Készült: 2024.09.19.14:01:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

207. ülésnap (2009.05.04.), 130. felszólalás
Felszólaló Földesi Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FÖLDESI ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kétszintű érettségi vizsgarendszer 2005 óta működik Magyarországon. Ma kezdődött a tizedik érettségi vizsgaidőszak e rendszerben. Az esemény súlya, az érettségi fontossága ilyenkor számos aktuális és több hosszabb távú kérdést is felvet az érettségi rendszerrel összefüggésben. Ezekben a napokban az a legfontosabb, hogy zavartalanul sikerüljön lebonyolítani a vizsgákat, minden tantárgyból megfelelő számú és szakmai színvonalú feladatsorok álljanak rendelkezésre, és az utolsó pillanatig szigorú biztonsági intézkedések védjék az érettségi tisztaságát és nyugalmát. Ez ma minden vizsgázó diák, szülő, tanár, közvetve az egész társadalom érdeke.

Ugyanakkor ezekben a napokban gyakran kerülnek szóba az érettségi rendszer jövőjére vonatkozó kérdések szakmai vitákon, amelyek a hétköznapok során is a szakmai párbeszéd részei. Az egyik ilyen kérdéskör, hogy beváltotta-e a hozzáfűzött reményeket az összetett vizsgarendszer, amelyben mindkét szinten hét különböző vizsgatípus áll a diákok rendelkezésére.

Hasonlóan nagy érdeklődésre számot tartó kérdés az emelt szintű érettségik sorsa. Ellenzéki képviselőtársaink gyakran azzal kérdőjelezik meg ezt a rendszert, hasznosságát, hogy kevesen élnek az emelt szintű érettségi lehetőségével.

Az utolsó kérdéskör, amiben az állásfoglalását várnám, a szabadon választható érettségi tárgyak sorsa. Az utóbbi időben több fórumon hallhattunk a választható tárgyak körének szűkítésére irányuló szándékról, kérem, hogy ez ügyben adjon felvilágosítást.

Mindezek alapján kérdezném államtitkár urat: milyen előkészületeket tett a tárca annak érdekében, hogy megfelelő szakmai színvonalon és biztonságos körülmények között lehessen megtartani az érettségi vizsgákat? Hogyan alakult a vizsgázók igénye az egyes speciális vizsgafajtákra? Érdemes-e hét vizsgatípust fenntartani? Segíti-e a kiemelkedően teljesítő diákok előmenetelét az emelt szintű érettségi típus? Végül: mikortól és hogyan változhat a választható érettségi tárgyak köre?

Tisztelettel várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai