott le, az egyik Cipruson, a másik pedig a volt Jugoszláviában. Egyik sem volt az Európai Unió tagja, és örüljünk annak, hogy az Európai Unió képes arra, hogy békét teremtsen nekünk és a mögöttünk jövő generációknak.

Ezzel együtt, tisztelt elnök asszony, indokolt persze az is, hogy Magyarország ötéves európai uniós tagságának a teljesítményéről beszéljünk. Én egy kicsit lelombozódva figyelem azt a munkamegosztást, hogy az egyik oldalon a kormány csak az eredményekről beszél, a másik oldalon a Fidesz és szövetségese, a KDNP csak és kizárólag a negatívumokra tudja felhívni a figyelmet, holott a világ nem fekete és nem fehér, vannak eredmények, és vannak kudarcok. Úgy gondolom, azokról az eredményekről, amelyekről a miniszterelnök úr beszélt, megalapozottan beszélhet, és tényleg vannak kudarcok is. Jómagam és a magyar liberálisok nevében magam is sajnálkozom azon, hogy az eurót még nem sikerült bevezetnünk, és a gazdaság állapota olyan, amilyen, és ebben nekünk is részünk van, még a Szabad Demokraták Szövetségének is, megvan ebben a része a Szocialista Pártnak, és megítélésem szerint az ellenzéknek is megvan ebben a maga felelőssége.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt öt év egyik nagy tanulsága, hogy értsük meg, az Európai Unió helyettünk az égvilágon semmit nem old meg, még akkor sem, hogyha európai uniós tagságunk sokat segített nekünk abban, hogy ez a mostani világgazdasági válság ne sokkal nagyobb tragédiát jelentsen, képes volt csökkenteni ennek a válságnak a következményeit.

De az az igazság, hogy Magyarország néha egy csodaváró ország benyomását kelti. Én magam öt évvel ezelőtt a népszavazási kampányban többször elmondtam, ne gondoljuk azt, hogy Magyarország európai uniós tagságának az lesz az eredménye, hogy Magyarországon kolbászból lesz a kerítés; ez nem így van. Az Európai Unió a lehetőségek tárházát nyújtja Magyarország és a többi új tag számára. Az, hogy mennyiben tudunk élni ezekkel a lehetőségekkel, alapvetően rajtunk múlik.

Tisztelt Országgyűlés! Öt éve vagyunk az Európai Unió teljes jogú tagja, de az európai uniós tagságnak van egy eleme, amibe nekünk még nem sikerült belépnünk, ezt pedig úgy hívnám, hogy az európai uniós mentális tagság. Arról beszéltem már, hogy csodaváró nemzet vagyunk, ezt mutatják a jelenlegi közvélemény-kutatási eredmények is. Én jobban szeretném, hogyha az Európai Unióba belépnénk mentálisan abban az értelemben is, hogy a csodavárásból egy "csinálós" ország lennénk.

Nagyon sokat beszéltünk arról az Európai Unióba való belépésünk idején és azóta is, hogy van-e az európai uniós tagságnak bármilyen alternatívája. Sok politikus akkor elmondta, az európai uniós tagságunknak nincsen alternatívája. Szeretném az Országgyűlés figyelmét felhívni, hogy van alternatívája az európai uniós tagságnak, ez pedig, anélkül, hogy bárkit megbántanék, a szó politikai értelemben vett Balkánja, a gyűlölködés, az engesztelhetetlenség (Az elnök a csengővel a hozzászólási idő leteltét jelzi.), a kompromisszumképtelenség és a szellemi polgárháború világa. Reméljük, hogy Magyarország az Európai Unióban képes lesz elkerülni ezeket a csapdákat. Köszönöm, hogy meghallgattak. ((Taps az SZDSZ és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai