Készült: 2024.09.19.20:10:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2008.05.20.), 198. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja nevében szeretnék hozzászólni ehhez a mai vitához. Az MDF képviselőjeként én is azt gondolom, nem szerencsés, hogy a mai napon vitatkozunk itt a tisztelt Ház falai között erről az MDF számára is fontos országgyűlési határozati javaslatról. Nem szerencsés, hiszen ezt megtehettük volna egy hónapja, két hónapja vagy akár két héttel ezelőtt is megtehettük volna, de be kell vallanunk, hogy a Ház elé beérkezett javaslat a különbözőfajta bizottsági megtárgyalások során most érkezett abba a szakaszba, hogy ezt meg tudjuk vitatni. Majd a Ház egy hétfői szavazás során úgy döntött, hogy tárgyalja ma ezt a napirendi pontot, tehát a Ház többsége így döntött, így a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportjának, úgy gondolom, hogy kötelessége elmondani felelős ellenzéki konzervatív pártként az álláspontját és véleményét a benyújtott országgyűlési határozati javaslatról.

Az elmúlt hónapokban aggasztó hírek érkeztek Tibetből, ahol a világtól elzárt, egyedi kulturális és vallási jellegzetességekkel bíró terület kínai megszállásának 59. évfordulóján súlyos zavargások robbantak ki a központi hatalom ellen. A híradások többtucatnyi halálos áldozatról számoltak be. Noha az erőszak és a rombolás elharapódzását a pekingi kormányzat a tibetiek számlájára írja, a kínai kommunista rezsim eddigi ténykedése, valamint a teljes körű hírzárlat alapján jó okkal feltételeztük, hogy jelenleg a tibeti politika kulturális asszimilációjának egyik újabb erőszakos fejezete zajlik.

Mi, magyarok a XX. században megtanultuk, hogy az etnikai, vallási és kulturális konfliktusok hatalmi úton való elsimítása szükségszerűen az ellentétek elmérgesedéséhez vezet. Megtanultuk, hogy az erőszak által okozott sebek milyen nehezen gyógyuló hegeket hagynak. Megtanultuk, hogy az ellentétek feloldásához egyedül az értékeken alapuló párbeszéd, a türelem és a megértés vezethet. A magyar külpolitikától hazánk méretéből és helyzetéből adódóan joggal volna elvárható a világ problémáira való nyitottság, a kompetencia és a szakértelem. Ehelyett a mindennapokból gyakorlatilag eltűntek az olyan külpolitikai ügyek, amelyeket nem lehet beilleszteni a pártok közötti végeláthatatlan állóháború értelmezési kereteibe.

A Magyar Demokrata Fórum vallja, hogy nekünk, Európában élő magyaroknak egyaránt nyitottnak kell lennünk a nemzetközi politika hagyományos dilemmáira és a globalizálódó világ új problémáira. Úgy véljük, hogy a jelenleg Tibetben zajló eseményeket a magyar politikai élet szerepelői, a parlamenti pártok sem nézhetik szótlanul.

Mi, magyarok a diktatúra súlyát őrizzük emlékezetünkben, de gyermekeink már a szabadság légkörében nőhettek, nőnek fel. Éppen ezért kötelességünk hitet tenni amellett, hogy a demokrácia valóban jobb a diktatúránál, és az emberi jogok valóban magasabb rendű eszmeiséget képviselnek.

A Magyar Demokrata Fórum ezért támogatja a határozati javaslatot, amelyben a parlament felszólítja a Kínai Népköztársaságot a nemzetközileg elismert emberi jogok, a lelkiismereti és vallásszabadás tiszteletben tartására, az erőszak alkalmazásának befejezésére, és arra, hogy a dalai láma képviselőivel egyeztetve találják meg Tibet új státusát, amely mindkét fél megelégedésére szolgál.

Bízom abban is, a mai parlamenti vita több törvényjavaslatnál is már ezt bizonyította, hogy módosító és kapcsolódó módosító javaslatok elfogadásával jobbá lehet tenni ezt az országgyűlési határozati javaslatot, és a végén akár egy ötpárti egyeztetés során, ahol a minisztérium is részt vesz, olyan módosító javaslatot tudunk majd benyújtani vagy tudnak azok a képviselőtársaim benyújtani, akik a külpolitikával foglalkoznak elsősorban, amelyek elfogadása után természetesen mind az öt parlamenti párt az igen gombot fogja tudni majd megnyomni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Balog Zoltán tapsol.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai