Készült: 2024.09.18.23:14:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (1999.06.22.), 197. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:28


Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogyan a megfigyelési ügy kapcsán a Magyar Szocialista Párton belül, úgy a Hit Gyülekezete ügyében a Szabad Demokraták Szövetségén belüli háború egyes részletei kerültek most nyilvánosságra. (Dr. Pető Iván: ...találtad ki!) Egyelőre azonban, a megdöbbentő információk ellenére csak a felszín fecseg, miközben hallgat a mély.

A gyanú évek óta körüllengte, hallgatólagosan körüllengte e témát, évek óta suttogták az ön által említett párt és a gyülekezet összefonódását. Mára azonban a gyanúból bélyeg lett, s e bélyeg kitörölhetetlenül ott lesz a Szabad Demokraták Szövetsége történetében. E vélt vagy valós történetben a legszomorúbb azonban az, hogy az alkotmány által biztosított joggal, a lelkiismereti és vallásszabadság jogával visszaélve előbb csak néhányan, majd hallgatólagosan egy párt is a törvényt megkerülve vagyongyűjtésbe és adott helyzetben a korábbi kormány ügyeibe való beleszólások sorába fogott. A kormánynak azonban nem a pártharcok, a párton belüli harcok, hanem az ön által említettek miatt kell foglalkozni az üggyel.

Tételezzük fel, hogy a napokban nyomtatásban vagy az elektronikus médiában a Hit Gyülekezete és az SZDSZ közötti összefonódásról szóló információk csak részben igazak! Bár meg kell mondanom, sem az SZDSZ, sem az érintett parlamenti képviselők nem igyekeztek cáfolni, sem bírói eljárást kezdeményezni, mondván, semmi sem igaz az egészből.

Ami pedig az ön által feltett kérdéseket illeti, abban teljesen egyezik a véleményünk, hogy ha egy vallási felekezet, egyház jogosulatlan gazdasági előnyöket vagy olyan politikai befolyást kíván szerezni, amellyel megsérti a törvényes rendet, akkor annak szigorú jogi következményének kell lenni. A magam részéről hiszem, hogy az igazságszolgáltatás intézményrendszere hatékonyan lép majd föl ebben az ügyben. Javaslom, hogy az Észak-magyarországi Hit és Erkölcs Kulturális Alapítvány ügyben az ügyészséget, illetve az APEH illetékeseit keresse meg.

A "megvesztegetési" - idézőjelben - és korrupciós ügyek felderítéséről az ön interpellációja kapcsán igyekeztünk konkrét információkat beszerezni. Ezért megkerestük a BRFK szerveit, a Borsod Megyei, a Heves Megyei, a Szabolcs Megyei Rendőr-főkapitányságokat, valamint az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatóságát és a Pénzügyminisztérium adóigazgatási főosztályát is. Az említett alapítványnál lefolytatott ellenőrzés következményeként ismeretlen tettes ellen folyik eljárás adócsalás bűntette elkövetésének alapos gyanúja miatt. (Dr. Pető Iván: Nem te vagy az?)

A kormány feladata az alapvető emberi jogok biztosítása minden polgár számára. A vallásszabadság joga kitüntetett helyet foglal el az emberi jogok között. Ennek érdekében az állam kerüli az intézményes összefonódást a világnézeti szervezetekkel, ám szigorúan fellép minden olyan esetben, amikor ezen elv vagy bármely alkotmányos jog sérelmét tapasztalja.

 

(14.30)

 

Az 1997. évi CXXIV. egyház-finanszírozási törvény hatályos rendelkezései, illetőleg az adótörvény vonatkozó rendelkezései biztosítják a Hit Gyülekezete 1999. évi költségvetési támogatási előirányzatát.

Ugyanakkor - mint az Alkotmánybíróság több ízben is megállapította - az állam figyelembe veheti a nyilvántartásba vett egyházak tényleges különbségeit. Így a kormányzat, senki szabadságát nem csorbítva vagy korlátozva, törekszik arra, hogy kiemelten támogassa azon egyházak társadalmi jelenlétét, melyek bizonyították azt, hogy a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló '90. évi IV. törvény preambulumának szavával élve: a társadalom kiemelkedő fontosságú, értékhordozó és közösségteremtő tényezői, melyek a hitélet körébe tartozó munkálkodásuk mellett kulturális, nevelési, oktatási, szociális, egészségügyi tevékenységükkel és a nemzeti tudat ápolásával is jelentős szerepet töltenek be az ország életében.

Jelen esetben azonban sajnos nem erről van szó. A Hit Csarnok építését - szemben az előzővel - a polgári koalíció kormánya sem eddig, sem ezt követően nem kívánja az adófizetők pénzéből támogatni. Ami az ön interpellációjában szereplő más állami források biztosítását illeti, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma vezetése azonnal kezdeményezi (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal erre vonatkozó vizsgálatának elrendelését, a szükséges eljárások lefolytatását.

Végül, elnök úr, elnézést, egyetlen mondat: szerettem volna egy bibliai idézettel befejezni, de az ügyben ez nem lenne méltó, így csak a... (Az elnök kikapcsolja Várhegyi Attila mikrofonját.)




Felszólalások:  Előző  197  Következő    Ülésnap adatai